Înmatriculări în județul Ialomița, februarie 2024

Noi41+17,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare180-0,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări743+2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 18 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 40 noi2024: 1 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200001
200102
200203
200305
200406
200509
2006012
2007016
2008016
200907
2010013
2011018
2012016
201308
201409
201509
201606
201708
201803
201904
202006
202101
202200
2023400
202410

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4118,6%
BMW3314,9%
DACIA177,7%
SKODA177,7%
RENAULT167,2%
AUDI135,9%
OPEL125,4%
FORD104,5%
VOLVO94,1%
MERCEDES-BENZ83,6%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT83,6%
CITROEN52,3%
HYUNDAI52,3%
TOYOTA52,3%
NISSAN41,8%
SEAT31,4%
SSANGYONG31,4%
ALFA ROMEO20,9%
MAZDA20,9%
SUZUKI20,9%
FIAT10,5%
JAGUAR10,5%
KIA10,5%
LAND ROVER10,5%
PORSCHE10,5%
SMART10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT188,1%
BMW SERIA 5125,4%
VOLKSWAGEN GOLF104,5%
AUDI A494,1%
SKODA OCTAVIA94,1%
BMW SERIA 383,6%
OPEL ASTRA73,2%
DACIA LOGAN62,7%
FORD FOCUS62,7%
BMW X652,3%
Toate (96)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER52,3%
DACIA SANDERO52,3%
RENAULT MEGANE52,3%
SKODA SUPERB41,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,8%
BMW SERIA 131,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,4%
NISSAN QASHQAI31,4%
RENAULT LAGUNA31,4%
AUDI A620,9%
CITROEN C420,9%
FORD KUGA20,9%
HYUNDAI KONA20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,9%
OPEL ZAFIRA20,9%
PEUGEOT 300820,9%
PEUGEOT 50820,9%
RENAULT CLIO20,9%
SEAT LEON20,9%
SKODA FABIA20,9%
SKODA KODIAQ20,9%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,9%
TOYOTA YARIS CROSS20,9%
VOLKSWAGEN CC20,9%
VOLKSWAGEN TOURAN20,9%
VOLVO S4020,9%
VOLVO V7020,9%
VOLVO XC6020,9%
ALFA ROMEO 14710,5%
ALFA ROMEO GIULIA10,5%
AUDI A310,5%
AUDI Q710,5%
BMW M410,5%
BMW SERIA 210,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X310,5%
BMW X510,5%
CITROEN C3 AIRCROSS10,5%
CITROEN C510,5%
CITROEN DS510,5%
DACIA SPRING10,5%
FIAT CROMA10,5%
FORD FIESTA10,5%
FORD PUMA10,5%
HYUNDAI I2010,5%
HYUNDAI I3010,5%
HYUNDAI SANTA FE10,5%
JAGUAR X-TYPE10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,5%
MAZDA CX-3010,5%
MAZDA CX-510,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,5%
MERCEDES-BENZ VITO10,5%
NISSAN QASHQAI+210,5%
OPEL ANTARA10,5%
OPEL CORSA10,5%
OPEL ZAFIRA TOURER10,5%
PEUGEOT 20610,5%
PEUGEOT 20710,5%
PEUGEOT 40710,5%
PEUGEOT 80710,5%
PORSCHE MACAN10,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT ESPACE10,5%
RENAULT KADJAR10,5%
RENAULT LATITUDE10,5%
RENAULT SCENIC10,5%
RENAULT TALISMAN10,5%
SEAT ARONA10,5%
SMART FORFOUR10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
SUZUKI GRAND VITARA10,5%
SUZUKI VITARA10,5%
TOYOTA AURIS10,5%
TOYOTA AVENSIS10,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN POLO10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN T-ROC10,5%
VOLKSWAGEN TAIGO10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLVO S6010,5%
VOLVO V4010,5%
VOLVO V5010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)5826,2%
Compacte (C)5725,8%
SUV5424,4%
Mici (B)219,5%
Mari și de lux (E)177,7%
Monovolume (MPV)115,0%
Mini (A)20,9%
Sport10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18081,4%
Noi4118,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15369,2%
Benzină4520,4%
Hibrid146,3%
GPL73,2%
Electric20,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică20191,0%
Companie209,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9743,9%
Berlină5725,8%
Berlină cu hayon3716,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2913,1%
Cupeu10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3515,8%
75-109 kW10949,3%
110-149 kW5123,1%
150-219 kW209,0%
220 kW și peste41,8%
Necompletat20,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc188,1%
1000-1399 cmc177,7%
1400-1599 cmc5223,5%
1600-1999 cmc10045,2%
2000-2999 cmc3114,0%
3000 cmc și peste10,5%
Necompletat20,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16321,9%
BMW8511,4%
DACIA7810,5%
OPEL7410,0%
AUDI608,1%
FORD476,3%
SKODA435,8%
RENAULT385,1%
PEUGEOT223,0%
MERCEDES-BENZ212,8%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT162,2%
FIAT131,7%
HYUNDAI121,6%
VOLVO111,5%
MAZDA91,2%
CHEVROLET81,1%
LAND ROVER81,1%
NISSAN50,7%
SUZUKI50,7%
TOYOTA50,7%
KIA30,4%
SMART30,4%
CITROEN20,3%
DODGE20,3%
JEEP20,3%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DAEWOO10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1451,9%
Export1348,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW622,2%
DACIA622,2%
FORD311,1%
VOLKSWAGEN311,1%
AUDI27,4%
FIAT27,4%
OPEL27,4%
DAEWOO13,7%
MERCEDES-BENZ13,7%
RENAULT13,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.