Înmatriculări în județul Prahova, februarie 2024

Noi215-19,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare945+16,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.040-2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 71 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 95 rulate, prima înmatriculare2012: 95 rulate, prima înmatriculare2013: 80 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 205 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200002
200101
200207
2003012
2004021
2005024
2006038
2007036
2008057
2009071
2010057
2011095
2012095
2013080
2014061
2015050
2016049
2017044
2018041
2019045
2020030
202108
202247
20232056
202460

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19616,9%
RENAULT12410,7%
DACIA968,3%
BMW887,6%
SKODA817,0%
AUDI736,3%
FORD665,7%
HYUNDAI474,1%
PEUGEOT474,1%
OPEL464,0%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ383,3%
NISSAN342,9%
VOLVO282,4%
SEAT262,2%
TOYOTA262,2%
CITROEN191,6%
MAZDA171,5%
KIA151,3%
SUZUKI151,3%
FIAT121,0%
HONDA90,8%
TESLA90,8%
LAND ROVER70,6%
MITSUBISHI60,5%
PORSCHE50,4%
JAGUAR40,3%
JEEP40,3%
MINI40,3%
SSANGYONG40,3%
LEXUS30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
FORTHING10,1%
GENESIS10,1%
INFINITI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF595,1%
RENAULT MEGANE494,2%
SKODA OCTAVIA433,7%
VOLKSWAGEN PASSAT433,7%
FORD FOCUS353,0%
DACIA DUSTER342,9%
BMW SERIA 3302,6%
AUDI A4252,2%
DACIA LOGAN232,0%
DACIA SPRING221,9%
Toate (239)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI221,9%
VOLKSWAGEN POLO201,7%
OPEL ASTRA181,6%
HYUNDAI TUCSON171,5%
PEUGEOT 508151,3%
RENAULT KADJAR141,2%
RENAULT SCENIC141,2%
SEAT IBIZA141,2%
SKODA FABIA141,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,2%
BMW SERIA 5131,1%
OPEL CORSA131,1%
AUDI A6121,0%
BMW X1121,0%
RENAULT CLIO121,0%
AUDI A3111,0%
AUDI A5111,0%
BMW SERIA 1111,0%
PEUGEOT 308111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,9%
DACIA SANDERO90,8%
FORD KUGA90,8%
RENAULT CAPTUR90,8%
VOLKSWAGEN CADDY90,8%
VOLVO XC6090,8%
FORD MONDEO80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,7%
TESLA MODEL 380,7%
VOLKSWAGEN CC80,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
RENAULT LAGUNA70,6%
SKODA SUPERB70,6%
VOLKSWAGEN JETTA70,6%
AUDI Q560,5%
FIAT TIPO60,5%
HYUNDAI BAYON60,5%
HYUNDAI I3060,5%
MAZDA CX-560,5%
PEUGEOT 300860,5%
TOYOTA RAV460,5%
VOLVO V4060,5%
BMW X350,4%
BMW X450,4%
BMW X550,4%
DACIA LODGY50,4%
FORD FIESTA50,4%
HYUNDAI I2050,4%
KIA SPORTAGE50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
SEAT LEON50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
HYUNDAI I1040,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
PEUGEOT 20640,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
SKODA RAPID40,3%
SKODA YETI40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN TAIGO40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
AUDI Q330,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
CITROEN C530,3%
HONDA ZR-V30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
KIA CEED30,3%
KIA XCEED30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
LEXUS RX30,3%
MAZDA 630,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
OPEL MERIVA30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
SEAT ALTEA30,3%
TOYOTA PRIUS30,3%
VOLVO V5030,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN DS520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ810,1%
AUDI TT10,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X610,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33228,6%
Compacte (C)31527,2%
Medii (D)18916,3%
Mici (B)14112,2%
Monovolume (MPV)877,5%
Mari și de lux (E)433,7%
Mini (A)363,1%
Neclasificate90,8%
Sport40,3%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94581,5%
Noi21518,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71161,3%
Benzină26823,1%
Hibrid12010,3%
Electric413,5%
GPL201,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00186,3%
Companie15913,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break53446,0%
Berlină cu hayon22019,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21918,9%
Berlină16414,1%
Cupeu131,1%
Cabriolet100,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22619,5%
75-109 kW52645,3%
110-149 kW29225,2%
150-219 kW534,6%
220 kW și peste221,9%
Necompletat413,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc484,1%
1000-1399 cmc15713,5%
1400-1599 cmc36331,3%
1600-1999 cmc44438,3%
2000-2999 cmc958,2%
3000 cmc și peste121,0%
Necompletat413,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38318,8%
DACIA1939,5%
BMW1839,0%
OPEL1617,9%
FORD1597,8%
RENAULT1517,4%
AUDI1437,0%
SKODA1356,6%
MERCEDES-BENZ914,5%
PEUGEOT763,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT522,5%
TOYOTA361,8%
HYUNDAI351,7%
NISSAN281,4%
FIAT251,2%
SUZUKI221,1%
CITROEN211,0%
VOLVO190,9%
MITSUBISHI160,8%
CHEVROLET150,7%
MAZDA140,7%
LAND ROVER120,6%
ALFA ROMEO110,5%
KIA90,4%
HONDA70,3%
JEEP60,3%
PORSCHE60,3%
MINI50,2%
SMART50,2%
DAEWOO40,2%
JAGUAR30,1%
TESLA30,1%
SSANGYONG20,1%
ARO10,0%
CHRYSLER10,0%
DAIHATSU10,0%
LEXUS10,0%
LINCOLN10,0%
LUAZ10,0%
MCC10,0%
ROVER10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8067,8%
Export3832,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3227,1%
OPEL1311,0%
VOLKSWAGEN1210,2%
MERCEDES-BENZ119,3%
FORD97,6%
RENAULT75,9%
AUDI65,1%
BMW65,1%
DAEWOO32,5%
PEUGEOT32,5%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,5%
PORSCHE21,7%
SEAT21,7%
TOYOTA21,7%
HONDA10,8%
JEEP10,8%
NISSAN10,8%
OLTCIT10,8%
SAAB10,8%
SUZUKI10,8%
VAUXHALL10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.