Înmatriculări în județul Vaslui, februarie 2024

Noi29-34,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare342+16,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări857+4,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri70

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 27 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200005
200108
200202
200307
200409
2005017
2006021
2007019
2008033
2009034
2010028
2011034
2012021
2013016
2014026
2015017
201608
201707
2018010
201909
202002
202103
202203
2023271
202420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9625,9%
AUDI3810,2%
BMW318,4%
TOYOTA205,4%
DACIA195,1%
SKODA195,1%
FORD174,6%
RENAULT174,6%
MERCEDES-BENZ164,3%
OPEL143,8%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT123,2%
SEAT123,2%
NISSAN102,7%
VOLVO92,4%
MAZDA71,9%
HYUNDAI61,6%
FIAT51,3%
LAND ROVER41,1%
MITSUBISHI41,1%
CITROEN30,8%
ALFA ROMEO20,5%
SSANGYONG20,5%
SUZUKI20,5%
CHEVROLET10,3%
HONDA10,3%
JETOUR10,3%
KIA10,3%
LEXUS10,3%
SMART10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT369,8%
VOLKSWAGEN GOLF226,0%
AUDI A4133,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN123,3%
DACIA DUSTER113,0%
BMW SERIA 392,4%
SKODA OCTAVIA92,4%
RENAULT MEGANE82,2%
BMW SERIA 571,9%
AUDI A361,6%
Toate (124)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A661,6%
DACIA LOGAN61,6%
FORD FOCUS61,6%
OPEL ASTRA61,6%
SKODA SUPERB61,6%
AUDI A551,4%
NISSAN QASHQAI51,4%
PEUGEOT 30851,4%
VOLKSWAGEN TOURAN51,4%
VOLVO XC6051,4%
AUDI Q541,1%
BMW X141,1%
HYUNDAI TUCSON41,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,1%
OPEL ZAFIRA41,1%
SEAT LEON41,1%
TOYOTA COROLLA41,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,1%
AUDI A230,8%
BMW X330,8%
BMW X530,8%
FORD MONDEO30,8%
MAZDA 330,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,8%
NISSAN X-TRAIL30,8%
RENAULT CAPTUR30,8%
RENAULT CLIO30,8%
SEAT ALTEA30,8%
SEAT IBIZA30,8%
TOYOTA RAV430,8%
TOYOTA YARIS CROSS30,8%
VOLKSWAGEN JETTA30,8%
VOLKSWAGEN POLO30,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,8%
BMW X420,5%
CITROEN C4 PICASSO20,5%
FIAT PUNTO20,5%
FORD C-MAX20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD GALAXY20,5%
LAND ROVER FREELANDER20,5%
MAZDA 620,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ GLA20,5%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
PEUGEOT 30720,5%
SKODA FABIA20,5%
TOYOTA AURIS20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA YARIS20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN TAIGO20,5%
VOLVO V5020,5%
ALFA ROMEO 15610,3%
ALFA ROMEO GT10,3%
AUDI Q310,3%
BMW SERIA 410,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW X610,3%
CHEVROLET NUBIRA10,3%
CITROEN C510,3%
DACIA SANDERO10,3%
DACIA SPRING10,3%
FIAT FREEMONT10,3%
FIAT SCUDO10,3%
FIAT TALENTO10,3%
FORD KUGA10,3%
FORD TRANSIT10,3%
HONDA JAZZ10,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
KIA SPORTAGE10,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,3%
LAND ROVER SERIES III10,3%
LEXUS UX10,3%
MAZDA 210,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ CL10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ CLK10,3%
MERCEDES-BENZ GL10,3%
MERCEDES-BENZ VIANO10,3%
MITSUBISHI ASX10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
OPEL AGILA10,3%
OPEL CORSA10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
PEUGEOT 20710,3%
PEUGEOT 20810,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 40710,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT KADJAR10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
RENAULT TALISMAN10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT EXEO10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SMART FORTWO10,3%
SSANGYONG KORANDO10,3%
SSANGYONG TIVOLI10,3%
SUZUKI GRAND VITARA10,3%
SUZUKI VITARA10,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA COROLLA VERSO10,3%
TOYOTA LAND CRUISER10,3%
TOYOTA VERSO10,3%
VOLKSWAGEN BORA10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN SHARAN10,3%
VOLVO V4010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10227,5%
Compacte (C)9124,5%
Medii (D)8522,9%
Mici (B)328,6%
Monovolume (MPV)328,6%
Mari și de lux (E)184,9%
Neclasificate41,1%
Mini (A)30,8%
Sport30,8%
Utilitare10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34292,2%
Noi297,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26471,2%
Benzină8322,4%
Hibrid205,4%
GPL30,8%
Electric10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică34091,6%
Companie318,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18349,3%
Berlină6317,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6216,7%
Berlină cu hayon5314,3%
Cupeu61,6%
Cabriolet41,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6517,5%
75-109 kW18449,6%
110-149 kW9525,6%
150-219 kW236,2%
220 kW și peste30,8%
Necompletat10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc123,2%
1000-1399 cmc3710,0%
1400-1599 cmc9525,6%
1600-1999 cmc18850,7%
2000-2999 cmc3710,0%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20223,6%
BMW839,7%
DACIA819,5%
OPEL748,6%
AUDI728,4%
FORD607,0%
RENAULT435,0%
MERCEDES-BENZ414,8%
SKODA384,4%
SEAT182,1%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA182,1%
HYUNDAI161,9%
PEUGEOT151,8%
LAND ROVER121,4%
FIAT101,2%
NISSAN101,2%
CITROEN80,9%
VOLVO70,8%
CHEVROLET60,7%
KIA60,7%
JEEP50,6%
MAZDA50,6%
MITSUBISHI50,6%
SUZUKI50,6%
MINI30,4%
ALFA ROMEO20,2%
SAAB20,2%
VAUXHALL20,2%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4158,6%
Dezmembrare2941,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1521,4%
AUDI912,9%
DACIA710,0%
MERCEDES-BENZ68,6%
FORD57,1%
OPEL45,7%
PEUGEOT45,7%
BMW34,3%
HONDA34,3%
MAZDA22,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT22,9%
TOYOTA22,9%
CHEVROLET11,4%
FIAT11,4%
HYUNDAI11,4%
LEXUS11,4%
MITSUBISHI11,4%
NISSAN11,4%
SKODA11,4%
VOLVO11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.