Noi 847 +34,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.435 -1,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.446 -4,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 569 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2000: 9 rulate, prima înmatriculare 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 6 rulate, prima înmatriculare 2002: 19 rulate, prima înmatriculare 2003: 17 rulate, prima înmatriculare 2004: 43 rulate, prima înmatriculare 2005: 49 rulate, prima înmatriculare 2006: 50 rulate, prima înmatriculare 2007: 90 rulate, prima înmatriculare 2008: 93 rulate, prima înmatriculare 2009: 99 rulate, prima înmatriculare 2010: 107 rulate, prima înmatriculare 2011: 131 rulate, prima înmatriculare 2012: 123 rulate, prima înmatriculare 2013: 97 rulate, prima înmatriculare 2014: 83 rulate, prima înmatriculare 2015: 97 rulate, prima înmatriculare 2016: 76 rulate, prima înmatriculare 2017: 46 rulate, prima înmatriculare 2018: 70 rulate, prima înmatriculare 2019: 66 rulate, prima înmatriculare 2020: 32 rulate, prima înmatriculare 2021: 16 rulate, prima înmatriculare 2022: 51 noi 2022: 10 rulate, prima înmatriculare 2023: 131 noi 2023: 3 rulate, prima înmatriculare 2024: 665 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 9 2000 0 3 2001 0 6 2002 0 19 2003 0 17 2004 0 43 2005 0 49 2006 0 50 2007 0 90 2008 0 93 2009 0 99 2010 0 107 2011 0 131 2012 0 123 2013 0 97 2014 0 83 2015 0 97 2016 0 76 2017 0 46 2018 0 70 2019 0 66 2020 0 32 2021 0 16 2022 51 10 2023 131 3 2024 665 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 621 27,2% PUMA 451 19,8% KUGA 433 19,0% FIESTA 173 7,6% MONDEO 137 6,0% C-MAX 74 3,2% GALAXY 66 2,9% TRANSIT 43 1,9% S-MAX 42 1,8% TOURNEO COURIER 34 1,5%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă TOURNEO CONNECT 24 1,1% FUSION 22 1,0% MUSTANG MACH-E 21 0,9% TRANSIT CUSTOM 20 0,9% ECOSPORT 19 0,8% TOURNEO CUSTOM 15 0,7% EDGE 14 0,6% GRAND C-MAX 14 0,6% B-MAX 12 0,5% KA 11 0,5% Model necompletat 9 0,4% EXPLORER 7 0,3% MUSTANG 7 0,3% BRONCO 3 0,1% TRANSIT CONNECT 3 0,1% TRANSIT/TOURNEO 3 0,1% MAVERICK 2 0,1% 17M 1 0,0% COUGAR 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 950 41,6% Compacte (C) 621 27,2% Monovolume (MPV) 281 12,3% Mici (B) 195 8,5% Medii (D) 137 6,0% Utilitare 69 3,0% Neclasificate 11 0,5% Mini (A) 11 0,5% Sport 7 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 561 24,6% Cluj 110 4,8% Timiș 103 4,5% Prahova 93 4,1% Ilfov 86 3,8% Brașov 75 3,3% Bihor 61 2,7% Iași 59 2,6% Mureș 57 2,5% Constanța 56 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Hunedoara 55 2,4% Sibiu 53 2,3% Suceava 52 2,3% Bacău 51 2,2% Dolj 47 2,1% Maramureș 47 2,1% Arad 46 2,0% Bistrița-Năsăud 45 2,0% Argeș 41 1,8% Vrancea 41 1,8% Harghita 40 1,8% Neamț 39 1,7% Satu Mare 39 1,7% Galați 37 1,6% Vaslui 34 1,5% Buzău 32 1,4% Caraș-Severin 32 1,4% Dâmbovița 30 1,3% Alba 28 1,2% Botoșani 28 1,2% Gorj 27 1,2% Sălaj 25 1,1% Brăila 21 0,9% Vâlcea 21 0,9% Covasna 18 0,8% Olt 17 0,7% Mehedinți 16 0,7% Ialomița 14 0,6% Giurgiu 13 0,6% Tulcea 13 0,6% Călărași 10 0,4% Teleorman 9 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.435 62,9% Noi 847 37,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.073 47,0% Hibrid 760 33,3% Benzină 420 18,4% Electric 21 0,9% GPL 8 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.604 70,3% Companie 678 29,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.223 53,6% Break 500 21,9% Berlină cu hayon 493 21,6% Berlină 46 2,0% Cabriolet 10 0,4% Cupeu 10 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 455 19,9% 75-109 kW 1.263 55,3% 110-149 kW 496 21,7% 150-219 kW 28 1,2% 220 kW și peste 19 0,8% Necompletat 21 0,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 621 27,2% 1000-1399 cmc 140 6,1% 1400-1599 cmc 642 28,1% 1600-1999 cmc 550 24,1% 2000-2999 cmc 300 13,1% 3000 cmc și peste 8 0,4% Necompletat 21 0,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.