Înmatriculări în județul Sălaj, februarie 2024

Noi46+70,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare458-5,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări518+1,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 44 noi2024: 2 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200003
200105
200206
2003011
200409
2005024
2006026
2007036
2008035
2009032
2010047
2011046
2012027
2013023
2014024
2015026
2016018
201709
2018018
2019012
202004
202109
202203
2023440
202420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13126,0%
AUDI5510,9%
BMW5110,1%
MERCEDES-BENZ356,9%
FORD285,6%
DACIA275,4%
RENAULT255,0%
NISSAN183,6%
SKODA173,4%
VOLVO173,4%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT112,2%
CITROEN102,0%
TOYOTA102,0%
HYUNDAI91,8%
OPEL81,6%
SUZUKI81,6%
PEUGEOT61,2%
FIAT51,0%
CHEVROLET40,8%
KIA40,8%
MITSUBISHI40,8%
SMART40,8%
TESLA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
JEEP30,6%
LAND ROVER30,6%
MAZDA30,6%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO357,0%
VOLKSWAGEN PASSAT326,4%
AUDI A4265,2%
VOLKSWAGEN GOLF214,2%
DACIA DUSTER173,4%
BMW SERIA 3142,8%
NISSAN QASHQAI132,6%
BMW SERIA 5112,2%
FORD FOCUS112,2%
AUDI A691,8%
Toate (144)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q591,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,6%
RENAULT MEGANE81,6%
CITROEN C4 PICASSO71,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
BMW SERIA 161,2%
BMW X361,2%
SKODA OCTAVIA61,2%
TOYOTA RAV461,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,2%
VOLKSWAGEN JETTA61,2%
FORD KUGA51,0%
MERCEDES-BENZ VITO51,0%
RENAULT KADJAR51,0%
AUDI A540,8%
DACIA SPRING40,8%
FORD FIESTA40,8%
MERCEDES-BENZ T40,8%
RENAULT KOLEOS40,8%
SEAT LEON40,8%
SKODA SUPERB40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
VOLVO XC6040,8%
BMW SERIA 730,6%
BMW X130,6%
CHEVROLET CAPTIVA30,6%
DACIA LOGAN30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
JEEP CHEROKEE30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
MERCEDES-BENZ ML30,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
OPEL ASTRA30,6%
RENAULT CLIO30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA FABIA30,6%
SUZUKI SX430,6%
TESLA MODEL 330,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLVO S8030,6%
VOLVO V6030,6%
VOLVO XC9030,6%
AUDI A320,4%
BMW SERIA 220,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X420,4%
DACIA DOKKER20,4%
FIAT PUNTO20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SMART SMART20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI TT10,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
DACIA SANDERO10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA PROACE CITY10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO V4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14829,4%
Medii (D)10019,8%
Compacte (C)8617,1%
Mici (B)6312,5%
Monovolume (MPV)5811,5%
Mari și de lux (E)367,1%
Mini (A)81,6%
Neclasificate40,8%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45890,9%
Noi469,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38376,0%
Benzină9418,7%
Hibrid153,0%
Electric102,0%
GPL20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44788,7%
Companie5611,1%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25450,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9318,5%
Berlină cu hayon7615,1%
Berlină7114,1%
Cupeu91,8%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9118,1%
75-109 kW21542,7%
110-149 kW15230,2%
150-219 kW316,2%
220 kW și peste51,0%
Necompletat102,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc295,8%
1000-1399 cmc418,1%
1400-1599 cmc10320,4%
1600-1999 cmc25951,4%
2000-2999 cmc6112,1%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat102,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15630,1%
AUDI5310,2%
FORD428,1%
BMW377,1%
OPEL377,1%
DACIA285,4%
SKODA265,0%
MERCEDES-BENZ244,6%
RENAULT142,7%
SUZUKI112,1%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO91,7%
CITROEN81,5%
PEUGEOT81,5%
SEAT81,5%
KIA71,4%
MAZDA61,2%
NISSAN61,2%
HYUNDAI51,0%
MINI51,0%
LAND ROVER40,8%
TOYOTA40,8%
MITSUBISHI30,6%
CHRYSLER20,4%
DAIHATSU20,4%
LADA20,4%
SMART20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4058,0%
Dezmembrare2942,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3855,1%
FORD57,2%
OPEL57,2%
PEUGEOT45,8%
MERCEDES-BENZ34,3%
SKODA34,3%
AUDI22,9%
BMW22,9%
DACIA11,4%
DAEWOO11,4%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,4%
SEAT11,4%
SUZUKI11,4%
TOYOTA11,4%
VOLVO11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.