Înmatriculări în județul Călărași, februarie 2024

Noi35-35,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare142+13,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări884+28,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 35 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200001
200101
200200
200303
200402
200503
200605
2007015
200809
2009012
2010013
201104
2012012
2013016
201405
2015013
201605
201703
201805
201908
202003
202100
202202
2023351

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3218,1%
VOLKSWAGEN2815,8%
AUDI2011,3%
RENAULT147,9%
BMW137,3%
SKODA137,3%
FORD84,5%
OPEL84,5%
TOYOTA74,0%
VOLVO74,0%
Toate (19)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ63,4%
SEAT63,4%
NISSAN52,8%
HYUNDAI21,1%
KIA21,1%
MAZDA21,1%
PEUGEOT21,1%
SSANGYONG10,6%
SUZUKI10,6%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN147,9%
VOLKSWAGEN GOLF95,1%
DACIA DUSTER84,5%
AUDI A463,4%
DACIA SPRING63,4%
SKODA OCTAVIA63,4%
VOLKSWAGEN PASSAT63,4%
AUDI A652,8%
BMW SERIA 552,8%
OPEL ASTRA52,8%
Toate (77)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SEAT LEON52,8%
NISSAN QASHQAI42,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN42,3%
VOLKSWAGEN TOURAN42,3%
AUDI A531,7%
BMW SERIA 331,7%
DACIA SANDERO31,7%
FORD FOCUS31,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,7%
VOLVO XC6031,7%
AUDI A321,1%
AUDI Q521,1%
BMW X321,1%
FORD KUGA21,1%
HYUNDAI TUCSON21,1%
RENAULT CAPTUR21,1%
RENAULT CLIO21,1%
RENAULT ESPACE21,1%
RENAULT LAGUNA21,1%
RENAULT MEGANE21,1%
RENAULT SCENIC21,1%
SKODA FABIA21,1%
SKODA SUPERB21,1%
TOYOTA RAV421,1%
TOYOTA YARIS CROSS21,1%
AUDI Q310,6%
AUDI TT10,6%
BMW SERIA 210,6%
BMW X110,6%
BMW X410,6%
DACIA LODGY10,6%
FORD EDGE10,6%
FORD MONDEO10,6%
FORD TRANSIT10,6%
KIA SPORTAGE10,6%
KIA XCEED10,6%
MAZDA 610,6%
MAZDA CX-710,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,6%
MERCEDES-BENZ GLE10,6%
NISSAN QASHQAI+210,6%
OPEL CORSA10,6%
OPEL GRANDLAND10,6%
OPEL VECTRA10,6%
PEUGEOT 50810,6%
PEUGEOT 60710,6%
RENAULT KADJAR10,6%
RENAULT TRAFIC10,6%
SEAT IBIZA10,6%
SKODA KAMIQ10,6%
SKODA KAROQ10,6%
SKODA KODIAQ10,6%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,6%
SUZUKI JIMNY10,6%
TOYOTA AURIS10,6%
TOYOTA COROLLA10,6%
TOYOTA YARIS10,6%
VOLKSWAGEN CC10,6%
VOLKSWAGEN FOX10,6%
VOLKSWAGEN T-ROC10,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,6%
VOLVO C3010,6%
VOLVO S4010,6%
VOLVO V5010,6%
VOLVO V6010,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5128,8%
Compacte (C)4223,7%
Medii (D)2916,4%
Mici (B)2413,6%
Mari și de lux (E)116,2%
Monovolume (MPV)116,2%
Mini (A)74,0%
Sport10,6%
Utilitare10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14280,2%
Noi3519,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10358,2%
Benzină4424,9%
Hibrid137,3%
GPL116,2%
Electric63,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică15788,7%
Companie2011,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8246,3%
Berlină3519,8%
Berlină cu hayon3016,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2614,7%
Cabriolet21,1%
Cupeu21,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3922,0%
75-109 kW7140,1%
110-149 kW5128,8%
150-219 kW95,1%
220 kW și peste10,6%
Necompletat63,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc169,0%
1000-1399 cmc2111,9%
1400-1599 cmc4022,6%
1600-1999 cmc8246,3%
2000-2999 cmc126,8%
Necompletat63,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14516,4%
VOLKSWAGEN14216,1%
OPEL10912,3%
BMW9210,4%
FORD667,5%
RENAULT627,0%
SKODA596,7%
AUDI475,3%
MERCEDES-BENZ293,3%
PEUGEOT202,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI131,5%
CHEVROLET101,1%
SEAT101,1%
TOYOTA91,0%
FIAT80,9%
MAZDA80,9%
CITROEN60,7%
NISSAN60,7%
SUZUKI60,7%
VOLVO60,7%
KIA40,5%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
MITSUBISHI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LAND ROVER20,2%
PORSCHE20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MAN10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1275,0%
Export425,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA318,8%
VOLKSWAGEN318,8%
OPEL212,5%
BMW16,2%
CHEVROLET16,2%
FIAT16,2%
FORD16,2%
MAZDA16,2%
NISSAN16,2%
RENAULT16,2%
Toate (11)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VAUXHALL16,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.