Înmatriculări în județul Arad, februarie 2024

Noi86-2,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare771-8,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.202+3,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri130

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 23 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 42 rulate, prima înmatriculare2006: 50 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 74 rulate, prima înmatriculare2009: 60 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 80 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200008
2001012
2002023
2003018
2004026
2005042
2006050
2007059
2008074
2009060
2010054
2011046
2012049
2013038
2014024
2015034
2016027
2017024
2018027
2019031
2020015
202116
202205
2023806
202450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19122,3%
AUDI8810,3%
BMW839,7%
MERCEDES-BENZ546,3%
DACIA505,8%
OPEL424,9%
RENAULT414,8%
FORD333,9%
SKODA283,3%
MAZDA263,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI252,9%
PEUGEOT252,9%
VOLVO222,6%
SEAT182,1%
KIA151,8%
NISSAN151,8%
FIAT131,5%
TOYOTA131,5%
SUZUKI121,4%
ALFA ROMEO70,8%
MITSUBISHI70,8%
CITROEN60,7%
LAND ROVER60,7%
TESLA60,7%
MG50,6%
MINI50,6%
JEEP40,5%
PORSCHE30,4%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
HUDSON10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF607,0%
VOLKSWAGEN PASSAT445,1%
AUDI A4424,9%
OPEL ASTRA222,6%
BMW SERIA 3212,5%
DACIA DUSTER212,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,3%
BMW SERIA 5192,2%
AUDI A6172,0%
RENAULT MEGANE161,9%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN141,6%
DACIA SANDERO131,5%
BMW X3121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,4%
FORD FOCUS111,3%
KIA SPORTAGE111,3%
SKODA FABIA111,3%
DACIA LOGAN101,2%
MERCEDES-BENZ ML101,2%
AUDI A591,1%
BMW SERIA 191,1%
BMW X191,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
VOLVO XC6091,1%
HYUNDAI TUCSON80,9%
NISSAN QASHQAI80,9%
RENAULT CLIO80,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
OPEL CORSA70,8%
SKODA OCTAVIA70,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,8%
VOLKSWAGEN SHARAN70,8%
AUDI Q360,7%
MERCEDES-BENZ VITO60,7%
SEAT ALHAMBRA60,7%
AUDI A350,6%
FORD MONDEO50,6%
MAZDA 350,6%
MAZDA 550,6%
PEUGEOT 30850,6%
PEUGEOT 50850,6%
SEAT IBIZA50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
TOYOTA RAV450,6%
FIAT 50040,5%
FIAT PUNTO40,5%
HYUNDAI I3040,5%
HYUNDAI KONA40,5%
MAZDA 240,5%
MAZDA 640,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
RENAULT TRAFIC40,5%
SKODA KAROQ40,5%
TESLA MODEL Y40,5%
ALFA ROMEO MITO30,4%
BMW SERIA 430,4%
BMW X630,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD TRANSIT30,4%
MINI ONE30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN PATROL30,4%
OPEL MERIVA30,4%
OPEL MOKKA30,4%
PEUGEOT 20830,4%
PEUGEOT 300830,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUZUKI SX430,4%
SUZUKI VITARA30,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO V5030,4%
AUDI A720,2%
AUDI Q520,2%
AUDI Q720,2%
BMW X520,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C820,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD KUGA20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI GRANDIS20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT KADJAR20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15510,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO BRERA10,1%
ALFA ROMEO GTV T,SPARK 16V10,1%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24628,7%
Compacte (C)18321,4%
Medii (D)15518,1%
Monovolume (MPV)10211,9%
Mici (B)9210,7%
Mari și de lux (E)516,0%
Mini (A)111,3%
Neclasificate60,7%
Sport60,7%
Utilitare50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77190,0%
Noi8610,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină56365,7%
Benzină22826,6%
Hibrid414,8%
Electric141,6%
GPL111,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75187,6%
Companie10612,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40747,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17520,4%
Berlină cu hayon15217,7%
Berlină10612,4%
Cupeu91,1%
Cabriolet80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15618,2%
75-109 kW39345,9%
110-149 kW22225,9%
150-219 kW546,3%
220 kW și peste182,1%
Necompletat141,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc323,7%
1000-1399 cmc10211,9%
1400-1599 cmc18521,6%
1600-1999 cmc39846,4%
2000-2999 cmc12114,1%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat141,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29024,1%
BMW13010,8%
OPEL12610,5%
AUDI1109,2%
DACIA786,5%
MERCEDES-BENZ786,5%
FORD715,9%
RENAULT473,9%
SKODA473,9%
SEAT242,0%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI221,8%
VOLVO201,7%
PEUGEOT191,6%
KIA181,5%
MAZDA171,4%
NISSAN131,1%
SUZUKI121,0%
CITROEN110,9%
TOYOTA110,9%
FIAT100,8%
CHEVROLET80,7%
ALFA ROMEO60,5%
MITSUBISHI60,5%
LAND ROVER50,4%
SMART50,4%
PORSCHE40,3%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
ISUZU10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10278,5%
Export2620,0%
Înmatriculat pentru export21,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2418,5%
OPEL2015,4%
FORD1612,3%
VOLKSWAGEN1511,5%
AUDI96,9%
BMW86,2%
RENAULT86,2%
MERCEDES-BENZ75,4%
DAEWOO43,1%
PEUGEOT43,1%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT32,3%
SMART21,5%
VOLVO21,5%
FIAT10,8%
HONDA10,8%
HYUNDAI10,8%
LANCIA10,8%
MAZDA10,8%
NISSAN10,8%
ROVER10,8%
SKODA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.