Înmatriculări în județul Maramureș, februarie 2024

Noi89-19,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare886+11,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.159-8,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri51

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 53 rulate, prima înmatriculare2007: 62 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 75 rulate, prima înmatriculare2012: 64 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 79 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200008
200109
2002016
2003023
2004030
2005033
2006053
2007062
2008053
2009048
2010051
2011075
2012064
2013049
2014053
2015041
2016036
2017043
2018049
2019036
2020017
2021014
202237
2023795
202470

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14815,2%
AUDI10811,1%
BMW868,8%
DACIA788,0%
MERCEDES-BENZ727,4%
RENAULT656,7%
FORD464,7%
PEUGEOT394,0%
SKODA343,5%
OPEL333,4%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO323,3%
NISSAN293,0%
HYUNDAI252,6%
CITROEN242,5%
MAZDA232,4%
SUZUKI191,9%
KIA151,5%
SEAT151,5%
TOYOTA151,5%
FIAT121,2%
LAND ROVER101,0%
MITSUBISHI90,9%
ALFA ROMEO50,5%
HONDA50,5%
TESLA40,4%
JEEP30,3%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
LANCIA20,2%
MG20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4505,1%
DACIA DUSTER454,6%
VOLKSWAGEN GOLF424,3%
VOLKSWAGEN PASSAT383,9%
BMW SERIA 3242,5%
AUDI A6202,1%
NISSAN QASHQAI191,9%
RENAULT SCENIC181,8%
BMW X3171,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,6%
Toate (232)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO161,6%
VOLVO XC60161,6%
AUDI A3151,5%
BMW SERIA 5151,5%
FORD FOCUS151,5%
RENAULT MEGANE151,5%
SKODA OCTAVIA151,5%
OPEL ASTRA141,4%
AUDI Q5121,2%
FORD KUGA121,2%
RENAULT CLIO121,2%
DACIA LOGAN111,1%
MERCEDES-BENZ GLC111,1%
SUZUKI GRAND VITARA111,1%
DACIA SPRING90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
PEUGEOT 30890,9%
PEUGEOT 50890,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN90,9%
VOLKSWAGEN TOURAN90,9%
DACIA SANDERO80,8%
HYUNDAI TUCSON80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
SKODA FABIA80,8%
VOLKSWAGEN CADDY70,7%
BMW X160,6%
BMW X560,6%
FIAT 50060,6%
FORD FIESTA60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
SKODA SUPERB60,6%
CITROEN C450,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE50,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MITSUBISHI OUTLANDER50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLVO V4050,5%
BMW X640,4%
HYUNDAI GALLOPER40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
OPEL VIVARO40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 20640,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT KANGOO40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SEAT LEON40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
AUDI A530,3%
BMW SERIA 130,3%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 730,3%
CITROEN C330,3%
CITROEN C4 AIRCROSS30,3%
CITROEN C530,3%
HYUNDAI I3030,3%
KIA CEED30,3%
KIA SORENTO30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-330,3%
MAZDA CX-3030,3%
MAZDA CX-730,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL CORSA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
SEAT IBIZA30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN C-CROSSER20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
DAIHATSU SIRION20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD MUSTANG20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
PEUGEOT 400820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT CORDOBA20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TOYOTA COROLLA VERSO20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI S810,1%
AUDI SQ710,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33634,5%
Compacte (C)19620,1%
Medii (D)15916,3%
Monovolume (MPV)10010,3%
Mici (B)949,6%
Mari și de lux (E)565,7%
Mini (A)232,4%
Sport70,7%
Neclasificate30,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88690,9%
Noi899,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină70772,5%
Benzină18018,5%
Hibrid565,7%
Electric191,9%
GPL131,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84486,6%
Companie13113,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44445,5%
Berlină cu hayon17818,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17517,9%
Berlină15515,9%
Cupeu131,3%
Cabriolet101,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18519,0%
75-109 kW43244,3%
110-149 kW26527,2%
150-219 kW565,7%
220 kW și peste181,8%
Necompletat191,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc293,0%
1000-1399 cmc979,9%
1400-1599 cmc26627,3%
1600-1999 cmc42743,8%
2000-2999 cmc12913,2%
3000 cmc și peste80,8%
Necompletat191,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24220,9%
AUDI12210,5%
FORD1059,1%
BMW867,4%
DACIA766,6%
RENAULT706,0%
MERCEDES-BENZ534,6%
OPEL524,5%
SKODA474,1%
PEUGEOT342,9%
Toate (48)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA292,5%
SUZUKI242,1%
NISSAN211,8%
SEAT211,8%
CITROEN201,7%
LAND ROVER201,7%
HYUNDAI171,5%
MAZDA161,4%
MITSUBISHI151,3%
FIAT141,2%
KIA131,1%
VOLVO131,1%
CHEVROLET50,4%
DAIHATSU50,4%
JEEP50,4%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
HONDA30,3%
SMART30,3%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
APICOLA10,1%
ASIA10,1%
CADILLAC10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MAN10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
STUDEBACKER10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3364,7%
Export1835,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN917,6%
FORD713,7%
BMW59,8%
DACIA59,8%
FIAT59,8%
RENAULT47,8%
AUDI35,9%
SKODA35,9%
MAZDA23,9%
OPEL23,9%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN12,0%
LEXUS12,0%
MERCEDES-BENZ12,0%
PEUGEOT12,0%
SEAT12,0%
TOYOTA12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.