Noi 429 +16,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.056 +13,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.966 -0,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 266 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2000: 38 rulate, prima înmatriculare 2000: 9 rulate, prima înmatriculare 2001: 14 rulate, prima înmatriculare 2002: 19 rulate, prima înmatriculare 2003: 35 rulate, prima înmatriculare 2004: 57 rulate, prima înmatriculare 2005: 125 rulate, prima înmatriculare 2006: 138 rulate, prima înmatriculare 2007: 118 rulate, prima înmatriculare 2008: 137 rulate, prima înmatriculare 2009: 150 rulate, prima înmatriculare 2010: 162 rulate, prima înmatriculare 2011: 210 rulate, prima înmatriculare 2012: 209 rulate, prima înmatriculare 2013: 183 rulate, prima înmatriculare 2014: 147 rulate, prima înmatriculare 2015: 151 rulate, prima înmatriculare 2016: 143 rulate, prima înmatriculare 2017: 126 rulate, prima înmatriculare 2018: 141 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 noi 2019: 232 rulate, prima înmatriculare 2020: 209 rulate, prima înmatriculare 2021: 103 rulate, prima înmatriculare 2022: 84 rulate, prima înmatriculare 2023: 84 noi 2023: 108 rulate, prima înmatriculare 2024: 344 noi 2024: 8 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 38 2000 0 9 2001 0 14 2002 0 19 2003 0 35 2004 0 57 2005 0 125 2006 0 138 2007 0 118 2008 0 137 2009 0 150 2010 0 162 2011 0 210 2012 0 209 2013 0 183 2014 0 147 2015 0 151 2016 0 143 2017 0 126 2018 0 141 2019 1 232 2020 0 209 2021 0 103 2022 0 84 2023 84 108 2024 344 8
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 937 26,9% SERIA 5 677 19,4% X3 415 11,9% SERIA 1 267 7,7% X1 267 7,7% X5 239 6,9% X6 117 3,4% SERIA 7 101 2,9% SERIA 4 87 2,5% X4 87 2,5%
Toate (39) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 55 1,6% X7 32 0,9% X2 26 0,7% I4 22 0,6% Model necompletat 22 0,6% SERIA 6 21 0,6% IX1 13 0,4% SERIA 8 13 0,4% XM 12 0,3% M3 11 0,3% I3 8 0,2% Z4 8 0,2% M4 6 0,2% IX3 5 0,1% Z3 5 0,1% I5 4 0,1% M8 4 0,1% I7 3 0,1% IX 3 0,1% IX2 3 0,1% M2 3 0,1% M5 3 0,1% I8 2 0,1% X REIHE 2 0,1% GRAN COUPE 1 0,0% GRAN TURISMO 1 0,0% XDRIVE20D 1 0,0% XDRIVE23D 1 0,0% Z 4 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.219 35,0% Medii (D) 1.046 30,0% Mari și de lux (E) 819 23,5% Compacte (C) 322 9,2% Sport 42 1,2% Neclasificate 29 0,8% Mici (B) 8 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 782 22,4% Timiș 191 5,5% Cluj 150 4,3% Dolj 133 3,8% Argeș 128 3,7% Ilfov 109 3,1% Bihor 104 3,0% Prahova 93 2,7% Suceava 90 2,6% Iași 88 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 82 2,4% Constanța 76 2,2% Bacău 74 2,1% Dâmbovița 74 2,1% Arad 71 2,0% Gorj 71 2,0% Maramureș 69 2,0% Vâlcea 68 2,0% Brașov 67 1,9% Olt 65 1,9% Mureș 64 1,8% Neamț 64 1,8% Galați 61 1,8% Bistrița-Năsăud 54 1,5% Sălaj 54 1,5% Mehedinți 53 1,5% Alba 52 1,5% Buzău 50 1,4% Botoșani 45 1,3% Satu Mare 45 1,3% Vrancea 45 1,3% Hunedoara 42 1,2% Vaslui 42 1,2% Caraș-Severin 37 1,1% Teleorman 35 1,0% Giurgiu 31 0,9% Călărași 25 0,7% Ialomița 24 0,7% Brăila 23 0,7% Harghita 22 0,6% Tulcea 22 0,6% Covasna 10 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.056 87,7% Noi 429 12,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.212 63,5% Hibrid 723 20,7% Benzină 490 14,1% Electric 60 1,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.517 72,2% Companie 967 27,7% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină 1.623 46,6% Break 1.593 45,7% Berlină cu hayon 151 4,3% Cupeu 73 2,1% Cabriolet 43 1,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 2 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 9 0,3% 75-109 kW 658 18,9% 110-149 kW 1.838 52,7% 150-219 kW 610 17,5% 220 kW și peste 311 8,9% Necompletat 59 1,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 195 5,6% 1600-1999 cmc 2.402 68,9% 2000-2999 cmc 767 22,0% 3000 cmc și peste 60 1,7% Necompletat 60 1,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.