Înmatriculări în județul Botoșani, februarie 2024

Noi38-20,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare485-7,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări851-4,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri57

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 36 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200007
200102
2002012
2003011
2004019
2005031
2006034
2007038
2008037
2009032
2010045
2011038
2012035
2013030
2014026
2015022
2016012
2017015
2018011
2019011
202004
202101
202202
2023361
202420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15028,7%
AUDI5610,7%
BMW519,8%
FORD315,9%
RENAULT305,7%
DACIA265,0%
MERCEDES-BENZ234,4%
VOLVO234,4%
OPEL224,2%
SKODA193,6%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT183,4%
NISSAN142,7%
HYUNDAI132,5%
PEUGEOT81,5%
TOYOTA71,3%
KIA51,0%
FIAT30,6%
JEEP30,6%
MITSUBISHI30,6%
SUZUKI30,6%
HONDA20,4%
MAZDA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CITROEN10,2%
INFINITI10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT397,5%
VOLKSWAGEN GOLF346,5%
AUDI A4275,2%
BMW SERIA 3152,9%
DACIA DUSTER152,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,7%
VOLKSWAGEN POLO132,5%
VOLKSWAGEN TOURAN132,5%
AUDI A6122,3%
VOLVO XC60122,3%
Toate (139)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS112,1%
OPEL ASTRA112,1%
BMW X3101,9%
SKODA OCTAVIA91,7%
VOLKSWAGEN CADDY91,7%
RENAULT MEGANE81,5%
SEAT IBIZA81,5%
VOLKSWAGEN SHARAN81,5%
BMW SERIA 571,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,3%
BMW X161,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
NISSAN QASHQAI61,1%
AUDI A351,0%
DACIA LOGAN51,0%
HYUNDAI TUCSON51,0%
KIA SPORTAGE51,0%
NISSAN QASHQAI+251,0%
RENAULT SCENIC51,0%
SEAT ALTEA51,0%
BMW SERIA 140,8%
DACIA SPRING40,8%
FORD FIESTA40,8%
FORD KUGA40,8%
FORD MONDEO40,8%
MERCEDES-BENZ CLA40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SKODA FABIA40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLVO V4040,8%
AUDI Q530,6%
BMW SERIA 730,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,6%
OPEL CORSA30,6%
OPEL VECTRA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT KOLEOS30,6%
SKODA SUPERB30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO XC9030,6%
AUDI A520,4%
AUDI A720,4%
BMW X520,4%
DACIA SANDERO20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
JEEP COMPASS20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT MODUS20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT LEON20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLVO V6020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI 10010,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI SQ810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT COURIER10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
INFINITI Q5010,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT ZOE10,2%
ROVER 7510,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13726,2%
Compacte (C)11221,4%
Medii (D)11021,0%
Monovolume (MPV)6612,6%
Mici (B)5310,1%
Mari și de lux (E)326,1%
Mini (A)71,3%
Utilitare61,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48592,7%
Noi387,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40276,9%
Benzină8917,0%
Hibrid224,2%
Electric61,1%
GPL40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49294,1%
Companie315,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26350,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10219,5%
Berlină cu hayon8115,5%
Berlină7514,3%
Cabriolet10,2%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10119,3%
75-109 kW25749,1%
110-149 kW13325,4%
150-219 kW193,6%
220 kW și peste71,3%
Necompletat61,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,3%
1000-1399 cmc6111,7%
1400-1599 cmc11421,8%
1600-1999 cmc27051,6%
2000-2999 cmc5710,9%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat61,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25129,5%
AUDI9210,8%
BMW8710,2%
FORD607,1%
OPEL546,3%
MERCEDES-BENZ475,5%
DACIA445,2%
SKODA354,1%
RENAULT273,2%
SEAT222,6%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA212,5%
PEUGEOT151,8%
HYUNDAI141,6%
CITROEN91,1%
MAZDA91,1%
NISSAN80,9%
SUZUKI70,8%
FIAT60,7%
KIA60,7%
VOLVO60,7%
DODGE50,6%
HONDA50,6%
LAND ROVER40,5%
SMART30,4%
CHEVROLET20,2%
DAEWOO20,2%
JEEP20,2%
MITSUBISHI20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4171,9%
Export1628,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1322,8%
FORD915,8%
SEAT58,8%
OPEL47,0%
RENAULT47,0%
BMW35,3%
DACIA35,3%
SKODA35,3%
FIAT23,5%
LAND ROVER23,5%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ23,5%
AUDI11,8%
HONDA11,8%
LANCIA11,8%
MAZDA11,8%
PEUGEOT11,8%
TOYOTA11,8%
VOLVO11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.