Înmatriculări în județul Alba, februarie 2024

Noi61-21,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare669+23,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări964-3,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri61

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 15 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 46 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000015
200004
200105
2002010
2003023
2004032
2005034
2006034
2007039
2008046
2009042
2010040
2011067
2012053
2013029
2014030
2015039
2016024
2017023
2018022
2019024
2020020
202105
202263
2023466
202490

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14820,3%
AUDI8711,9%
DACIA628,5%
BMW608,2%
MERCEDES-BENZ486,6%
FORD446,0%
RENAULT314,2%
OPEL304,1%
SKODA283,8%
NISSAN253,4%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO212,9%
SUZUKI202,7%
SEAT162,2%
TOYOTA162,2%
MAZDA141,9%
PEUGEOT141,9%
HYUNDAI111,5%
FIAT71,0%
JEEP71,0%
CITROEN50,7%
KIA50,7%
LAND ROVER50,7%
CHEVROLET30,4%
MITSUBISHI30,4%
SMART30,4%
TESLA30,4%
JAGUAR20,3%
MINI20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
ALPINA10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF517,0%
AUDI A4415,6%
DACIA DUSTER344,7%
VOLKSWAGEN PASSAT344,7%
BMW SERIA 3202,7%
NISSAN QASHQAI182,5%
BMW SERIA 5141,9%
FORD FOCUS141,9%
VOLKSWAGEN POLO121,6%
SKODA OCTAVIA111,5%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI GRAND VITARA111,5%
AUDI A6101,4%
AUDI Q5101,4%
DACIA LOGAN101,4%
DACIA SANDERO91,2%
FORD FIESTA91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,2%
MERCEDES-BENZ GLC91,2%
RENAULT MEGANE91,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,2%
AUDI A381,1%
AUDI A581,1%
BMW X381,1%
FORD MONDEO81,1%
OPEL ASTRA81,1%
SEAT LEON81,1%
VOLVO XC6081,1%
OPEL CORSA71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
BMW SERIA 160,8%
BMW X160,8%
HYUNDAI TUCSON60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
RENAULT CLIO60,8%
SKODA FABIA60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,8%
AUDI Q350,7%
DACIA SPRING50,7%
OPEL MERIVA50,7%
SKODA SUPERB50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
FORD GALAXY40,5%
FORD KUGA40,5%
MAZDA 340,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
PEUGEOT 20640,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
SEAT IBIZA40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLVO V4040,5%
VOLVO XC4040,5%
CHEVROLET CAPTIVA30,4%
CITROEN C430,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MOKKA30,4%
BMW SERIA 720,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT PUNTO20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JEEP COMPASS20,3%
JEEP WRANGLER20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ SL20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALPINA BMW ALPINA D5 BITURBO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X510,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD PROBE10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI LANCER10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%
NISSAN PATROL10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL ANTARA10,1%
OPEL VIVARO10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23131,6%
Compacte (C)15821,6%
Medii (D)13818,9%
Mici (B)8611,8%
Monovolume (MPV)547,4%
Mari și de lux (E)395,3%
Mini (A)131,8%
Neclasificate40,5%
Sport40,5%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66991,6%
Noi618,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50068,5%
Benzină16422,5%
Hibrid415,6%
Electric141,9%
GPL111,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65189,2%
Companie7910,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37851,8%
Berlină cu hayon13017,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11716,0%
Berlină8912,2%
Cabriolet91,2%
Cupeu71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14019,2%
75-109 kW32344,2%
110-149 kW19026,0%
150-219 kW496,7%
220 kW și peste141,9%
Necompletat141,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc233,2%
1000-1399 cmc9112,5%
1400-1599 cmc16122,1%
1600-1999 cmc35148,1%
2000-2999 cmc8711,9%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat141,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23023,9%
AUDI909,3%
DACIA818,4%
BMW697,2%
OPEL697,2%
FORD616,3%
SKODA606,2%
MERCEDES-BENZ525,4%
RENAULT373,8%
SUZUKI343,5%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI192,0%
TOYOTA171,8%
PEUGEOT161,7%
SEAT161,7%
NISSAN141,5%
FIAT131,3%
VOLVO111,1%
LAND ROVER101,0%
MAZDA90,9%
CITROEN80,8%
CHEVROLET70,7%
JEEP60,6%
KIA60,6%
MITSUBISHI60,6%
MINI50,5%
ALFA ROMEO40,4%
DAIHATSU30,3%
HONDA20,2%
SMART20,2%
DAEWOO10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3150,8%
Export3049,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1321,3%
FORD1219,7%
BMW69,8%
VOLKSWAGEN58,2%
AUDI46,6%
MERCEDES-BENZ34,9%
OPEL34,9%
RENAULT34,9%
HYUNDAI23,3%
DAEWOO11,6%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,6%
HONDA11,6%
LAND ROVER11,6%
MITSUBISHI11,6%
PEUGEOT11,6%
SKODA11,6%
SUZUKI11,6%
TOYOTA11,6%
VOLVO11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.