Înmatriculări în județul Bacău, februarie 2024

Noi106-10,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare821+12,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.684-2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri105

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 42 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 63 rulate, prima înmatriculare2011: 94 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 100 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200005
200106
200205
2003016
2004015
2005042
2006044
2007058
2008058
2009045
2010063
2011094
2012069
2013058
2014043
2015041
2016033
2017029
2018028
2019032
2020013
202103
202218
20231004
202450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18019,4%
AUDI788,4%
RENAULT788,4%
BMW727,8%
DACIA697,4%
FORD555,9%
OPEL485,2%
SKODA454,9%
HYUNDAI414,4%
MERCEDES-BENZ363,9%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO293,1%
NISSAN283,0%
SEAT283,0%
KIA171,8%
TOYOTA161,7%
CITROEN151,6%
FIAT151,6%
SUZUKI131,4%
PEUGEOT111,2%
MAZDA91,0%
MITSUBISHI70,8%
LAND ROVER60,6%
ALFA ROMEO40,4%
CHEVROLET40,4%
JEEP40,4%
MINI30,3%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
MG10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT485,2%
VOLKSWAGEN GOLF384,1%
DACIA DUSTER323,5%
RENAULT MEGANE272,9%
FORD FOCUS252,7%
BMW SERIA 3232,5%
AUDI A4222,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,2%
VOLKSWAGEN TOURAN202,2%
OPEL ASTRA192,1%
Toate (206)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3181,9%
DACIA LOGAN161,7%
SKODA OCTAVIA161,7%
VOLKSWAGEN POLO161,7%
AUDI A6151,6%
BMW SERIA 5151,6%
RENAULT SCENIC141,5%
AUDI A3131,4%
NISSAN QASHQAI131,4%
AUDI Q5121,3%
VOLVO XC60121,3%
HYUNDAI I30111,2%
KIA SPORTAGE101,1%
RENAULT CLIO101,1%
SEAT LEON101,1%
SKODA FABIA101,1%
BMW SERIA 191,0%
HYUNDAI IX3591,0%
DACIA SANDERO80,9%
FORD FIESTA80,9%
HYUNDAI TUCSON80,9%
NISSAN QASHQAI+280,9%
OPEL ZAFIRA80,9%
DACIA SPRING70,8%
RENAULT KADJAR70,8%
SEAT IBIZA70,8%
AUDI Q360,6%
CITROEN C4 PICASSO60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
OPEL CORSA60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
SKODA SUPERB60,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
FORD KUGA50,5%
MAZDA 650,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
VOLKSWAGEN JETTA50,5%
VOLKSWAGEN TAIGO50,5%
AUDI A540,4%
FIAT 50040,4%
FIAT CROMA40,4%
JEEP COMPASS40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
NISSAN JUKE40,4%
OPEL ANTARA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SUZUKI SX440,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLVO V5040,4%
VOLVO XC9040,4%
BMW X130,3%
CITROEN BERLINGO30,3%
CITROEN C530,3%
DACIA JOGGER30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
OPEL MOKKA30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SKODA RAPID30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI Q220,2%
BMW X520,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT BRAVO20,2%
FIAT STILO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX2020,2%
KIA CEED20,2%
KIA RIO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29932,3%
Compacte (C)21022,7%
Medii (D)13915,0%
Monovolume (MPV)10811,7%
Mici (B)10110,9%
Mari și de lux (E)404,3%
Mini (A)171,8%
Utilitare91,0%
Sport30,3%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82188,6%
Noi10611,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină63268,2%
Benzină22023,7%
Hibrid545,8%
Electric111,2%
GPL91,0%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82288,7%
Companie10511,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44347,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20121,7%
Berlină cu hayon16718,0%
Berlină10411,2%
Cupeu91,0%
Cabriolet30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18720,2%
75-109 kW45649,2%
110-149 kW22624,4%
150-219 kW333,6%
220 kW și peste141,5%
Necompletat111,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc414,4%
1000-1399 cmc13314,3%
1400-1599 cmc25027,0%
1600-1999 cmc42245,5%
2000-2999 cmc677,2%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat111,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38823,0%
BMW1599,4%
DACIA1428,4%
OPEL1378,1%
AUDI1337,9%
FORD1257,4%
RENAULT945,6%
SKODA935,5%
MERCEDES-BENZ704,2%
TOYOTA372,2%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT342,0%
HYUNDAI321,9%
FIAT261,5%
SEAT261,5%
SUZUKI251,5%
NISSAN231,4%
KIA161,0%
LAND ROVER140,8%
MAZDA130,8%
VOLVO130,8%
MITSUBISHI110,7%
ALFA ROMEO100,6%
DAEWOO100,6%
CHEVROLET80,5%
CITROEN80,5%
HONDA80,5%
LEXUS50,3%
PORSCHE50,3%
MINI40,2%
JEEP30,2%
DAIHATSU20,1%
SMART20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,1%
LADA10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6965,7%
Export3634,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2624,8%
VOLKSWAGEN1211,4%
MERCEDES-BENZ109,5%
OPEL98,6%
AUDI87,6%
FORD76,7%
BMW54,8%
DAEWOO54,8%
PEUGEOT54,8%
HYUNDAI21,9%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LANCIA21,9%
LAND ROVER21,9%
RENAULT21,9%
CHEVROLET11,0%
CITROEN11,0%
FIAT11,0%
JEEP11,0%
KIA11,0%
MCC11,0%
MINI11,0%
MITSUBISHI11,0%
SKODA11,0%
SMART11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.