Noi 234 -0,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.479 +1,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.795 -1,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 224 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 < 2000: 11 rulate, prima înmatriculare 2000: 6 rulate, prima înmatriculare 2001: 23 rulate, prima înmatriculare 2002: 43 rulate, prima înmatriculare 2003: 46 rulate, prima înmatriculare 2004: 69 rulate, prima înmatriculare 2005: 103 rulate, prima înmatriculare 2006: 106 rulate, prima înmatriculare 2007: 125 rulate, prima înmatriculare 2008: 160 rulate, prima înmatriculare 2009: 146 rulate, prima înmatriculare 2010: 173 rulate, prima înmatriculare 2011: 184 rulate, prima înmatriculare 2012: 194 rulate, prima înmatriculare 2013: 152 rulate, prima înmatriculare 2014: 116 rulate, prima înmatriculare 2015: 107 rulate, prima înmatriculare 2016: 90 rulate, prima înmatriculare 2017: 98 rulate, prima înmatriculare 2018: 92 rulate, prima înmatriculare 2019: 164 rulate, prima înmatriculare 2020: 156 rulate, prima înmatriculare 2021: 57 rulate, prima înmatriculare 2022: 29 rulate, prima înmatriculare 2023: 41 noi 2023: 26 rulate, prima înmatriculare 2024: 193 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 11 2000 0 6 2001 0 23 2002 0 43 2003 0 46 2004 0 69 2005 0 103 2006 0 106 2007 0 125 2008 0 160 2009 0 146 2010 0 173 2011 0 184 2012 0 194 2013 0 152 2014 0 116 2015 0 107 2016 0 90 2017 0 98 2018 0 92 2019 0 164 2020 0 156 2021 0 57 2022 0 29 2023 41 26 2024 193 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.011 37,3% A6 445 16,4% A3 323 11,9% Q5 279 10,3% A5 189 7,0% Q3 162 6,0% Q7 56 2,1% Q8 44 1,6% A7 42 1,5% A8 26 1,0%
Toate (33) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 25 0,9% Q2 20 0,7% Model necompletat 16 0,6% TT 10 0,4% Q4 9 0,3% E-TRON 7 0,3% RS6 7 0,3% SQ8 7 0,3% SQ5 6 0,2% RS7 4 0,1% S3 4 0,1% S5 4 0,1% A2 3 0,1% S6 3 0,1% R8 2 0,1% S7 2 0,1% KABRIOLET 1 0,0% RS Q8 1 0,0% RS3 1 0,0% RS5 1 0,0% S4 1 0,0% S8 1 0,0% SQ7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.200 44,2% SUV 591 21,8% Mari și de lux (E) 513 18,9% Compacte (C) 323 11,9% Sport 41 1,5% Mici (B) 28 1,0% Neclasificate 17 0,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 303 11,2% Suceava 124 4,6% Bihor 123 4,5% Mureș 115 4,2% Timiș 115 4,2% Cluj 114 4,2% Sibiu 94 3,5% Maramureș 82 3,0% Neamț 79 2,9% Ilfov 78 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 76 2,8% Dolj 75 2,8% Brașov 74 2,7% Prahova 73 2,7% Argeș 71 2,6% Alba 70 2,6% Satu Mare 68 2,5% Arad 66 2,4% Constanța 66 2,4% Iași 66 2,4% Sălaj 63 2,3% Bistrița-Năsăud 58 2,1% Botoșani 58 2,1% Hunedoara 54 2,0% Dâmbovița 52 1,9% Mehedinți 52 1,9% Caraș-Severin 48 1,8% Gorj 47 1,7% Galați 46 1,7% Vâlcea 45 1,7% Vrancea 37 1,4% Covasna 30 1,1% Harghita 28 1,0% Olt 28 1,0% Vaslui 28 1,0% Buzău 24 0,9% Ialomița 19 0,7% Teleorman 16 0,6% Tulcea 14 0,5% Giurgiu 13 0,5% Brăila 11 0,4% Călărași 10 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.479 91,4% Noi 234 8,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.877 69,2% Hibrid 481 17,7% Benzină 336 12,4% Electric 19 0,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.239 82,5% Companie 473 17,4% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.521 56,1% Berlină 617 22,7% Berlină cu hayon 519 19,1% Cupeu 37 1,4% Cabriolet 19 0,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 33 1,2% 75-109 kW 959 35,3% 110-149 kW 1.101 40,6% 150-219 kW 471 17,4% 220 kW și peste 130 4,8% Necompletat 19 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 5 0,2% 1000-1399 cmc 63 2,3% 1400-1599 cmc 155 5,7% 1600-1999 cmc 2.030 74,8% 2000-2999 cmc 414 15,3% 3000 cmc și peste 27 1,0% Necompletat 19 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.