Înmatriculări HONDA, decembrie 2023

Noi79-21,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare85-14,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări260-2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 57 noinov 24: 91 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 70 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 81 rulate, prima înmatricularefeb 25: 50 noifeb 25: 115 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 101 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 106 rulate, prima înmatricularemai 25: 45 noimai 25: 101 rulate, prima înmatriculareiun 25: 58 noiiun 25: 96 rulate, prima înmatriculareiul 25: 102 noiiul 25: 114 rulate, prima înmatriculareaug 25: 127 noiaug 25: 78 rulate, prima înmatricularesep 25: 57 noisep 25: 95 rulate, prima înmatriculareoct 25: 51 noioct 25: 95 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 96 rulate, prima înmatricularedec 25: 115 noidec 25: 91 rulate, prima înmatriculareian 26: 25 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 70 rulate, prima înmatricularemar 26: 86 noimar 26: 90 rulate, prima înmatriculareapr 26: 86 noiapr 26: 79 rulate, prima înmatricularemai 26: 80 noimai 26: 80 rulate, prima înmatriculareiun 26: 194 noiiun 26: 83 rulate, prima înmatriculareiul 26: 36 noiiul 26: 87 rulate, prima înmatriculareaug 26: 47 noiaug 26: 83 rulate, prima înmatricularesep 26: 56 noisep 26: 70 rulate, prima înmatriculareoct 26: 61 noioct 26: 91 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245791
dec 244570
ian 254381
feb 2550115
mar 2534101
apr 2541106
mai 2545101
iun 255896
iul 25102114
aug 2512778
sep 255795
oct 255195
nov 255696
dec 2511591
ian 262572
feb 263270
mar 268690
apr 268679
mai 268080
iun 2619483
iul 263687
aug 264783
sep 265670
oct 266191

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2023: 74 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200002
200104
200200
200301
200404
200507
200604
200708
200803
200908
201006
201103
201207
201302
201405
201501
201605
201702
201802
201901
202001
202101
202250
2023740

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CIVIC6740,9%
CR-V4426,8%
HR-V2515,2%
JAZZ116,7%
ZR-V63,7%
ACCORD53,0%
Model necompletat31,8%
FR-V10,6%
INSIGHT10,6%
LOGO10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7545,7%
Compacte (C)6841,5%
Mici (B)116,7%
Medii (D)53,0%
Neclasificate42,4%
Monovolume (MPV)10,6%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4829,3%
Cluj116,7%
Brașov84,9%
Timiș84,9%
Prahova74,3%
Constanța63,7%
Gorj63,7%
Iași63,7%
Ilfov53,0%
Mureș53,0%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor42,4%
Botoșani42,4%
Alba31,8%
Harghita31,8%
Hunedoara31,8%
Olt31,8%
Sibiu31,8%
Arad21,2%
Bacău21,2%
Brăila21,2%
Covasna21,2%
Dâmbovița21,2%
Dolj21,2%
Maramureș21,2%
Satu Mare21,2%
Teleorman21,2%
Tulcea21,2%
Vâlcea21,2%
Buzău10,6%
Călărași10,6%
Galați10,6%
Ialomița10,6%
Neamț10,6%
Sălaj10,6%
Suceava10,6%
Vaslui10,6%
Vrancea10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8551,8%
Noi7948,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid8652,4%
Benzină5634,1%
Motorină2213,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11268,3%
Companie5231,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7445,1%
Berlină cu hayon7042,7%
Berlină127,3%
Break84,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3219,5%
75-109 kW12173,8%
110-149 kW116,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc3219,5%
1400-1599 cmc3622,0%
1600-1999 cmc8149,4%
2000-2999 cmc159,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5320,4%
Ilfov207,7%
Iași197,3%
Prahova176,5%
Brașov155,8%
Cluj124,6%
Timiș114,2%
Hunedoara93,5%
Buzău83,1%
Bihor72,7%
Toate (37)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Alba51,9%
Arad51,9%
Argeș51,9%
Bacău51,9%
Covasna51,9%
Harghita51,9%
Suceava51,9%
Vâlcea51,9%
Brăila41,5%
Constanța41,5%
Dâmbovița41,5%
Dolj41,5%
Galați41,5%
Gorj31,2%
Maramureș31,2%
Sibiu31,2%
Vaslui31,2%
Botoșani20,8%
Giurgiu20,8%
Mehedinți20,8%
Mureș20,8%
Neamț20,8%
Satu Mare20,8%
Vrancea20,8%
Caraș-Severin10,4%
Teleorman10,4%
Tulcea10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2652,0%
Dezmembrare2448,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.