Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, februarie 2024

Noi65+8,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare645+19,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări984+21,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri64

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 15 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 64 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 60 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999015
199903
200001
2001012
2002013
2003016
2004023
2005033
2006042
2007050
2008064
2009032
2010039
2011052
2012048
2013029
2014030
2015019
2016020
2017020
2018027
2019019
2020018
202108
202257
2023605

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16823,7%
AUDI7710,8%
BMW7110,0%
FORD466,5%
MERCEDES-BENZ425,9%
DACIA324,5%
RENAULT273,8%
NISSAN233,2%
OPEL233,2%
SKODA223,1%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI213,0%
SEAT182,5%
SUZUKI182,5%
VOLVO182,5%
TOYOTA162,3%
PEUGEOT111,5%
MAZDA101,4%
TESLA101,4%
MITSUBISHI91,3%
CITROEN81,1%
SSANGYONG81,1%
JEEP71,0%
MG71,0%
PORSCHE30,4%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
FERROSITE10,1%
LANCIA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF415,8%
VOLKSWAGEN PASSAT344,8%
AUDI A4334,7%
FORD FOCUS202,8%
BMW SERIA 5182,5%
BMW X3182,5%
VOLKSWAGEN POLO182,5%
AUDI A3152,1%
BMW SERIA 3142,0%
DACIA DUSTER142,0%
Toate (186)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI142,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,0%
VOLKSWAGEN TOURAN142,0%
AUDI A6111,6%
RENAULT MEGANE111,6%
SKODA OCTAVIA101,4%
VOLVO XC60101,4%
SUZUKI GRAND VITARA91,3%
VOLKSWAGEN SHARAN91,3%
BMW SERIA 181,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,1%
AUDI Q571,0%
DACIA SPRING71,0%
MERCEDES-BENZ GLE71,0%
OPEL ASTRA71,0%
RENAULT CLIO71,0%
TOYOTA LAND CRUISER71,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG71,0%
FORD KUGA60,8%
HYUNDAI TUCSON60,8%
SEAT IBIZA60,8%
TESLA MODEL 360,8%
DACIA LOGAN50,7%
DACIA SANDERO50,7%
FORD FIESTA50,7%
MAZDA 350,7%
MERCEDES-BENZ CLA50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
SKODA FABIA50,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
AUDI A540,6%
AUDI Q340,6%
FORD GALAXY40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MITSUBISHI OUTLANDER40,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SSANGYONG KORANDO40,6%
SSANGYONG TIVOLI40,6%
TESLA MODEL Y40,6%
BMW SERIA 230,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
JEEP GRAND CHEROKEE30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL COMBO30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,4%
BMW X120,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MG HS20,3%
MG MG420,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SMART FORTWO20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLKSWAGEN ID 320,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN PHAETON20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FERROSITE CITROEN C-ELYSEE ECO GLV10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT COURIER10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI H-110,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
JEEP PATRIOT10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CEED10,1%
KIA XCEED10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG EHS10,1%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23132,5%
Compacte (C)15822,3%
Medii (D)10815,2%
Monovolume (MPV)7610,7%
Mici (B)649,0%
Mari și de lux (E)425,9%
Mini (A)152,1%
Sport60,8%
Utilitare60,8%
Neclasificate40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64590,8%
Noi659,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51672,7%
Benzină12717,9%
Hibrid395,5%
Electric243,4%
GPL40,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62387,7%
Companie8712,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35950,6%
Berlină cu hayon12617,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12016,9%
Berlină8612,1%
Cabriolet101,4%
Cupeu91,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11616,3%
75-109 kW32946,3%
110-149 kW18926,6%
150-219 kW405,6%
220 kW și peste121,7%
Necompletat243,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc192,7%
1000-1399 cmc567,9%
1400-1599 cmc15021,1%
1600-1999 cmc36351,1%
2000-2999 cmc9713,7%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat243,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27027,4%
AUDI11912,1%
BMW10310,5%
FORD798,0%
DACIA545,5%
OPEL444,5%
MERCEDES-BENZ414,2%
SKODA383,9%
SUZUKI323,3%
RENAULT303,0%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT222,2%
TOYOTA181,8%
SEAT161,6%
HYUNDAI111,1%
LAND ROVER101,0%
VOLVO90,9%
CHEVROLET80,8%
CITROEN80,8%
SMART80,8%
DAIHATSU70,7%
MITSUBISHI70,7%
NISSAN70,7%
MAZDA60,6%
HONDA50,5%
JEEP50,5%
ALFA ROMEO30,3%
KIA30,3%
MINI30,3%
FIAT20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
ISUZU10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
PONTIAC10,1%
PORSCHE10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4976,6%
Export1523,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1117,2%
FORD1015,6%
DACIA812,5%
OPEL710,9%
AUDI46,2%
RENAULT46,2%
MAZDA34,7%
MERCEDES-BENZ34,7%
SEAT34,7%
BMW23,1%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA23,1%
CITROEN11,6%
DAEWOO11,6%
DAIHATSU11,6%
NISSAN11,6%
SUZUKI11,6%
VAUXHALL11,6%
VOLVO11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.