Înmatriculări SKODA, februarie 2024

Noi807+1,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.622+35,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.740+6,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri108

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000nov 24: 778 noinov 24: 1.628 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.156 noidec 24: 1.617 rulate, prima înmatriculareian 25: 892 noiian 25: 1.508 rulate, prima înmatricularefeb 25: 878 noifeb 25: 1.757 rulate, prima înmatricularemar 25: 869 noimar 25: 1.957 rulate, prima înmatriculareapr 25: 842 noiapr 25: 1.905 rulate, prima înmatricularemai 25: 909 noimai 25: 1.781 rulate, prima înmatriculareiun 25: 938 noiiun 25: 1.698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.259 noiiul 25: 1.774 rulate, prima înmatriculareaug 25: 798 noiaug 25: 1.543 rulate, prima înmatricularesep 25: 896 noisep 25: 1.603 rulate, prima înmatriculareoct 25: 873 noioct 25: 1.743 rulate, prima înmatricularenov 25: 997 noinov 25: 1.670 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.148 noidec 25: 1.589 rulate, prima înmatriculareian 26: 690 noiian 26: 1.342 rulate, prima înmatricularefeb 26: 865 noifeb 26: 1.572 rulate, prima înmatricularemar 26: 990 noimar 26: 1.672 rulate, prima înmatriculareapr 26: 775 noiapr 26: 1.416 rulate, prima înmatricularemai 26: 910 noimai 26: 1.331 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.244 noiiun 26: 1.346 rulate, prima înmatriculareiul 26: 802 noiiul 26: 1.385 rulate, prima înmatriculareaug 26: 845 noiaug 26: 1.244 rulate, prima înmatricularesep 26: 795 noisep 26: 1.317 rulate, prima înmatriculareoct 26: 810 noioct 26: 1.363 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 247781.628
dec 241.1561.617
ian 258921.508
feb 258781.757
mar 258691.957
apr 258421.905
mai 259091.781
iun 259381.698
iul 251.2591.774
aug 257981.543
sep 258961.603
oct 258731.743
nov 259971.670
dec 251.1481.589
ian 266901.342
feb 268651.572
mar 269901.672
apr 267751.416
mai 269101.331
iun 261.2441.346
iul 268021.385
aug 268451.244
sep 267951.317
oct 268101.363

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 46 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 74 rulate, prima înmatriculare2008: 118 rulate, prima înmatriculare2009: 93 rulate, prima înmatriculare2010: 113 rulate, prima înmatriculare2011: 115 rulate, prima înmatriculare2012: 91 rulate, prima înmatriculare2013: 68 rulate, prima înmatriculare2014: 78 rulate, prima înmatriculare2015: 71 rulate, prima înmatriculare2016: 63 rulate, prima înmatriculare2017: 96 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 172 rulate, prima înmatriculare2019: 180 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 104 rulate, prima înmatriculare2021: 30 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 639 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 164 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200003
200109
200208
2003020
2004018
2005046
2006041
2007074
20080118
2009093
20100113
20110115
2012091
2013068
2014078
2015071
2016063
2017096
20181172
20190180
20201104
2021030
202227
20236393
20241640

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
OCTAVIA1.11645,9%
FABIA37615,5%
SUPERB28411,7%
KODIAQ2329,6%
KAROQ1425,8%
SCALA933,8%
KAMIQ512,1%
RAPID492,0%
ROOMSTER321,3%
YETI311,3%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ENYAQ190,8%
CITIGO20,1%
FELICIA10,0%
KARAOQ10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.11645,9%
Mici (B)51921,4%
SUV47519,6%
Medii (D)28411,7%
Monovolume (MPV)321,3%
Mini (A)20,1%
Neclasificate10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București68128,0%
Cluj1124,6%
Ilfov1104,5%
Timiș843,5%
Prahova813,3%
Brașov763,1%
Suceava702,9%
Iași682,8%
Argeș652,7%
Constanța612,5%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Covasna602,5%
Bihor592,4%
Neamț532,2%
Dolj512,1%
Sibiu512,1%
Vâlcea512,1%
Harghita471,9%
Bacău451,9%
Galați431,8%
Hunedoara431,8%
Dâmbovița421,7%
Mureș401,6%
Satu Mare391,6%
Maramureș341,4%
Alba281,2%
Arad281,2%
Olt281,2%
Gorj261,1%
Buzău241,0%
Vrancea230,9%
Bistrița-Năsăud220,9%
Botoșani190,8%
Caraș-Severin190,8%
Giurgiu190,8%
Teleorman190,8%
Vaslui190,8%
Brăila170,7%
Ialomița170,7%
Sălaj170,7%
Călărași130,5%
Tulcea130,5%
Mehedinți120,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.62266,8%
Noi80733,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.52762,9%
Benzină71829,6%
Hibrid1596,5%
Electric190,8%
GPL50,2%
GNC/GNL10,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.52862,9%
Companie90037,1%
Persoană străină10,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.30453,7%
Berlină72329,8%
Berlină cu hayon36715,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)351,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW42317,4%
75-109 kW88536,4%
110-149 kW1.07444,2%
150-219 kW281,2%
Necompletat190,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2108,6%
1000-1399 cmc30912,7%
1400-1599 cmc73330,2%
1600-1999 cmc1.15647,6%
2000-2999 cmc20,1%
Necompletat190,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București60216,1%
Constanța1814,8%
Cluj1494,0%
Argeș1403,7%
Brașov1383,7%
Prahova1353,6%
Ilfov1283,4%
Iași1243,3%
Dâmbovița1163,1%
Timiș1052,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău992,6%
Neamț942,5%
Bacău932,5%
Harghita912,4%
Bihor902,4%
Teleorman862,3%
Mureș792,1%
Olt782,1%
Suceava782,1%
Vâlcea782,1%
Dolj721,9%
Galați721,9%
Giurgiu711,9%
Sibiu671,8%
Alba601,6%
Călărași591,6%
Brăila561,5%
Gorj521,4%
Hunedoara521,4%
Covasna511,4%
Arad471,3%
Maramureș471,3%
Ialomița431,1%
Vrancea421,1%
Bistrița-Năsăud381,0%
Caraș-Severin381,0%
Tulcea381,0%
Vaslui381,0%
Botoșani350,9%
Mehedinți280,7%
Sălaj260,7%
Satu Mare240,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6156,5%
Export4642,6%
Înmatriculat pentru export10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.