Noi 452 +22,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.677 -3,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.759 +2,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 219 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2000: 61 rulate, prima înmatriculare 2000: 12 rulate, prima înmatriculare 2001: 17 rulate, prima înmatriculare 2002: 23 rulate, prima înmatriculare 2003: 27 rulate, prima înmatriculare 2004: 43 rulate, prima înmatriculare 2005: 43 rulate, prima înmatriculare 2006: 57 rulate, prima înmatriculare 2007: 68 rulate, prima înmatriculare 2008: 53 rulate, prima înmatriculare 2009: 51 rulate, prima înmatriculare 2010: 54 rulate, prima înmatriculare 2011: 54 rulate, prima înmatriculare 2012: 44 rulate, prima înmatriculare 2013: 60 rulate, prima înmatriculare 2014: 1 noi 2014: 60 rulate, prima înmatriculare 2015: 69 rulate, prima înmatriculare 2016: 101 rulate, prima înmatriculare 2017: 83 rulate, prima înmatriculare 2018: 104 rulate, prima înmatriculare 2019: 174 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 163 rulate, prima înmatriculare 2021: 70 rulate, prima înmatriculare 2022: 2 noi 2022: 102 rulate, prima înmatriculare 2023: 89 noi 2023: 82 rulate, prima înmatriculare 2024: 359 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 61 2000 0 12 2001 0 17 2002 0 23 2003 0 27 2004 0 43 2005 0 43 2006 0 57 2007 0 68 2008 0 53 2009 0 51 2010 0 54 2011 0 54 2012 0 44 2013 0 60 2014 1 60 2015 0 69 2016 0 101 2017 0 83 2018 0 104 2019 0 174 2020 1 163 2021 0 70 2022 2 102 2023 89 82 2024 359 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 331 15,5% CLASA E 307 14,4% GLC 288 13,5% GLE 204 9,6% CLASA A 168 7,9% CLA 114 5,4% VITO 102 4,8% CLASA B 74 3,5% CLASA V 60 2,8% GLA 60 2,8%
Toate (41) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA S 59 2,8% ML 42 2,0% SPRINTER 42 2,0% CLASA G 35 1,6% GLB 27 1,3% VIANO 27 1,3% CLS 26 1,2% GLK 24 1,1% GLS 23 1,1% CLK 16 0,8% AMG GT 13 0,6% Model necompletat 13 0,6% EQE 12 0,6% SLK 11 0,5% SL 10 0,5% EQA 9 0,4% CLE 8 0,4% EQB 4 0,2% CITAN 3 0,1% T 3 0,1% CLASA R 2 0,1% EQC 2 0,1% VANEO 2 0,1% 190 1 0,0% 280 C 1 0,0% AMG ONE 1 0,0% CLC 1 0,0% EQS 1 0,0% EQV 1 0,0% GL 1 0,0% SLC 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 732 34,4% Compacte (C) 614 28,8% Mari și de lux (E) 400 18,8% Monovolume (MPV) 274 12,9% Sport 51 2,4% Utilitare 42 2,0% Neclasificate 15 0,7% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 589 27,7% Ilfov 113 5,3% Cluj 90 4,2% Timiș 85 4,0% Bihor 78 3,7% Dolj 66 3,1% Argeș 61 2,9% Sibiu 60 2,8% Brașov 59 2,8% Arad 54 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 54 2,5% Suceava 54 2,5% Mureș 50 2,3% Maramureș 43 2,0% Iași 42 2,0% Hunedoara 37 1,7% Bacău 35 1,6% Galați 35 1,6% Satu Mare 35 1,6% Prahova 34 1,6% Alba 32 1,5% Bistrița-Năsăud 32 1,5% Neamț 32 1,5% Vâlcea 32 1,5% Dâmbovița 31 1,5% Sălaj 31 1,5% Vrancea 31 1,5% Harghita 25 1,2% Botoșani 24 1,1% Buzău 24 1,1% Mehedinți 20 0,9% Gorj 18 0,8% Vaslui 18 0,8% Giurgiu 17 0,8% Caraș-Severin 16 0,8% Covasna 16 0,8% Brăila 14 0,7% Olt 13 0,6% Teleorman 13 0,6% Ialomița 8 0,4% Călărași 6 0,3% Tulcea 2 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.677 78,8% Noi 452 21,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.189 55,8% Hibrid 601 28,2% Benzină 308 14,5% Electric 30 1,4% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.197 56,2% Companie 932 43,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.068 50,2% Berlină 672 31,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 164 7,7% Berlină cu hayon 114 5,4% Cupeu 68 3,2% Cabriolet 43 2,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 55 2,6% 75-109 kW 451 21,2% 110-149 kW 821 38,6% 150-219 kW 508 23,9% 220 kW și peste 264 12,4% Necompletat 30 1,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 98 4,6% 1400-1599 cmc 163 7,7% 1600-1999 cmc 881 41,4% 2000-2999 cmc 863 40,5% 3000 cmc și peste 94 4,4% Necompletat 30 1,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.