Noi 422 -13,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.922 -3,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.379 +4,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 315 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2001: 57 rulate, prima înmatriculare 2001: 10 rulate, prima înmatriculare 2002: 14 rulate, prima înmatriculare 2003: 23 rulate, prima înmatriculare 2004: 28 rulate, prima înmatriculare 2005: 25 rulate, prima înmatriculare 2006: 50 rulate, prima înmatriculare 2007: 63 rulate, prima înmatriculare 2008: 59 rulate, prima înmatriculare 2009: 42 rulate, prima înmatriculare 2010: 61 rulate, prima înmatriculare 2011: 89 rulate, prima înmatriculare 2012: 61 rulate, prima înmatriculare 2013: 93 rulate, prima înmatriculare 2014: 83 rulate, prima înmatriculare 2015: 110 rulate, prima înmatriculare 2016: 113 rulate, prima înmatriculare 2017: 94 rulate, prima înmatriculare 2018: 85 rulate, prima înmatriculare 2019: 125 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 167 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 141 rulate, prima înmatriculare 2022: 108 rulate, prima înmatriculare 2023: 52 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi 2024: 126 rulate, prima înmatriculare 2025: 417 noi 2025: 43 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 57 2001 0 10 2002 0 14 2003 0 23 2004 0 28 2005 0 25 2006 0 50 2007 0 63 2008 0 59 2009 0 42 2010 0 61 2011 0 89 2012 0 61 2013 0 93 2014 0 83 2015 0 110 2016 0 113 2017 0 94 2018 0 85 2019 0 125 2020 1 167 2021 1 141 2022 0 108 2023 0 52 2024 3 126 2025 417 43
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 361 15,4% CLASA C 357 15,2% GLC 303 12,9% GLE 223 9,5% CLASA A 187 8,0% CLA 142 6,1% VITO 86 3,7% CLASA B 82 3,5% GLA 75 3,2% ML 73 3,1%
Toate (44) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA S 59 2,5% SPRINTER 50 2,1% CLASA V 47 2,0% CLASA G 35 1,5% GLK 35 1,5% GLB 27 1,2% CLS 26 1,1% GLS 26 1,1% Model necompletat 24 1,0% CLE 21 0,9% VIANO 17 0,7% EQA 14 0,6% AMG GT 12 0,5% SL 12 0,5% SLK 8 0,3% CLK 6 0,3% EQC 6 0,3% CITAN 5 0,2% EQS 4 0,2% 190 3 0,1% CLASA R 3 0,1% EQB 2 0,1% GL 2 0,1% 200 1 0,0% 230 1 0,0% 230GE 1 0,0% 280C 1 0,0% 300 1 0,0% AMG PURESPEED 1 0,0% CL 1 0,0% CLC 1 0,0% EQE 1 0,0% SLS AMG 1 0,0% SPINTER 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 826 35,2% Compacte (C) 689 29,4% Mari și de lux (E) 467 19,9% Monovolume (MPV) 240 10,2% Utilitare 50 2,1% Sport 39 1,7% Neclasificate 32 1,4% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 607 25,9% Cluj 101 4,3% Suceava 93 4,0% Ilfov 92 3,9% Bihor 81 3,5% Dolj 80 3,4% Timiș 73 3,1% Arad 64 2,7% Iași 62 2,6% Constanța 61 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 61 2,6% Prahova 59 2,5% Argeș 58 2,5% Alba 54 2,3% Maramureș 53 2,3% Bacău 52 2,2% Satu Mare 50 2,1% Bistrița-Năsăud 47 2,0% Brașov 46 2,0% Mureș 43 1,8% Galați 40 1,7% Neamț 38 1,6% Vâlcea 37 1,6% Dâmbovița 36 1,5% Sălaj 36 1,5% Vrancea 34 1,5% Botoșani 32 1,4% Gorj 25 1,1% Olt 22 0,9% Vaslui 22 0,9% Buzău 21 0,9% Caraș-Severin 21 0,9% Mehedinți 21 0,9% Brăila 18 0,8% Hunedoara 17 0,7% Teleorman 17 0,7% Giurgiu 16 0,7% Harghita 14 0,6% Ialomița 14 0,6% Covasna 13 0,6% Călărași 8 0,3% Tulcea 5 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.922 82,0% Noi 422 18,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.192 50,9% Hibrid 783 33,4% Benzină 328 14,0% Electric 41 1,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.463 62,4% Companie 881 37,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.193 50,9% Berlină 786 33,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 145 6,2% Berlină cu hayon 120 5,1% Cupeu 65 2,8% Cabriolet 35 1,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 45 1,9% 75-109 kW 502 21,4% 110-149 kW 913 39,0% 150-219 kW 566 24,1% 220 kW și peste 277 11,8% Necompletat 41 1,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 139 5,9% 1400-1599 cmc 202 8,6% 1600-1999 cmc 915 39,0% 2000-2999 cmc 976 41,6% 3000 cmc și peste 71 3,0% Necompletat 41 1,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.