Înmatriculări în județul Brașov, februarie 2024

Noi283+7,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare853+22,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.719+11,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri160

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 1 noi2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 65 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 60 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 61 rulate, prima înmatriculare2020: 37 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 244 noi2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 36 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200003
2001010
2002010
2003014
2004023
2005026
2006131
2007046
2008043
2009048
2010065
2011072
2012055
2013060
2014045
2015035
2016042
2017137
2018044
2019061
2020037
2021010
2022113
202324415
2024360

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16214,3%
DACIA15113,3%
AUDI11510,1%
BMW797,0%
SKODA766,7%
FORD645,6%
RENAULT585,1%
MERCEDES-BENZ534,7%
HYUNDAI413,6%
OPEL393,4%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA363,2%
SUZUKI262,3%
NISSAN242,1%
SEAT242,1%
PEUGEOT221,9%
MAZDA211,8%
VOLVO211,8%
CITROEN141,2%
KIA131,1%
TESLA131,1%
MITSUBISHI121,1%
HONDA100,9%
FIAT90,8%
MINI60,5%
SSANGYONG60,5%
ALFA ROMEO50,4%
CUPRA50,4%
JAGUAR50,4%
PORSCHE50,4%
LAND ROVER40,4%
LEXUS40,4%
SUBARU30,3%
JEEP20,2%
SMART20,2%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER726,4%
VOLKSWAGEN PASSAT393,5%
VOLKSWAGEN GOLF373,3%
AUDI A4322,8%
SKODA OCTAVIA312,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN292,6%
DACIA LOGAN272,4%
DACIA SANDERO262,3%
AUDI A6232,0%
RENAULT MEGANE211,9%
Toate (251)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3201,8%
FORD FOCUS191,7%
NISSAN QASHQAI191,7%
OPEL ASTRA191,7%
AUDI A3171,5%
DACIA SPRING151,3%
SKODA FABIA151,3%
AUDI Q5141,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,2%
HYUNDAI TUCSON131,2%
AUDI A5121,1%
SEAT LEON111,0%
BMW SERIA 190,8%
BMW X390,8%
FORD KUGA90,8%
SKODA KAROQ90,8%
TOYOTA RAV490,8%
VOLVO XC6090,8%
FORD PUMA80,7%
RENAULT CLIO80,7%
SUZUKI GRAND VITARA80,7%
SUZUKI VITARA80,7%
TESLA MODEL 380,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
BMW X470,6%
FORD MONDEO70,6%
PEUGEOT 50870,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SKODA SUPERB70,6%
TOYOTA YARIS CROSS70,6%
VOLKSWAGEN POLO70,6%
BMW SERIA 560,5%
DACIA JOGGER60,5%
HYUNDAI I2060,5%
KIA SPORTAGE60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SEAT IBIZA60,5%
TOYOTA AURIS60,5%
BMW X150,4%
FORD C-MAX50,4%
HONDA CIVIC50,4%
JAGUAR F-PACE50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
OPEL CORSA50,4%
SKODA KAMIQ50,4%
TESLA MODEL Y50,4%
AUDI A740,4%
AUDI Q340,4%
BMW SERIA 740,4%
BMW X540,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
CUPRA FORMENTOR40,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD TRANSIT40,4%
HYUNDAI I3040,4%
MAZDA 340,4%
MAZDA CX-3040,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA C-HR40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
BMW X730,3%
DACIA LODGY30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MINI COUNTRYMAN30,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SUBARU FORESTER30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BMW X REIHE20,2%
CITROEN C5 X20,2%
CITROEN DS320,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER DEFENDER20,2%
LEXUS NX20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-720,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT CORDOBA20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42237,1%
Compacte (C)23821,0%
Medii (D)15914,0%
Mici (B)12611,1%
Monovolume (MPV)887,7%
Mari și de lux (E)494,3%
Mini (A)262,3%
Neclasificate111,0%
Utilitare90,8%
Sport80,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare85375,1%
Noi28324,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59252,1%
Benzină31327,6%
Hibrid15113,3%
GPL423,7%
Electric383,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91080,1%
Companie22619,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break57150,3%
Berlină cu hayon21619,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19717,3%
Berlină13311,7%
Cupeu131,1%
Cabriolet60,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21619,0%
75-109 kW47341,6%
110-149 kW31127,4%
150-219 kW675,9%
220 kW și peste312,7%
Necompletat383,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc928,1%
1000-1399 cmc14813,0%
1400-1599 cmc30326,7%
1600-1999 cmc41636,6%
2000-2999 cmc12911,4%
3000 cmc și peste100,9%
Necompletat383,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32118,7%
DACIA1398,1%
SKODA1388,0%
AUDI1247,2%
FORD1196,9%
BMW1166,7%
OPEL1156,7%
RENAULT844,9%
MERCEDES-BENZ754,4%
TOYOTA684,0%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI553,2%
PEUGEOT412,4%
SEAT412,4%
SUZUKI402,3%
NISSAN251,5%
FIAT231,3%
VOLVO231,3%
LAND ROVER201,2%
MAZDA191,1%
CITROEN181,0%
KIA181,0%
MITSUBISHI160,9%
CHEVROLET120,7%
HONDA80,5%
MINI80,5%
LEXUS70,4%
SMART70,4%
DAEWOO60,3%
SUBARU60,3%
ALFA ROMEO40,2%
JEEP40,2%
JAGUAR30,2%
PORSCHE30,2%
DODGE20,1%
LANCIA20,1%
TESLA20,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
HUMMER10,1%
INFINITI10,1%
MASERATI10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10465,0%
Export5635,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4326,9%
VOLKSWAGEN2918,1%
OPEL127,5%
RENAULT127,5%
FORD116,9%
DAEWOO95,6%
PEUGEOT85,0%
AUDI63,8%
BMW53,1%
FIAT53,1%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ31,9%
CITROEN21,2%
SEAT21,2%
SKODA21,2%
TOYOTA21,2%
CHRYSLER10,6%
LANCIA10,6%
LAND ROVER10,6%
LEXUS10,6%
MAZDA10,6%
NISSAN10,6%
ROVER10,6%
SMART10,6%
SUZUKI10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.