Înmatriculări BMW, decembrie 2023

Noi369+30,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2.716+21,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări5.480+7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri605

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.000nov 24: 270 noinov 24: 3.319 rulate, prima înmatricularedec 24: 406 noidec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculareian 25: 447 noiian 25: 3.378 rulate, prima înmatricularefeb 25: 438 noifeb 25: 4.028 rulate, prima înmatricularemar 25: 364 noimar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculareapr 25: 488 noiapr 25: 4.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 483 noimai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculareiun 25: 368 noiiun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculareiul 25: 401 noiiul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculareaug 25: 565 noiaug 25: 3.872 rulate, prima înmatricularesep 25: 373 noisep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculareoct 25: 420 noioct 25: 4.356 rulate, prima înmatricularenov 25: 392 noinov 25: 3.860 rulate, prima înmatricularedec 25: 491 noidec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculareian 26: 385 noiian 26: 3.219 rulate, prima înmatricularefeb 26: 381 noifeb 26: 4.002 rulate, prima înmatricularemar 26: 375 noimar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculareapr 26: 394 noiapr 26: 3.187 rulate, prima înmatricularemai 26: 338 noimai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculareiun 26: 454 noiiun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculareiul 26: 351 noiiul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculareaug 26: 428 noiaug 26: 3.395 rulate, prima înmatricularesep 26: 390 noisep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 3.393 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242703.319
dec 244063.512
ian 254473.378
feb 254384.028
mar 253644.406
apr 254884.273
mai 254834.040
iun 253684.086
iul 254014.637
aug 255653.872
sep 253734.082
oct 254204.356
nov 253923.860
dec 254913.459
ian 263853.219
feb 263814.002
mar 263754.103
apr 263943.187
mai 263383.134
iun 264543.452
iul 263513.706
aug 264283.395
sep 263903.571
oct 263423.393

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 1999: 37 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 44 rulate, prima înmatriculare2005: 126 rulate, prima înmatriculare2006: 125 rulate, prima înmatriculare2007: 122 rulate, prima înmatriculare2008: 125 rulate, prima înmatriculare2009: 146 rulate, prima înmatriculare2010: 147 rulate, prima înmatriculare2011: 167 rulate, prima înmatriculare2012: 174 rulate, prima înmatriculare2013: 156 rulate, prima înmatriculare2014: 129 rulate, prima înmatriculare2015: 125 rulate, prima înmatriculare2016: 116 rulate, prima înmatriculare2017: 92 rulate, prima înmatriculare2018: 154 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 210 rulate, prima înmatriculare2020: 148 rulate, prima înmatriculare2021: 77 rulate, prima înmatriculare2022: 183 rulate, prima înmatriculare2023: 368 noi2023: 46 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999037
199904
2000012
2001013
2002018
2003020
2004044
20050126
20060125
20070122
20080125
20090146
20100147
20110167
20120174
20130156
20140129
20150125
20160116
2017092
20180154
20191210
20200148
2021077
20220183
202336846

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 384827,5%
SERIA 558218,9%
X340213,0%
X52327,5%
SERIA 12287,4%
X12237,2%
X4882,9%
SERIA 7842,7%
X6762,5%
SERIA 2632,0%
Toate (34)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 4591,9%
I4361,2%
X2311,0%
X7220,7%
Model necompletat200,6%
IX1140,5%
SERIA 8110,4%
XM90,3%
IX80,3%
M470,2%
SERIA 670,2%
I360,2%
Z460,2%
M350,2%
IX340,1%
GRAN TURISMO20,1%
I520,1%
I720,1%
X DRIVE 23D20,1%
XDRIVE20D20,1%
I810,0%
X REIHE10,0%
XDRIVE23D10,0%
XDRIVE30D10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1.10935,9%
Medii (D)94330,6%
Mari și de lux (E)68822,3%
Compacte (C)2919,4%
Neclasificate290,9%
Sport190,6%
Mici (B)60,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București80526,1%
Timiș1434,6%
Cluj1224,0%
Argeș1053,4%
Dolj1043,4%
Prahova973,1%
Ilfov933,0%
Maramureș762,5%
Constanța722,3%
Iași692,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu682,2%
Suceava682,2%
Vâlcea682,2%
Bacău672,2%
Bihor662,1%
Mureș652,1%
Arad622,0%
Bistrița-Năsăud591,9%
Dâmbovița591,9%
Gorj581,9%
Mehedinți571,8%
Hunedoara531,7%
Alba521,7%
Brașov521,7%
Buzău481,6%
Satu Mare451,5%
Olt441,4%
Botoșani421,4%
Galați421,4%
Vaslui391,3%
Neamț361,2%
Brăila321,0%
Sălaj321,0%
Caraș-Severin270,9%
Teleorman270,9%
Giurgiu260,8%
Călărași210,7%
Vrancea210,7%
Covasna200,6%
Ialomița180,6%
Harghita130,4%
Tulcea120,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2.71688,0%
Noi36912,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.99264,6%
Hibrid60219,5%
Benzină42113,6%
Electric702,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.13269,1%
Companie95330,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.51048,9%
Berlină1.39545,2%
Berlină cu hayon862,8%
Cupeu632,0%
Cabriolet311,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW50,2%
75-109 kW54917,8%
110-149 kW1.68054,5%
150-219 kW50916,5%
220 kW și peste2748,9%
Necompletat682,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc20,1%
1400-1599 cmc1354,4%
1600-1999 cmc2.21271,7%
2000-2999 cmc61019,8%
3000 cmc și peste561,8%
Necompletat702,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București63611,6%
Timiș2594,7%
Dolj2334,3%
Constanța2314,2%
Argeș2294,2%
Ilfov2174,0%
Prahova2123,9%
Cluj1773,2%
Bihor1683,1%
Iași1462,7%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Olt1462,7%
Arad1402,6%
Buzău1402,6%
Suceava1342,4%
Dâmbovița1332,4%
Mureș1202,2%
Gorj1172,1%
Bacău1162,1%
Brașov1051,9%
Vâlcea1031,9%
Galați1021,9%
Sibiu1011,8%
Maramureș1001,8%
Brăila981,8%
Alba971,8%
Satu Mare971,8%
Botoșani951,7%
Bistrița-Năsăud931,7%
Vaslui931,7%
Hunedoara881,6%
Giurgiu871,6%
Mehedinți831,5%
Neamț801,5%
Călărași761,4%
Teleorman701,3%
Vrancea651,2%
Ialomița611,1%
Sălaj611,1%
Caraș-Severin531,0%
Harghita460,8%
Tulcea430,8%
Covasna290,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export37061,2%
Dezmembrare23138,2%
Înmatriculat pentru export40,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.