Noi 5.522 +30,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.262 +1,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.322 -6,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.163 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 10 mii nov 24: 2.825 noi nov 24: 1.520 rulate, prima înmatriculare dec 24: 4.493 noi dec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculare ian 25: 4.010 noi ian 25: 1.430 rulate, prima înmatriculare feb 25: 3.532 noi feb 25: 1.791 rulate, prima înmatriculare mar 25: 2.359 noi mar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculare apr 25: 2.325 noi apr 25: 1.919 rulate, prima înmatriculare mai 25: 2.649 noi mai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculare iun 25: 2.744 noi iun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculare iul 25: 5.106 noi iul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculare aug 25: 4.153 noi aug 25: 1.664 rulate, prima înmatriculare sep 25: 4.124 noi sep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculare oct 25: 3.439 noi oct 25: 2.104 rulate, prima înmatriculare nov 25: 4.519 noi nov 25: 2.097 rulate, prima înmatriculare dec 25: 6.796 noi dec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculare ian 26: 1.442 noi ian 26: 1.623 rulate, prima înmatriculare feb 26: 1.685 noi feb 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare mar 26: 1.856 noi mar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.711 noi apr 26: 1.867 rulate, prima înmatriculare mai 26: 2.132 noi mai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculare iun 26: 2.860 noi iun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculare iul 26: 3.286 noi iul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculare aug 26: 2.142 noi aug 26: 1.722 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2.705 noi sep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2.814 noi oct 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 2.825 1.520 dec 24 4.493 1.574 ian 25 4.010 1.430 feb 25 3.532 1.791 mar 25 2.359 1.916 apr 25 2.325 1.919 mai 25 2.649 1.915 iun 25 2.744 1.784 iul 25 5.106 1.945 aug 25 4.153 1.664 sep 25 4.124 1.849 oct 25 3.439 2.104 nov 25 4.519 2.097 dec 25 6.796 1.908 ian 26 1.442 1.623 feb 26 1.685 2.043 mar 26 1.856 2.230 apr 26 1.711 1.867 mai 26 2.132 1.877 iun 26 2.860 1.955 iul 26 3.286 1.949 aug 26 2.142 1.722 sep 26 2.705 1.935 oct 26 2.814 2.043
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 2005: 2 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 34 rulate, prima înmatriculare 2008: 57 rulate, prima înmatriculare 2009: 74 rulate, prima înmatriculare 2010: 99 rulate, prima înmatriculare 2011: 134 rulate, prima înmatriculare 2012: 140 rulate, prima înmatriculare 2013: 108 rulate, prima înmatriculare 2014: 129 rulate, prima înmatriculare 2015: 95 rulate, prima înmatriculare 2016: 79 rulate, prima înmatriculare 2017: 72 rulate, prima înmatriculare 2018: 95 rulate, prima înmatriculare 2019: 57 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 31 rulate, prima înmatriculare 2021: 19 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 noi 2022: 20 rulate, prima înmatriculare 2023: 1.224 noi 2023: 8 rulate, prima înmatriculare 2024: 4.293 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2005 0 2 2006 0 8 2007 0 34 2008 0 57 2009 0 74 2010 0 99 2011 0 134 2012 0 140 2013 0 108 2014 0 129 2015 0 95 2016 0 79 2017 0 72 2018 0 95 2019 0 57 2020 1 31 2021 0 19 2022 4 20 2023 1.224 8 2024 4.293 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 3.386 49,9% SUV 2.543 37,5% Monovolume (MPV) 483 7,1% Mini (A) 372 5,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 2.033 30,0% Argeș 412 6,1% Brașov 265 3,9% Ilfov 265 3,9% Mureș 219 3,2% Timiș 211 3,1% Cluj 204 3,0% Iași 179 2,6% Dolj 169 2,5% Harghita 169 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 168 2,5% Hunedoara 151 2,2% Prahova 151 2,2% Bihor 150 2,2% Satu Mare 130 1,9% Bacău 119 1,8% Galați 117 1,7% Suceava 116 1,7% Dâmbovița 111 1,6% Sibiu 105 1,5% Vâlcea 99 1,5% Gorj 96 1,4% Maramureș 95 1,4% Alba 85 1,3% Buzău 81 1,2% Neamț 81 1,2% Arad 72 1,1% Tulcea 72 1,1% Caraș-Severin 68 1,0% Brăila 66 1,0% Olt 64 0,9% Giurgiu 58 0,9% Covasna 55 0,8% Botoșani 51 0,8% Călărași 43 0,6% Teleorman 43 0,6% Vrancea 43 0,6% Bistrița-Năsăud 42 0,6% Vaslui 41 0,6% Mehedinți 40 0,6% Sălaj 24 0,4% Ialomița 21 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 5.522 81,4% Rulate, prima înmatriculare 1.262 18,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 2.629 38,8% Motorină 1.930 28,4% GPL 1.776 26,2% Electric 372 5,5% Hibrid 77 1,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 4.404 64,9% Companie 2.380 35,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 3.306 48,7% Berlină cu hayon 1.786 26,3% Berlină 1.692 24,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 3.846 56,7% 75-109 kW 2.170 32,0% 110-149 kW 396 5,8% Necompletat 372 5,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 3.534 52,1% 1000-1399 cmc 627 9,2% 1400-1599 cmc 2.251 33,2% Necompletat 372 5,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.