Înmatriculări în județul Caraș-Severin, februarie 2024

Noi52-13,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare478+29,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări611+4,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri89

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 33 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 47 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000016
200003
2001013
2002011
2003020
2004022
2005028
2006033
2007031
2008040
2009046
2010035
2011033
2012120
2013024
2014027
2015016
201609
2017016
2018010
2019013
202008
202100
202222
2023472
202420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10820,4%
AUDI6913,0%
BMW458,5%
OPEL377,0%
DACIA356,6%
FORD356,6%
RENAULT346,4%
MERCEDES-BENZ234,3%
SKODA193,6%
SEAT183,4%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA152,8%
NISSAN142,6%
HYUNDAI122,3%
SUZUKI91,7%
PEUGEOT81,5%
TOYOTA81,5%
VOLVO81,5%
MITSUBISHI71,3%
CITROEN50,9%
KIA40,8%
SSANGYONG30,6%
FIAT20,4%
HONDA20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4295,5%
VOLKSWAGEN GOLF295,5%
VOLKSWAGEN PASSAT193,6%
VOLKSWAGEN POLO152,8%
BMW SERIA 5142,6%
OPEL ASTRA132,5%
DACIA DUSTER122,3%
SKODA OCTAVIA122,3%
AUDI A3112,1%
AUDI A6101,9%
Toate (162)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 191,7%
BMW X391,7%
DACIA LOGAN91,7%
FORD GALAXY91,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,7%
RENAULT MEGANE91,7%
DACIA SANDERO81,5%
NISSAN QASHQAI81,5%
OPEL CORSA81,5%
VOLKSWAGEN SHARAN81,5%
FORD FOCUS71,3%
RENAULT SCENIC71,3%
VOLKSWAGEN CC71,3%
AUDI Q561,1%
FORD FIESTA61,1%
SEAT IBIZA61,1%
VOLKSWAGEN TOURAN61,1%
BMW SERIA 350,9%
MITSUBISHI PAJERO50,9%
RENAULT CLIO50,9%
AUDI A540,8%
DACIA SPRING40,8%
FORD KUGA40,8%
MAZDA 340,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
OPEL MERIVA40,8%
RENAULT TRAFIC40,8%
SEAT LEON40,8%
SKODA FABIA40,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN40,8%
VOLVO XC6040,8%
AUDI Q330,6%
HYUNDAI I3030,6%
HYUNDAI IX3530,6%
MAZDA 630,6%
MAZDA CX-530,6%
OPEL VIVARO30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLKSWAGEN T-ROC30,6%
VOLKSWAGEN TAIGO30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X120,4%
CITROEN C3 PICASSO20,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
HYUNDAI I4020,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
MAZDA 520,4%
MAZDA CX-720,4%
MERCEDES-BENZ CLS20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL VECTRA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 500820,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT MODUS20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT EXEO20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI SPLASH20,4%
TESLA MODEL 320,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN FOX20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI A810,2%
AUDI COUPE10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA VENGA10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLE10,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT BIPPER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
SUZUKI VITARA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)12724,0%
SUV12423,4%
Medii (D)8716,4%
Monovolume (MPV)7414,0%
Mici (B)7113,4%
Mari și de lux (E)346,4%
Mini (A)101,9%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47890,2%
Noi529,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36468,7%
Benzină13926,2%
Hibrid122,3%
Electric81,5%
GPL71,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49994,2%
Companie315,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22241,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11621,9%
Berlină cu hayon10319,4%
Berlină8115,3%
Cupeu50,9%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12824,2%
75-109 kW25147,4%
110-149 kW10720,2%
150-219 kW315,8%
220 kW și peste50,9%
Necompletat81,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc244,5%
1000-1399 cmc8115,3%
1400-1599 cmc10519,8%
1600-1999 cmc25147,4%
2000-2999 cmc5710,8%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat81,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14323,4%
BMW538,7%
OPEL528,5%
AUDI508,2%
FORD487,9%
DACIA477,7%
SKODA386,2%
MERCEDES-BENZ243,9%
RENAULT223,6%
SEAT152,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT122,0%
HYUNDAI111,8%
MAZDA111,8%
FIAT101,6%
NISSAN91,5%
SUZUKI91,5%
MITSUBISHI81,3%
TOYOTA81,3%
CITROEN71,1%
CHEVROLET40,7%
VOLVO40,7%
ALFA ROMEO30,5%
KIA30,5%
LAND ROVER30,5%
CAMI20,3%
DAIHATSU20,3%
JEEP20,3%
DAEWOO10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%
TRABANT10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7179,8%
Export1820,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1820,2%
DACIA1314,6%
FORD1112,4%
OPEL1011,2%
RENAULT77,9%
MAZDA55,6%
AUDI44,5%
DAEWOO44,5%
BMW33,4%
PEUGEOT33,4%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA22,2%
FIAT11,1%
HONDA11,1%
LAND ROVER11,1%
MERCEDES-BENZ11,1%
NISSAN11,1%
ROVER11,1%
SEAT11,1%
SUZUKI11,1%
TESLA11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.