Înmatriculări în județul Galați, februarie 2024

Noi106-22,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare612+20,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.612+36,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri127

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 49 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 98 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200001
200105
200202
200308
200407
2005010
2006026
2007043
2008037
2009052
2010039
2011054
2012037
2013034
2014032
2015029
2016027
2017035
2018033
2019049
2020029
2021011
202226
2023984
202460

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13719,1%
BMW7810,9%
RENAULT577,9%
DACIA567,8%
AUDI537,4%
FORD507,0%
MERCEDES-BENZ486,7%
SKODA436,0%
HYUNDAI324,5%
NISSAN172,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL172,4%
VOLVO172,4%
KIA141,9%
MAZDA141,9%
SEAT111,5%
TOYOTA111,5%
PEUGEOT91,3%
ALFA ROMEO60,8%
CITROEN60,8%
FIAT40,6%
TESLA40,6%
CHEVROLET30,4%
CHRYSLER30,4%
LAND ROVER30,4%
MITSUBISHI30,4%
SSANGYONG30,4%
SUZUKI30,4%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
LANCIA20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
CUPRA10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF405,6%
VOLKSWAGEN PASSAT365,0%
BMW SERIA 3243,4%
DACIA DUSTER243,4%
RENAULT MEGANE243,4%
AUDI A4212,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,7%
BMW X3172,4%
FORD FOCUS172,4%
SKODA OCTAVIA152,1%
Toate (190)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5142,0%
AUDI Q5121,7%
DACIA SPRING121,7%
NISSAN QASHQAI111,5%
DACIA LOGAN101,4%
VOLKSWAGEN TOURAN101,4%
DACIA SANDERO91,3%
HYUNDAI TUCSON91,3%
SKODA FABIA91,3%
SKODA KODIAQ81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,0%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
MERCEDES-BENZ GLE71,0%
SKODA SUPERB71,0%
FORD KUGA60,8%
FORD MONDEO60,8%
HYUNDAI I2060,8%
OPEL ASTRA60,8%
RENAULT KADJAR60,8%
RENAULT TALISMAN60,8%
SEAT LEON60,8%
VOLKSWAGEN CC60,8%
VOLVO XC6060,8%
FORD PUMA50,7%
HYUNDAI IX3550,7%
KIA SPORTAGE50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
AUDI A340,6%
AUDI Q340,6%
BMW SERIA 140,6%
BMW X540,6%
FORD C-MAX40,6%
HYUNDAI I3040,6%
KIA CEED40,6%
OPEL CORSA40,6%
RENAULT TRAFIC40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN POLO40,6%
ALFA ROMEO 15930,4%
AUDI A630,4%
BMW SERIA 830,4%
BMW X130,4%
BMW X430,4%
CITROEN C330,4%
FORD GALAXY30,4%
MAZDA 230,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLB30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
AUDI A820,3%
AUDI Q220,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
FORD EDGE20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI IONIQ520,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-3020,3%
MAZDA CX-520,3%
MAZDA CX-6020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MINI COUNTRYMAN20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A510,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 610,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI SANTE FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SOUL10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LANCIA PHEDRA10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS RX10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25034,8%
Compacte (C)15321,3%
Medii (D)13318,5%
Mici (B)648,9%
Monovolume (MPV)618,5%
Mari și de lux (E)354,9%
Mini (A)141,9%
Neclasificate50,7%
Utilitare20,3%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61285,2%
Noi10614,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47466,0%
Benzină14820,6%
Hibrid659,1%
Electric223,1%
GPL91,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61085,0%
Companie10815,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34648,2%
Berlină13218,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12116,9%
Berlină cu hayon11215,6%
Cupeu40,6%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10114,1%
75-109 kW28940,3%
110-149 kW24033,4%
150-219 kW527,2%
220 kW și peste152,1%
Necompletat212,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc324,5%
1000-1399 cmc7310,2%
1400-1599 cmc18425,6%
1600-1999 cmc31744,2%
2000-2999 cmc8612,0%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat223,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33020,5%
DACIA29118,1%
BMW1579,7%
AUDI1177,3%
FORD1167,2%
OPEL1016,3%
RENAULT845,2%
MERCEDES-BENZ835,1%
SKODA724,5%
PEUGEOT372,3%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT271,7%
VOLVO231,4%
SEAT221,4%
TOYOTA201,2%
HYUNDAI191,2%
NISSAN150,9%
MAZDA130,8%
KIA120,7%
CITROEN110,7%
LAND ROVER90,6%
ALFA ROMEO60,4%
CHEVROLET60,4%
HONDA60,4%
MITSUBISHI60,4%
SMART60,4%
JAGUAR50,3%
DAEWOO40,2%
SUZUKI40,2%
PORSCHE30,2%
MINI20,1%
SUBARU20,1%
INFINITI10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7559,1%
Export5240,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2015,7%
VOLKSWAGEN1612,6%
FORD1511,8%
OPEL118,7%
AUDI86,3%
MERCEDES-BENZ86,3%
BMW75,5%
SKODA64,7%
TOYOTA64,7%
PEUGEOT43,1%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT43,1%
FIAT32,4%
DAEWOO21,6%
LAND ROVER21,6%
MAZDA21,6%
SEAT21,6%
ALFA ROMEO10,8%
CITROEN10,8%
JAGUAR10,8%
JEEP10,8%
KIA10,8%
LEXUS10,8%
MITSUBISHI10,8%
PORSCHE10,8%
SMART10,8%
SSANGYONG10,8%
SUBARU10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.