Înmatriculări în județul Suceava, februarie 2024

Noi125-10,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.272+12,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.849-18,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri161

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 19 rulate, prima înmatriculare2000: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 30 rulate, prima înmatriculare2004: 43 rulate, prima înmatriculare2005: 55 rulate, prima înmatriculare2006: 70 rulate, prima înmatriculare2007: 91 rulate, prima înmatriculare2008: 108 rulate, prima înmatriculare2009: 89 rulate, prima înmatriculare2010: 98 rulate, prima înmatriculare2011: 122 rulate, prima înmatriculare2012: 101 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 64 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 52 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 96 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 25 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000019
2000013
2001012
2002018
2003030
2004043
2005055
2006070
2007091
20080108
2009089
2010098
20110122
20120101
2013063
2014058
2015064
2016048
2017034
2018032
2019052
2020025
2021211
202225
20239611
2024250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35125,1%
AUDI19013,6%
MERCEDES-BENZ976,9%
BMW956,8%
DACIA906,4%
SKODA705,0%
FORD644,6%
VOLVO523,7%
NISSAN493,5%
RENAULT433,1%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT382,7%
OPEL342,4%
TOYOTA332,4%
HYUNDAI282,0%
PEUGEOT211,5%
MAZDA201,4%
SUZUKI191,4%
FIAT141,0%
CITROEN110,8%
KIA110,8%
MITSUBISHI90,6%
LAND ROVER70,5%
PORSCHE70,5%
TESLA70,5%
HONDA60,4%
JEEP60,4%
CHEVROLET30,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
SUBARU30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DODGE20,1%
SSANGYONG20,1%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
JAGUAR LAND ROVER10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4815,8%
VOLKSWAGEN PASSAT795,7%
VOLKSWAGEN GOLF785,6%
DACIA DUSTER604,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN503,6%
VOLKSWAGEN TOURAN382,7%
AUDI A6372,7%
NISSAN QASHQAI352,5%
BMW SERIA 3261,9%
VOLKSWAGEN POLO261,9%
Toate (245)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60261,9%
AUDI Q5251,8%
SKODA OCTAVIA251,8%
BMW X3241,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E241,7%
FORD FOCUS181,3%
SKODA FABIA181,3%
MERCEDES-BENZ GLC161,1%
AUDI A3151,1%
BMW SERIA 5151,1%
OPEL ASTRA151,1%
SEAT IBIZA151,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG141,0%
VOLKSWAGEN CADDY130,9%
DACIA LOGAN120,9%
FORD KUGA120,9%
RENAULT MEGANE120,9%
DACIA SANDERO110,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER110,8%
FORD C-MAX100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,7%
SKODA KODIAQ100,7%
VOLKSWAGEN SHARAN100,7%
BMW X590,6%
HYUNDAI TUCSON90,6%
AUDI A580,6%
AUDI Q380,6%
MAZDA 680,6%
MERCEDES-BENZ VITO80,6%
SKODA SUPERB80,6%
PORSCHE CAYENNE70,5%
RENAULT LAGUNA70,5%
TOYOTA C-HR70,5%
BMW X160,4%
DACIA SPRING60,4%
KIA SPORTAGE60,4%
MAZDA CX-560,4%
SEAT ALTEA60,4%
TOYOTA RAV460,4%
VOLVO XC9060,4%
FORD FIESTA50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,4%
NISSAN JUKE50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SEAT LEON50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
SUZUKI VITARA50,4%
TESLA MODEL 350,4%
TOYOTA LAND CRUISER50,4%
AUDI Q740,3%
FORD GALAXY40,3%
FORD MONDEO40,3%
FORD TRANSIT40,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
PEUGEOT 300840,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT SCENIC40,3%
SKODA ROOMSTER40,3%
SUZUKI SX440,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLVO V5040,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI A730,2%
