Noi 50 -46,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 240 +18,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 993 +6,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 25 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 nov 24: 52 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 48 noi dec 24: 232 rulate, prima înmatriculare ian 25: 59 noi ian 25: 196 rulate, prima înmatriculare feb 25: 51 noi feb 25: 263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 246 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 272 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 224 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 244 rulate, prima înmatriculare iul 25: 68 noi iul 25: 311 rulate, prima înmatriculare aug 25: 102 noi aug 25: 303 rulate, prima înmatriculare sep 25: 85 noi sep 25: 268 rulate, prima înmatriculare oct 25: 57 noi oct 25: 269 rulate, prima înmatriculare nov 25: 54 noi nov 25: 261 rulate, prima înmatriculare dec 25: 117 noi dec 25: 249 rulate, prima înmatriculare ian 26: 27 noi ian 26: 191 rulate, prima înmatriculare feb 26: 33 noi feb 26: 272 rulate, prima înmatriculare mar 26: 39 noi mar 26: 232 rulate, prima înmatriculare apr 26: 34 noi apr 26: 198 rulate, prima înmatriculare mai 26: 33 noi mai 26: 197 rulate, prima înmatriculare iun 26: 48 noi iun 26: 183 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 216 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 48 noi sep 26: 236 rulate, prima înmatriculare oct 26: 62 noi oct 26: 202 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 52 222 dec 24 48 232 ian 25 59 196 feb 25 51 263 mar 25 34 246 apr 25 38 272 mai 25 26 224 iun 25 29 244 iul 25 68 311 aug 25 102 303 sep 25 85 268 oct 25 57 269 nov 25 54 261 dec 25 117 249 ian 26 27 191 feb 26 33 272 mar 26 39 232 apr 26 34 198 mai 26 33 197 iun 26 48 183 iul 26 42 216 aug 26 34 210 sep 26 48 236 oct 26 62 202
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 < 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 6 rulate, prima înmatriculare 2004: 6 rulate, prima înmatriculare 2005: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 13 rulate, prima înmatriculare 2007: 13 rulate, prima înmatriculare 2008: 14 rulate, prima înmatriculare 2009: 14 rulate, prima înmatriculare 2010: 15 rulate, prima înmatriculare 2011: 14 rulate, prima înmatriculare 2012: 20 rulate, prima înmatriculare 2013: 21 rulate, prima înmatriculare 2014: 11 rulate, prima înmatriculare 2015: 14 rulate, prima înmatriculare 2016: 14 rulate, prima înmatriculare 2017: 13 rulate, prima înmatriculare 2018: 14 rulate, prima înmatriculare 2019: 17 rulate, prima înmatriculare 2020: 10 rulate, prima înmatriculare 2021: 2 rulate, prima înmatriculare 2023: 49 noi 2024: 1 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 1 2000 0 1 2001 0 1 2002 0 0 2003 0 6 2004 0 6 2005 0 6 2006 0 13 2007 0 13 2008 0 14 2009 0 14 2010 0 15 2011 0 14 2012 0 20 2013 0 21 2014 0 11 2015 0 14 2016 0 14 2017 0 13 2018 0 14 2019 0 17 2020 0 10 2021 0 2 2022 0 0 2023 49 0 2024 1 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă DACIA 45 15,5% VOLKSWAGEN 44 15,2% BMW 32 11,0% RENAULT 23 7,9% SKODA 19 6,6% FORD 17 5,9% MERCEDES-BENZ 16 5,5% AUDI 12 4,1% OPEL 12 4,1% HYUNDAI 11 3,8%
Toate (29) Mărci: valoare, vehicule, cotă PEUGEOT 8 2,8% KIA 7 2,4% VOLVO 6 2,1% MITSUBISHI 5 1,7% NISSAN 5 1,7% SSANGYONG 5 1,7% SUZUKI 4 1,4% TOYOTA 4 1,4% PORSCHE 3 1,0% MAZDA 2 0,7% SEAT 2 0,7% ALFA ROMEO 1 0,3% CHRYSLER 1 0,3% CITROEN 1 0,3% DODGE 1 0,3% INFINITI 1 0,3% JEEP 1 0,3% LAND ROVER 1 0,3% MINI 1 0,3%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA DUSTER 16 5,5% RENAULT MEGANE 15 5,2% BMW SERIA 3 13 4,5% DACIA LOGAN 13 4,5% DACIA SANDERO 12 4,1% VOLKSWAGEN GOLF 12 4,1% VOLKSWAGEN PASSAT 12 4,1% SKODA OCTAVIA 11 3,8% FORD FOCUS 8 2,8% KIA SPORTAGE 6 2,1%
