Noi 233 +1,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.444 +8,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.572 +4,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 653 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 1999: 9 rulate, prima înmatriculare 1999: 9 rulate, prima înmatriculare 2000: 5 rulate, prima înmatriculare 2001: 23 rulate, prima înmatriculare 2002: 51 rulate, prima înmatriculare 2003: 64 rulate, prima înmatriculare 2004: 85 rulate, prima înmatriculare 2005: 98 rulate, prima înmatriculare 2006: 110 rulate, prima înmatriculare 2007: 117 rulate, prima înmatriculare 2008: 166 rulate, prima înmatriculare 2009: 152 rulate, prima înmatriculare 2010: 165 rulate, prima înmatriculare 2011: 170 rulate, prima înmatriculare 2012: 170 rulate, prima înmatriculare 2013: 1 noi 2013: 143 rulate, prima înmatriculare 2014: 104 rulate, prima înmatriculare 2015: 106 rulate, prima înmatriculare 2016: 79 rulate, prima înmatriculare 2017: 93 rulate, prima înmatriculare 2018: 123 rulate, prima înmatriculare 2019: 179 rulate, prima înmatriculare 2020: 121 rulate, prima înmatriculare 2021: 46 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 noi 2022: 34 rulate, prima înmatriculare 2023: 228 noi 2023: 22 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 9 1999 0 9 2000 0 5 2001 0 23 2002 0 51 2003 0 64 2004 0 85 2005 0 98 2006 0 110 2007 0 117 2008 0 166 2009 0 152 2010 0 165 2011 0 170 2012 0 170 2013 1 143 2014 0 104 2015 0 106 2016 0 79 2017 0 93 2018 0 123 2019 0 179 2020 0 121 2021 0 46 2022 4 34 2023 228 22
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.070 40,0% A6 403 15,1% Q5 287 10,7% A3 273 10,2% A5 197 7,4% Q3 179 6,7% Q8 45 1,7% Q7 38 1,4% A8 34 1,3% A1 32 1,2%
Toate (35) Modele: valoare, vehicule, cotă A7 25 0,9% Q2 21 0,8% Model necompletat 8 0,3% Q4 7 0,3% TT 7 0,3% SQ5 6 0,2% E-TRON 5 0,2% SQ8 5 0,2% RS Q8 4 0,1% RS6 4 0,1% A2 3 0,1% S3 3 0,1% S6 3 0,1% S7 3 0,1% S8 3 0,1% R8 2 0,1% SQ7 2 0,1% 80 1 0,0% COUPE 1 0,0% O3 1 0,0% RS Q3 1 0,0% RS3 1 0,0% RS5 1 0,0% S1 SPORTBACK 1 0,0% S5 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.267 47,3% SUV 595 22,2% Mari și de lux (E) 462 17,3% Compacte (C) 274 10,2% Mici (B) 35 1,3% Sport 33 1,2% Neclasificate 11 0,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 377 14,1% Suceava 140 5,2% Cluj 126 4,7% Timiș 117 4,4% Bihor 110 4,1% Arad 106 4,0% Mureș 100 3,7% Sibiu 81 3,0% Prahova 73 2,7% Brașov 71 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Botoșani 69 2,6% Vâlcea 69 2,6% Neamț 68 2,5% Constanța 67 2,5% Bacău 66 2,5% Iași 65 2,4% Maramureș 65 2,4% Dolj 59 2,2% Alba 58 2,2% Galați 55 2,1% Bistrița-Năsăud 54 2,0% Hunedoara 54 2,0% Argeș 52 1,9% Ilfov 50 1,9% Mehedinți 50 1,9% Satu Mare 47 1,8% Gorj 46 1,7% Dâmbovița 45 1,7% Sălaj 38 1,4% Caraș-Severin 35 1,3% Olt 34 1,3% Vrancea 33 1,2% Buzău 32 1,2% Vaslui 32 1,2% Harghita 25 0,9% Covasna 19 0,7% Giurgiu 17 0,6% Brăila 16 0,6% Teleorman 16 0,6% Ialomița 15 0,6% Tulcea 13 0,5% Călărași 12 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.444 91,3% Noi 233 8,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.923 71,8% Hibrid 412 15,4% Benzină 325 12,1% Electric 17 0,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.140 79,9% Companie 537 20,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.453 54,3% Berlină 676 25,3% Berlină cu hayon 500 18,7% Cupeu 36 1,3% Cabriolet 12 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 53 2,0% 75-109 kW 979 36,6% 110-149 kW 1.125 42,0% 150-219 kW 421 15,7% 220 kW și peste 82 3,1% Necompletat 17 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 7 0,3% 1000-1399 cmc 71 2,7% 1400-1599 cmc 99 3,7% 1600-1999 cmc 2.128 79,5% 2000-2999 cmc 327 12,2% 3000 cmc și peste 28 1,0% Necompletat 17 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.