Înmatriculări în județul Mureș, februarie 2024

Noi162+11,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare948+10,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.657+24,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri143

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 35 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 53 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 70 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 63 rulate, prima înmatriculare2011: 84 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 63 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 42 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 117 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 40 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000016
200006
200108
2002013
2003014
2004035
2005029
2006053
2007058
2008070
2009063
2010063
2011084
2012061
2013058
2014063
2015052
2016046
2017029
2018042
2019034
2020014
2021114
2022417
20231176
2024400

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25222,7%
DACIA11910,7%
AUDI11110,0%
BMW978,7%
MERCEDES-BENZ655,9%
RENAULT524,7%
FORD454,1%
OPEL444,0%
SKODA403,6%
HYUNDAI333,0%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI302,7%
NISSAN292,6%
VOLVO282,5%
TOYOTA262,3%
SEAT191,7%
MAZDA171,5%
MITSUBISHI161,4%
PEUGEOT161,4%
CITROEN141,3%
KIA121,1%
LAND ROVER80,7%
JEEP50,5%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
FIAT30,3%
SSANGYONG30,3%
TESLA30,3%
CHEVROLET20,2%
MINI20,2%
SUBARU20,2%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER716,4%
VOLKSWAGEN GOLF655,9%
VOLKSWAGEN PASSAT544,9%
AUDI A4444,0%
BMW SERIA 3262,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN262,3%
NISSAN QASHQAI211,9%
AUDI A6201,8%
AUDI A3191,7%
BMW SERIA 5191,7%
Toate (231)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA181,6%
VOLKSWAGEN POLO181,6%
FORD FOCUS161,4%
DACIA SPRING151,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,4%
OPEL ASTRA151,4%
VOLKSWAGEN TOURAN151,4%
BMW X3141,3%
RENAULT MEGANE141,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG131,2%
DACIA LOGAN121,1%
BMW X1111,0%
DACIA SANDERO111,0%
VOLVO XC60100,9%
BMW SERIA 190,8%
HYUNDAI TUCSON90,8%
FORD FIESTA80,7%
FORD KUGA80,7%
KIA SPORTAGE80,7%
MITSUBISHI ASX80,7%
OPEL CORSA80,7%
SUZUKI SX480,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER80,7%
AUDI Q570,6%
HYUNDAI I3070,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
OPEL INSIGNIA70,6%
SEAT IBIZA70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
VOLVO XC9070,6%
AUDI A560,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,5%
MERCEDES-BENZ GLE60,5%
PEUGEOT 30860,5%
RENAULT CLIO60,5%
SKODA FABIA60,5%
SKODA SUPERB60,5%
VOLKSWAGEN SHARAN60,5%
AUDI Q350,5%
DACIA DOKKER50,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ CLASA G50,5%
RENAULT ESPACE50,5%
SEAT ALTEA50,5%
VOLKSWAGEN BORA50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN MULTIVAN50,5%
VOLVO V6050,5%
AUDI Q740,4%
BMW X540,4%
BMW X640,4%
MAZDA 340,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SKODA KAROQ40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD MONDEO20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
OPEL MOVANO20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN ID 420,2%
VOLKSWAGEN ID 520,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI S510,1%
AUDI SQ510,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
BMW Z410,1%
CITROEN 10710,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39235,3%
Compacte (C)22019,8%
Medii (D)18016,2%
Monovolume (MPV)12211,0%
Mici (B)978,7%
Mari și de lux (E)615,5%
Mini (A)222,0%
Utilitare70,6%
Neclasificate50,5%
Sport40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94885,4%
Noi16214,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină74066,7%
Benzină25322,8%
Hibrid847,6%
Electric272,4%
GPL60,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91182,1%
Companie19917,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break60154,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20218,2%
Berlină cu hayon18616,8%
Berlină1019,1%
Cabriolet111,0%
Cupeu90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16514,9%
75-109 kW51946,8%
110-149 kW29726,8%
150-219 kW766,8%
220 kW și peste262,3%
Necompletat272,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc292,6%
1000-1399 cmc13312,0%
1400-1599 cmc28725,9%
1600-1999 cmc48944,1%
2000-2999 cmc13812,4%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat272,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN41625,1%
AUDI1499,0%
BMW1317,9%
OPEL1297,8%
DACIA1156,9%
FORD1126,8%
MERCEDES-BENZ996,0%
RENAULT794,8%
SKODA794,8%
TOYOTA452,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI392,4%
PEUGEOT332,0%
HYUNDAI301,8%
CITROEN221,3%
LAND ROVER211,3%
SEAT201,2%
MAZDA171,0%
FIAT161,0%
MITSUBISHI161,0%
NISSAN161,0%
VOLVO100,6%
KIA90,5%
PORSCHE90,5%
HONDA70,4%
ALFA ROMEO60,4%
CHEVROLET60,4%
DAEWOO40,2%
MINI40,2%
SMART40,2%
JAGUAR30,2%
JEEP30,2%
DAIHATSU20,1%
SSANGYONG20,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9062,9%
Dezmembrare5337,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4732,9%
VOLKSWAGEN4330,1%
OPEL107,0%
MERCEDES-BENZ64,2%
SKODA64,2%
AUDI53,5%
BMW42,8%
PEUGEOT42,8%
RENAULT32,1%
FORD21,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HONDA21,4%
ALFA ROMEO10,7%
CHEVROLET10,7%
DAEWOO10,7%
FIAT10,7%
HYUNDAI10,7%
KIA10,7%
LANCIA10,7%
LAND ROVER10,7%
NISSAN10,7%
SEAT10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.