AUDI A830,2%
BMW SERIA 130,2%
BMW SERIA 730,2%
BMW X630,2%
CHEVROLET CAPTIVA30,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
FIAT DOBLO30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI BAYON30,2%
HYUNDAI IX3530,2%
HYUNDAI KONA30,2%
KIA CEED30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL MERIVA30,2%
RENAULT CLIO30,2%
SEAT ATECA30,2%
SEAT EXEO30,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
TOYOTA COROLLA VERSO30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO V4030,2%
ALFA ROMEO 15920,1%
AUDI Q420,1%
AUDI Q820,1%
BMW SERIA 220,1%
CITROEN BERLINGO20,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN C520,1%
FIAT 50020,1%
FIAT FREEMONT20,1%
FIAT PANDA20,1%
FIAT PUNTO20,1%
FORD GRAND C-MAX20,1%
FORD S-MAX20,1%
HONDA CR-V20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
JEEP GRAND CHEROKEE20,1%
JEEP WRANGLER20,1%
KIA PICANTO20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
MAZDA 320,1%
MERCEDES-BENZ CLA20,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
NISSAN NOTE20,1%
NISSAN QASHQAI+220,1%
OPEL CORSA20,1%
OPEL VECTRA20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%
PEUGEOT 30720,1%
PEUGEOT 30820,1%
PEUGEOT 400720,1%
PEUGEOT 40720,1%
RENAULT ARKANA20,1%
RENAULT CAPTUR20,1%
RENAULT ESPACE20,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SEAT TOLEDO20,1%
SKODA KAROQ20,1%
SKODA YETI20,1%
SMART FORFOUR20,1%
SUZUKI JIMNY20,1%
SUZUKI SWIFT20,1%
TESLA MODEL Y20,1%
TOYOTA YARIS CROSS20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV49135,1%
Medii (D)25618,3%
Compacte (C)22916,4%
Monovolume (MPV)16411,7%
Mici (B)1148,2%
Mari și de lux (E)936,7%
Mini (A)221,6%
Utilitare171,2%
Neclasificate70,5%
Sport40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.27291,1%
Noi1258,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.10979,4%
Benzină18313,1%
Hibrid725,2%
Electric191,4%
GPL141,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.22487,6%
Companie17312,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break76254,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)26418,9%
Berlină cu hayon18213,0%
Berlină17012,2%
Cupeu100,7%
Cabriolet90,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21615,5%
75-109 kW65947,2%
110-149 kW40629,1%
150-219 kW785,6%
220 kW și peste191,4%
Necompletat191,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc362,6%
1000-1399 cmc1057,5%
1400-1599 cmc28020,0%
1600-1999 cmc75654,1%
2000-2999 cmc19213,7%
3000 cmc și peste90,6%
Necompletat191,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN51327,7%
AUDI23512,7%
BMW1558,4%
DACIA1246,7%
MERCEDES-BENZ1085,8%
FORD1065,7%
OPEL925,0%
SKODA784,2%
RENAULT542,9%
TOYOTA422,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO361,9%
SEAT351,9%
SUZUKI341,8%
PEUGEOT251,4%
HYUNDAI241,3%
NISSAN221,2%
CITROEN201,1%
MAZDA170,9%
FIAT160,9%
LAND ROVER140,8%
MITSUBISHI140,8%
HONDA110,6%
KIA110,6%
PORSCHE100,5%
CHEVROLET90,5%
JEEP90,5%
MINI90,5%
SUBARU60,3%
ALFA ROMEO30,2%
SMART30,2%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
VAUXHALL20,1%
CHRYSLER10,1%
GREAT WALL10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10967,7%
Export5131,7%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3823,6%
DACIA2515,5%
FORD148,7%
MERCEDES-BENZ116,8%
OPEL106,2%
RENAULT106,2%
AUDI85,0%
FIAT74,3%
SKODA74,3%
BMW42,5%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET42,5%
PEUGEOT42,5%
CITROEN31,9%
MAZDA31,9%
TOYOTA31,9%
VOLVO31,9%
ALFA ROMEO21,2%
DAEWOO21,2%
LEXUS10,6%
SEAT10,6%
VAUXHALL10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.