Înmatriculări CHEVROLET, decembrie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare84+5,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări356+0,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200501
200606
2007014
200808
200905
2010017
2011012
201208
201306
201404
201501
201600
201701

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA3035,7%
CRUZE1619,0%
ORLANDO910,7%
AVEO56,0%
KALOS56,0%
MATIZ44,8%
NUBIRA44,8%
SPARK44,8%
Model necompletat22,4%
EPICA11,2%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EVANDA11,2%
LACETTI11,2%
MALIBU11,2%
TRAX11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3136,9%
Compacte (C)2125,0%
Mici (B)1011,9%
Monovolume (MPV)910,7%
Mini (A)89,5%
Neclasificate44,8%
Medii (D)11,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj89,5%
Timiș78,3%
București67,1%
Bacău44,8%
Iași44,8%
Maramureș44,8%
Suceava44,8%
Alba33,6%
Arad33,6%
Giurgiu33,6%
Toate (32)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș33,6%
Olt33,6%
Satu Mare33,6%
Sibiu33,6%
Vaslui33,6%
Bihor22,4%
Bistrița-Năsăud22,4%
Brașov22,4%
Cluj22,4%
Neamț22,4%
Vâlcea22,4%
Argeș11,2%
Brăila11,2%
Călărași11,2%
Caraș-Severin11,2%
Constanța11,2%
Gorj11,2%
Ilfov11,2%
Mehedinți11,2%
Prahova11,2%
Sălaj11,2%
Teleorman11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6172,6%
Benzină2023,8%
GPL33,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7892,9%
Companie67,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2529,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2327,4%
Berlină cu hayon2023,8%
Berlină1619,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1821,4%
75-109 kW1821,4%
110-149 kW4756,0%
220 kW și peste11,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc67,1%
1000-1399 cmc1315,5%
1400-1599 cmc33,6%
1600-1999 cmc5363,1%
2000-2999 cmc89,5%
3000 cmc și peste11,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5415,2%
Dolj215,9%
Prahova164,5%
Timiș164,5%
Giurgiu143,9%
Brăila133,7%
Argeș123,4%
Iași123,4%
Ilfov123,4%
Maramureș123,4%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău113,1%
Olt113,1%
Bihor102,8%
Hunedoara82,2%
Neamț82,2%
Vâlcea82,2%
Arad72,0%
Brașov72,0%
Sibiu72,0%
Teleorman72,0%
Cluj61,7%
Constanța61,7%
Dâmbovița61,7%
Suceava61,7%
Vaslui61,7%
Alba51,4%
Călărași51,4%
Gorj51,4%
Ialomița51,4%
Mureș51,4%
Bistrița-Năsăud41,1%
Buzău41,1%
Galați41,1%
Mehedinți41,1%
Satu Mare41,1%
Tulcea41,1%
Harghita30,8%
Vrancea30,8%
Caraș-Severin20,6%
Covasna20,6%
Sălaj10,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4896,0%
Export24,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.