Înmatriculări în județul Mehedinți, februarie 2024

Noi34-8,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare473+17,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări792+18,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri44

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 26 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 28 noi2024: 6 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200004
2001012
2002013
2003026
2004033
2005045
2006039
2007038
2008031
2009030
2010028
2011030
2012024
2013019
2014017
2015021
2016014
201709
2018013
201906
202005
202102
202203
2023280
202460

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13226,0%
BMW6713,2%
AUDI6312,4%
DACIA285,5%
FORD254,9%
RENAULT254,9%
MERCEDES-BENZ234,5%
OPEL214,1%
SEAT173,4%
NISSAN153,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA122,4%
MAZDA112,2%
PEUGEOT102,0%
CITROEN91,8%
HYUNDAI61,2%
VOLVO61,2%
SUZUKI51,0%
FIAT40,8%
KIA40,8%
CHEVROLET30,6%
MITSUBISHI30,6%
SMART30,6%
TOYOTA30,6%
ALFA ROMEO20,4%
LAND ROVER20,4%
PORSCHE20,4%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
JEEP10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF397,7%
VOLKSWAGEN PASSAT367,1%
AUDI A4346,7%
BMW SERIA 3255,0%
BMW SERIA 5173,4%
VOLKSWAGEN TOURAN153,0%
DACIA DUSTER142,8%
VOLKSWAGEN SHARAN122,4%
AUDI A6112,2%
NISSAN QASHQAI112,2%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA102,0%
RENAULT MEGANE91,8%
VOLKSWAGEN POLO91,8%
BMW X381,6%
FORD FIESTA81,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,6%
DACIA SANDERO71,4%
BMW SERIA 161,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,2%
SEAT IBIZA61,2%
AUDI Q551,0%
BMW X151,0%
OPEL CORSA51,0%
SKODA OCTAVIA51,0%
AUDI A340,8%
AUDI A540,8%
FORD FOCUS40,8%
FORD GALAXY40,8%
SEAT ALHAMBRA40,8%
SEAT ALTEA40,8%
SKODA FABIA40,8%
BMW X530,6%
DACIA LOGAN30,6%
DACIA SPRING30,6%
FORD KUGA30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MAZDA 330,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
PEUGEOT 300830,6%
RENAULT CLIO30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
CITROEN C520,4%
FIAT STILO20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA CX-520,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN MICRA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT TOLEDO20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO V4020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI SQ510,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X REIHE10,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET KALOS10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C810,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS710,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD MONDEO10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA MX-510,2%
MAZDA PREMACY10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO XC6010,2%
VOLVO XC7010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11923,5%
Medii (D)11222,1%
Compacte (C)10320,3%
Monovolume (MPV)6412,6%
Mici (B)6112,0%
Mari și de lux (E)377,3%
Mini (A)51,0%
Neclasificate30,6%
Utilitare20,4%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47393,3%
Noi346,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37974,8%
Benzină9919,5%
Hibrid173,4%
GPL71,4%
Electric51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47894,3%
Companie295,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20239,8%
Berlină10520,7%
Berlină cu hayon9719,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9518,7%
Cupeu61,2%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10821,3%
75-109 kW24247,7%
110-149 kW12224,1%
150-219 kW275,3%
220 kW și peste40,8%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,8%
1000-1399 cmc7013,8%
1400-1599 cmc9218,1%
1600-1999 cmc27854,8%
2000-2999 cmc5210,3%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18022,7%
BMW10313,0%
AUDI8911,2%
OPEL648,1%
FORD597,4%
DACIA506,3%
MERCEDES-BENZ374,7%
RENAULT374,7%
SKODA283,5%
PEUGEOT253,2%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT202,5%
SUZUKI111,4%
FIAT101,3%
MAZDA101,3%
CHEVROLET91,1%
NISSAN81,0%
CITROEN70,9%
VOLVO60,8%
PORSCHE50,6%
ALFA ROMEO40,5%
DAEWOO40,5%
LAND ROVER30,4%
HYUNDAI20,3%
JEEP20,3%
KIA20,3%
LANCIA20,3%
MINI20,3%
MITSUBISHI20,3%
SUBARU20,3%
TOYOTA20,3%
CHRYSLER10,1%
GWM10,1%
HONDA10,1%
LADA10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2556,8%
Export1943,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL818,2%
VOLKSWAGEN818,2%
AUDI613,6%
DACIA49,1%
DAEWOO36,8%
FORD36,8%
BMW24,5%
RENAULT24,5%
ARO12,3%
CHEVROLET12,3%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN12,3%
FIAT12,3%
LAND ROVER12,3%
MERCEDES-BENZ12,3%
PORSCHE12,3%
SEAT12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.