Înmatriculări în județul Sibiu, februarie 2024

Noi126-18,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare750+7,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.271+1,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri65

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 35 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 50 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 34 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 120 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200001
200108
2002012
2003028
2004035
2005027
2006050
2007041
2008046
2009041
2010042
2011056
2012047
2013035
2014035
2015025
2016042
2017029
2018044
2019028
2020034
2021013
2022112
20231206
202450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14416,4%
AUDI9210,5%
BMW778,8%
DACIA697,9%
MERCEDES-BENZ596,7%
SKODA515,8%
FORD485,5%
RENAULT485,5%
HYUNDAI404,6%
OPEL333,8%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI313,5%
MAZDA232,6%
TOYOTA222,5%
VOLVO171,9%
PEUGEOT131,5%
SEAT131,5%
CITROEN111,3%
KIA101,1%
NISSAN101,1%
TESLA101,1%
MITSUBISHI60,7%
HONDA50,6%
MINI50,6%
PORSCHE50,6%
FIAT40,5%
LAND ROVER40,5%
SSANGYONG40,5%
SUBARU40,5%
JAGUAR30,3%
JEEP30,3%
DS20,2%
MASERATI20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
DFSK10,1%
HUMMER10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4414,7%
VOLKSWAGEN GOLF374,2%
DACIA LOGAN283,2%
BMW SERIA 3242,8%
VOLKSWAGEN PASSAT232,6%
VOLKSWAGEN POLO171,9%
SKODA FABIA161,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,7%
VOLKSWAGEN TOURAN151,7%
Toate (233)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6141,6%
AUDI Q5141,6%
BMW X3141,6%
DACIA DUSTER131,5%
OPEL ASTRA131,5%
DACIA SANDERO121,4%
HYUNDAI I30121,4%
SKODA OCTAVIA121,4%
AUDI A3111,3%
FORD FOCUS111,3%
BMW SERIA 591,0%
FORD KUGA91,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,0%
RENAULT MEGANE91,0%
SUZUKI GRAND VITARA91,0%
RENAULT CLIO80,9%
RENAULT KOLEOS80,9%
SUZUKI VITARA80,9%
VOLVO XC6080,9%
BMW X570,8%
DACIA LODGY70,8%
DACIA SPRING70,8%
MAZDA 670,8%
NISSAN QASHQAI70,8%
TESLA MODEL 370,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,7%
OPEL CORSA60,7%
SKODA SUPERB60,7%
TOYOTA COROLLA60,7%
BMW SERIA 150,6%
BMW SERIA 750,6%
FORD FIESTA50,6%
HYUNDAI I1050,6%
KIA SPORTAGE50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
SKODA KAROQ50,6%
SKODA YETI50,6%
SUZUKI SX450,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
BMW X140,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI BAYON40,5%
HYUNDAI I2040,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
PORSCHE CAYENNE40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT TRAFIC40,5%
SUBARU FORESTER40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
VOLVO S6040,5%
AUDI A530,3%
CITROEN C430,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD FUSION30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-330,3%
MAZDA CX-3030,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI IONIQ520,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT LEON20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI 10010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S310,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS410,1%
DS DS710,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PUNTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27331,2%
Compacte (C)16118,4%
Medii (D)14516,6%
Mici (B)12414,2%
Monovolume (MPV)869,8%
Mari și de lux (E)505,7%
Mini (A)212,4%
Utilitare70,8%
Neclasificate60,7%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75085,6%
Noi12614,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49055,9%
Benzină26430,1%
Hibrid869,8%
Electric232,6%
GPL131,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74785,3%
Companie12914,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43149,2%
Berlină cu hayon17920,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13515,4%
Berlină11713,4%
Cabriolet80,9%
Cupeu60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19221,9%
75-109 kW34138,9%
110-149 kW23727,1%
150-219 kW606,8%
220 kW și peste232,6%
Necompletat232,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc485,5%
1000-1399 cmc13215,1%
1400-1599 cmc18621,2%
1600-1999 cmc36041,1%
2000-2999 cmc12113,8%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat232,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25420,0%
BMW13010,2%
DACIA12910,1%
AUDI1138,9%
OPEL917,2%
FORD826,5%
MERCEDES-BENZ705,5%
SKODA675,3%
RENAULT624,9%
HYUNDAI302,4%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT302,4%
TOYOTA262,0%
NISSAN252,0%
SUZUKI241,9%
VOLVO191,5%
SEAT171,3%
FIAT131,0%
CITROEN120,9%
LAND ROVER110,9%
KIA100,8%
MAZDA100,8%
CHEVROLET80,6%
JEEP60,5%
MITSUBISHI60,5%
DAEWOO50,4%
SMART50,4%
ALFA ROMEO40,3%
PORSCHE20,2%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
PADIS10,1%
PANCAR10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3350,8%
Export3249,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1320,0%
DACIA812,3%
BMW710,8%
FORD69,2%
MERCEDES-BENZ57,7%
RENAULT57,7%
OPEL46,2%
PEUGEOT46,2%
AUDI34,6%
CITROEN23,1%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA23,1%
DAEWOO11,5%
FIAT11,5%
HONDA11,5%
MAZDA11,5%
NISSAN11,5%
TOYOTA11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.