Înmatriculări MERCEDES-BENZ CLASA A, ianuarie 2026

Noi12-7,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare175-9,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri65

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 5 noinov 24: 185 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 13 noiian 25: 193 rulate, prima înmatricularefeb 25: 11 noifeb 25: 221 rulate, prima înmatricularemar 25: 19 noimar 25: 222 rulate, prima înmatriculareapr 25: 34 noiapr 25: 219 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 239 rulate, prima înmatriculareiun 25: 27 noiiun 25: 190 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 259 rulate, prima înmatriculareaug 25: 13 noiaug 25: 189 rulate, prima înmatricularesep 25: 16 noisep 25: 202 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 218 rulate, prima înmatricularenov 25: 16 noinov 25: 216 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 179 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 175 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 169 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 198 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 167 rulate, prima înmatricularemai 26: 4 noimai 26: 159 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 170 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 176 rulate, prima înmatriculareaug 26: 8 noiaug 26: 177 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 192 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 153 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245185
dec 2421207
ian 2513193
feb 2511221
mar 2519222
apr 2534219
mai 2526239
iun 2527190
iul 2529259
aug 2513189
sep 2516202
oct 2526218
nov 2516216
dec 2512179
ian 2612175
feb 266169
mar 266198
apr 264167
mai 264159
iun 264170
iul 267176
aug 268177
sep 268192
oct 2610153

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200101
200201
200303
200405
200506
2006010
200707
200806
200902
201004
201103
201204
2013012
2014010
2015010
201607
201709
201807
2019019
2020024
2021011
202204
202302
202406
2025121

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)187100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3920,9%
Ilfov115,9%
Dolj105,3%
Iași94,8%
Prahova84,3%
Arad73,7%
Brașov73,7%
Bihor63,2%
Sibiu63,2%
Argeș52,7%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj52,7%
Neamț52,7%
Sălaj52,7%
Timiș52,7%
Alba42,1%
Constanța42,1%
Satu Mare42,1%
Suceava42,1%
Vaslui42,1%
Vrancea42,1%
Bacău31,6%
Caraș-Severin31,6%
Dâmbovița31,6%
Mehedinți31,6%
Botoșani21,1%
Brăila21,1%
Buzău21,1%
Galați21,1%
Giurgiu21,1%
Gorj21,1%
Ialomița21,1%
Maramureș21,1%
Teleorman21,1%
Bistrița-Năsăud10,5%
Harghita10,5%
Mureș10,5%
Olt10,5%
Tulcea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17593,6%
Noi126,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9148,7%
Benzină6936,9%
Hibrid2714,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14879,1%
Companie3920,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14577,5%
Berlină4222,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2513,4%
75-109 kW11963,6%
110-149 kW3920,9%
150-219 kW31,6%
220 kW și peste10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc5227,8%
1400-1599 cmc6635,3%
1600-1999 cmc5931,6%
2000-2999 cmc105,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6193,8%
Export46,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.