Noi 453 -28,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.433 +0,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.797 +2,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.223 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 1999: 5 rulate, prima înmatriculare 1999: 3 rulate, prima înmatriculare 2000: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 13 rulate, prima înmatriculare 2002: 21 rulate, prima înmatriculare 2003: 28 rulate, prima înmatriculare 2004: 47 rulate, prima înmatriculare 2005: 61 rulate, prima înmatriculare 2006: 65 rulate, prima înmatriculare 2007: 110 rulate, prima înmatriculare 2008: 117 rulate, prima înmatriculare 2009: 111 rulate, prima înmatriculare 2010: 112 rulate, prima înmatriculare 2011: 124 rulate, prima înmatriculare 2012: 116 rulate, prima înmatriculare 2013: 117 rulate, prima înmatriculare 2014: 58 rulate, prima înmatriculare 2015: 65 rulate, prima înmatriculare 2016: 56 rulate, prima înmatriculare 2017: 48 rulate, prima înmatriculare 2018: 50 rulate, prima înmatriculare 2019: 45 rulate, prima înmatriculare 2020: 35 rulate, prima înmatriculare 2021: 10 rulate, prima înmatriculare 2022: 31 noi 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 422 noi 2023: 4 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 5 1999 0 3 2000 0 8 2001 0 13 2002 0 21 2003 0 28 2004 0 47 2005 0 61 2006 0 65 2007 0 110 2008 0 117 2009 0 111 2010 0 112 2011 0 124 2012 0 116 2013 0 117 2014 0 58 2015 0 65 2016 0 56 2017 0 48 2018 0 50 2019 0 45 2020 0 35 2021 0 10 2022 31 4 2023 422 4
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 619 32,8% KUGA 321 17,0% PUMA 194 10,3% FIESTA 181 9,6% MONDEO 158 8,4% C-MAX 72 3,8% GALAXY 67 3,6% TRANSIT 58 3,1% S-MAX 33 1,7% TRANSIT CUSTOM 26 1,4%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă FUSION 19 1,0% KA 17 0,9% TOURNEO CONNECT 17 0,9% Model necompletat 16 0,8% ECOSPORT 15 0,8% GRAND C-MAX 14 0,7% MUSTANG MACH-E 14 0,7% EDGE 11 0,6% B-MAX 8 0,4% TOURNEO CUSTOM 8 0,4% MUSTANG 4 0,2% MAVERICK 3 0,2% TOURNEO 3 0,2% BRONCO 2 0,1% STREET KA 2 0,1% EXPLORER 1 0,1% SIERRA 1 0,1% TRANSIT CONNECT 1 0,1% TRANSIT/TOURNEO 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 619 32,8% SUV 561 29,7% Monovolume (MPV) 222 11,8% Mici (B) 200 10,6% Medii (D) 158 8,4% Utilitare 86 4,6% Mini (A) 19 1,0% Neclasificate 17 0,9% Sport 4 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 392 20,8% Timiș 111 5,9% Prahova 85 4,5% Cluj 75 4,0% Maramureș 63 3,3% Bihor 55 2,9% Ilfov 55 2,9% Brașov 54 2,9% Dolj 51 2,7% Suceava 51 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 48 2,5% Arad 47 2,5% Iași 46 2,4% Satu Mare 42 2,2% Sibiu 42 2,2% Galați 40 2,1% Mureș 40 2,1% Hunedoara 38 2,0% Alba 36 1,9% Constanța 35 1,9% Bistrița-Năsăud 33 1,7% Botoșani 33 1,7% Buzău 33 1,7% Harghita 30 1,6% Neamț 30 1,6% Caraș-Severin 29 1,5% Dâmbovița 29 1,5% Vâlcea 27 1,4% Argeș 26 1,4% Mehedinți 25 1,3% Vrancea 24 1,3% Gorj 22 1,2% Olt 21 1,1% Vaslui 19 1,0% Brăila 18 1,0% Călărași 16 0,8% Covasna 16 0,8% Ialomița 14 0,7% Sălaj 11 0,6% Teleorman 9 0,5% Tulcea 9 0,5% Giurgiu 6 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.433 76,0% Noi 453 24,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.077 57,1% Benzină 411 21,8% Hibrid 377 20,0% Electric 14 0,7% GPL 7 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.450 76,9% Companie 436 23,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 826 43,8% Berlină cu hayon 499 26,5% Break 499 26,5% Berlină 42 2,2% Cupeu 11 0,6% Cabriolet 9 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 455 24,1% 75-109 kW 1.005 53,3% 110-149 kW 381 20,2% 150-219 kW 17 0,9% 220 kW și peste 14 0,7% Necompletat 14 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 309 16,4% 1000-1399 cmc 153 8,1% 1400-1599 cmc 632 33,5% 1600-1999 cmc 564 29,9% 2000-2999 cmc 207 11,0% 3000 cmc și peste 7 0,4% Necompletat 14 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.