Toate (109) Modele: valoare, vehicule, cotă BMW SERIA 5 5 1,7% HYUNDAI TUCSON 5 1,7% OPEL ASTRA 5 1,7% AUDI A4 4 1,4% BMW X1 4 1,4% MERCEDES-BENZ CLASA E 4 1,4% MERCEDES-BENZ GLC 4 1,4% VOLKSWAGEN POLO 4 1,4% VOLKSWAGEN TIGUAN 4 1,4% VOLKSWAGEN TOURAN 4 1,4% AUDI A6 3 1,0% BMW X3 3 1,0% FORD MONDEO 3 1,0% MERCEDES-BENZ CLASA S 3 1,0% MITSUBISHI OUTLANDER 3 1,0% PORSCHE CAYENNE 3 1,0% SKODA FABIA 3 1,0% SSANGYONG TIVOLI GRAND 3 1,0% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 3 1,0% VOLVO XC60 3 1,0% BMW SERIA 1 2 0,7% BMW SERIA 4 2 0,7% BMW X6 2 0,7% DACIA DOKKER 2 0,7% DACIA LODGY 2 0,7% FORD TRANSIT 2 0,7% HYUNDAI KONA 2 0,7% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 0,7% MITSUBISHI ASX 2 0,7% NISSAN QASHQAI 2 0,7% OPEL CORSA 2 0,7% PEUGEOT 3008 2 0,7% PEUGEOT 407 2 0,7% RENAULT CAPTUR 2 0,7% RENAULT KADJAR 2 0,7% SKODA SUPERB 2 0,7% SSANGYONG KORANDO 2 0,7% SUZUKI VITARA 2 0,7% VOLKSWAGEN CC 2 0,7% VOLVO V40 2 0,7% ALFA ROMEO 159 1 0,3% AUDI A5 1 0,3% AUDI Q3 1 0,3% AUDI Q5 1 0,3% AUDI Q7 1 0,3% AUDI Q8 1 0,3% BMW SERIA 6 1 0,3% CHRYSLER PT CRUISER 1 0,3% CITROEN DS5 1 0,3% DODGE CALIBER 1 0,3% FORD FIESTA 1 0,3% FORD KUGA 1 0,3% FORD S-MAX 1 0,3% FORD TRANSIT CUSTOM 1 0,3% HYUNDAI BAYON 1 0,3% HYUNDAI I30 1 0,3% HYUNDAI IX35 1 0,3% HYUNDAI SANTA FE 1 0,3% INFINITI QX30 1 0,3% JEEP RENEGADE 1 0,3% KIA XCEED 1 0,3% LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 1 0,3% MAZDA 3 1 0,3% MAZDA CX-5 1 0,3% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,3% MERCEDES-BENZ GLA 1 0,3% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,3% MINI COOPER 1 0,3% NISSAN JUKE 1 0,3% NISSAN QASHQAI+2 1 0,3% NISSAN X-TRAIL 1 0,3% OPEL ANTARA 1 0,3% OPEL COMBO 1 0,3% OPEL CROSSLAND 1 0,3% OPEL VECTRA 1 0,3% OPEL VIVARO 1 0,3% PEUGEOT 208 1 0,3% PEUGEOT 307 1 0,3% PEUGEOT 308 1 0,3% PEUGEOT 4007 1 0,3% RENAULT AUSTRAL 1 0,3% RENAULT CLIO 1 0,3% RENAULT ESPACE 1 0,3% RENAULT MODUS 1 0,3% SEAT IBIZA 1 0,3% SEAT LEON 1 0,3% SKODA KARAOQ 1 0,3% SKODA KAROQ 1 0,3% SKODA SCALA 1 0,3% SUZUKI SWIFT 1 0,3% SUZUKI SX4 1 0,3% TOYOTA AYGO X 1 0,3% TOYOTA RAV4 1 0,3% TOYOTA YARIS 1 0,3% TOYOTA YARIS CROSS 1 0,3% VOLKSWAGEN CRAFTER 1 0,3% VOLKSWAGEN LUPO 1 0,3% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,3% VOLVO S40 1 0,3%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 99 34,1% Compacte (C) 66 22,8% Medii (D) 44 15,2% Mici (B) 43 14,8% Mari și de lux (E) 16 5,5% Monovolume (MPV) 15 5,2% Utilitare 4 1,4% Neclasificate 2 0,7% Mini (A) 1 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 240 82,8% Noi 50 17,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 170 58,6% Benzină 81 27,9% Hibrid 22 7,6% GPL 16 5,5% Electric 1 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 258 89,0% Companie 32 11,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 125 43,1% Berlină 63 21,7% Berlină cu hayon 56 19,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 44 15,2% Cabriolet 1 0,3% Cupeu 1 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 67 23,1% 75-109 kW 124 42,8% 110-149 kW 71 24,5% 150-219 kW 25 8,6% 220 kW și peste 2 0,7% Necompletat 1 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 23 7,9% 1000-1399 cmc 40 13,8% 1400-1599 cmc 92 31,7% 1600-1999 cmc 95 32,8% 2000-2999 cmc 38 13,1% 3000 cmc și peste 1 0,3% Necompletat 1 0,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.