Noi 506 +462,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 788 +6,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 583 -3,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 38 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 39 noi nov 24: 894 rulate, prima înmatriculare dec 24: 37 noi dec 24: 875 rulate, prima înmatriculare ian 25: 79 noi ian 25: 826 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 1.011 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 973 rulate, prima înmatriculare apr 25: 41 noi apr 25: 1.065 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculare iun 25: 35 noi iun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculare iul 25: 62 noi iul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculare aug 25: 15 noi aug 25: 893 rulate, prima înmatriculare sep 25: 37 noi sep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare oct 25: 210 noi oct 25: 1.196 rulate, prima înmatriculare nov 25: 154 noi nov 25: 981 rulate, prima înmatriculare dec 25: 273 noi dec 25: 928 rulate, prima înmatriculare ian 26: 67 noi ian 26: 855 rulate, prima înmatriculare feb 26: 67 noi feb 26: 1.071 rulate, prima înmatriculare mar 26: 570 noi mar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculare apr 26: 101 noi apr 26: 962 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 964 rulate, prima înmatriculare iun 26: 320 noi iun 26: 959 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1 noi iul 26: 978 rulate, prima înmatriculare aug 26: 3 noi aug 26: 861 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2 noi sep 26: 958 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2 noi oct 26: 934 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 39 894 dec 24 37 875 ian 25 79 826 feb 25 57 1.011 mar 25 32 973 apr 25 41 1.065 mai 25 35 1.071 iun 25 35 1.049 iul 25 62 1.157 aug 25 15 893 sep 25 37 1.042 oct 25 210 1.196 nov 25 154 981 dec 25 273 928 ian 26 67 855 feb 26 67 1.071 mar 26 570 1.109 apr 26 101 962 mai 26 31 964 iun 26 320 959 iul 26 1 978 aug 26 3 861 sep 26 2 958 oct 26 2 934
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2000: 11 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 6 rulate, prima înmatriculare 2004: 9 rulate, prima înmatriculare 2005: 5 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 28 rulate, prima înmatriculare 2008: 30 rulate, prima înmatriculare 2009: 39 rulate, prima înmatriculare 2010: 66 rulate, prima înmatriculare 2011: 104 rulate, prima înmatriculare 2012: 90 rulate, prima înmatriculare 2013: 58 rulate, prima înmatriculare 2014: 94 rulate, prima înmatriculare 2015: 56 rulate, prima înmatriculare 2016: 42 rulate, prima înmatriculare 2017: 45 rulate, prima înmatriculare 2018: 27 rulate, prima înmatriculare 2019: 34 rulate, prima înmatriculare 2020: 19 rulate, prima înmatriculare 2021: 5 rulate, prima înmatriculare 2022: 11 noi 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 173 noi 2023: 3 rulate, prima înmatriculare 2024: 322 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 11 2000 0 1 2001 0 0 2002 0 4 2003 0 6 2004 0 9 2005 0 5 2006 0 8 2007 0 28 2008 0 30 2009 0 39 2010 0 66 2011 0 104 2012 0 90 2013 0 58 2014 0 94 2015 0 56 2016 0 42 2017 0 45 2018 0 27 2019 0 34 2020 0 19 2021 0 5 2022 11 4 2023 173 3 2024 322 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă QASHQAI 811 62,7% JUKE 160 12,4% X-TRAIL 121 9,4% QASHQAI+2 67 5,2% LEAF 59 4,6% MICRA 23 1,8% ARIYA 15 1,2% NOTE 11 0,9% PATROL 7 0,5% PRIMERA 4 0,3%
Toate (20) Modele: valoare, vehicule, cotă PATHFINDER 3 0,2% PULSAR 3 0,2% PRIMASTAR 2 0,2% TERRANO II 2 0,2% ALMERA 1 0,1% FIGARO 1 0,1% GT-R 1 0,1% NV 200 1 0,1% SUNNY 1 0,1% TERRANO 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.187 91,7% Compacte (C) 63 4,9% Mici (B) 34 2,6% Medii (D) 4 0,3% Neclasificate 3 0,2% Monovolume (MPV) 2 0,2% Sport 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 411 31,8% Suceava 46 3,6% Cluj 43 3,3% Dolj 43 3,3% Mureș 38 2,9% Bacău 37 2,9% Prahova 37 2,9% Timiș 36 2,8% Brașov 35 2,7% Maramureș 34 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Galați 33 2,6% Hunedoara 33 2,6% Iași 32 2,5% Argeș 31 2,4% Bihor 25 1,9% Gorj 24 1,9% Neamț 24 1,9% Ilfov 21 1,6% Satu Mare 21 1,6% Botoșani 20 1,5% Constanța 20 1,5% Vrancea 20 1,5% Covasna 18 1,4% Dâmbovița 18 1,4% Sibiu 18 1,4% Buzău 16 1,2% Harghita 16 1,2% Olt 15 1,2% Vaslui 15 1,2% Brăila 14 1,1% Alba 12 0,9% Caraș-Severin 12 0,9% Bistrița-Năsăud 10 0,8% Mehedinți 10 0,8% Vâlcea 10 0,8% Sălaj 9 0,7% Tulcea 9 0,7% Arad 8 0,6% Ialomița 6 0,5% Giurgiu 5 0,4% Teleorman 5 0,4% Călărași 4 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 788 60,9% Noi 506 39,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 642 49,6% Hibrid 420 32,5% Benzină 155 12,0% Electric 74 5,7% GPL 3 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 871 67,3% Companie 423 32,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.183 91,4% Break 94 7,3% Berlină cu hayon 13 1,0% Cabriolet 2 0,2% Cupeu 2 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 97 7,5% 75-109 kW 639 49,4% 110-149 kW 484 37,4% 150-219 kW 1 0,1% 220 kW și peste 1 0,1% Necompletat 72 5,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 41 3,2% 1000-1399 cmc 350 27,0% 1400-1599 cmc 674 52,1% 1600-1999 cmc 129 10,0% 2000-2999 cmc 24 1,9% 3000 cmc și peste 2 0,2% Necompletat 74 5,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.