Înmatriculări DACIA, ianuarie 2025

Noi4.010+1,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.430+6,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări5.799-1,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri633

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.00010 miinov 24: 2.825 noinov 24: 1.520 rulate, prima înmatricularedec 24: 4.493 noidec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculareian 25: 4.010 noiian 25: 1.430 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3.532 noifeb 25: 1.791 rulate, prima înmatricularemar 25: 2.359 noimar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2.325 noiapr 25: 1.919 rulate, prima înmatricularemai 25: 2.649 noimai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2.744 noiiun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5.106 noiiul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4.153 noiaug 25: 1.664 rulate, prima înmatricularesep 25: 4.124 noisep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3.439 noioct 25: 2.104 rulate, prima înmatricularenov 25: 4.519 noinov 25: 2.097 rulate, prima înmatricularedec 25: 6.796 noidec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculareian 26: 1.442 noiian 26: 1.623 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.685 noifeb 26: 2.043 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.856 noimar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.711 noiapr 26: 1.867 rulate, prima înmatricularemai 26: 2.132 noimai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2.860 noiiun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3.286 noiiul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2.142 noiaug 26: 1.722 rulate, prima înmatricularesep 26: 2.705 noisep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2.814 noioct 26: 2.043 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242.8251.520
dec 244.4931.574
ian 254.0101.430
feb 253.5321.791
mar 252.3591.916
apr 252.3251.919
mai 252.6491.915
iun 252.7441.784
iul 255.1061.945
aug 254.1531.664
sep 254.1241.849
oct 253.4392.104
nov 254.5192.097
dec 256.7961.908
ian 261.4421.623
feb 261.6852.043
mar 261.8562.230
apr 261.7111.867
mai 262.1321.877
iun 262.8601.955
iul 263.2861.949
aug 262.1421.722
sep 262.7051.935
oct 262.8142.043

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.0002005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 94 rulate, prima înmatriculare2010: 100 rulate, prima înmatriculare2011: 161 rulate, prima înmatriculare2012: 124 rulate, prima înmatriculare2013: 146 rulate, prima înmatriculare2014: 174 rulate, prima înmatriculare2015: 135 rulate, prima înmatriculare2016: 94 rulate, prima înmatriculare2017: 82 rulate, prima înmatriculare2018: 83 rulate, prima înmatriculare2019: 75 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 4.005 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200604
2007026
2008037
2009094
20100100
20110161
20120124
20130146
20140174
20150135
2016094
2017082
2018083
2019075
2020036
2021025
2022015
2023111
20244.0057
202540

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DUSTER1.79933,1%
LOGAN1.47927,2%
SANDERO1.10720,3%
SPRING62911,6%
JOGGER3105,7%
LODGY761,4%
DOKKER400,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)2.58647,5%
SUV1.79933,1%
Mini (A)62911,6%
Monovolume (MPV)4267,8%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1.77732,7%
Argeș4017,4%
Mureș2073,8%
Brașov1613,0%
Cluj1582,9%
Hunedoara1452,7%
Timiș1382,5%
Dolj1342,5%
Ilfov1322,4%
Bihor1232,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Harghita1132,1%
Vâlcea1082,0%
Sibiu1072,0%
Prahova1011,9%
Bistrița-Năsăud881,6%
Galați871,6%
Maramureș871,6%
Iași851,6%
Suceava811,5%
Teleorman771,4%
Alba731,3%
Olt721,3%
Gorj691,3%
Arad661,2%
Bacău661,2%
Brăila651,2%
Dâmbovița651,2%
Caraș-Severin641,2%
Constanța611,1%
Vrancea571,0%
Satu Mare551,0%
Giurgiu521,0%
Buzău490,9%
Vaslui470,9%
Covasna460,8%
Mehedinți440,8%
Botoșani420,8%
Neamț410,8%
Călărași320,6%
Tulcea240,4%
Sălaj210,4%
Ialomița190,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi4.01073,7%
Rulate, prima înmatriculare1.43026,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină1.57729,0%
GPL1.54828,5%
Hibrid99818,3%
Motorină68812,6%
Electric62911,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.75850,7%
Companie2.68249,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon2.85252,4%
Break1.39725,7%
Berlină1.19121,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3.21659,1%
75-109 kW1.58029,0%
110-149 kW150,3%
Necompletat62911,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2.63448,4%
1000-1399 cmc81314,9%
1400-1599 cmc1.36425,1%
Necompletat62911,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București96216,6%
Argeș5118,8%
Ilfov2995,2%
Prahova2133,7%
Dâmbovița1963,4%
Cluj1883,2%
Dolj1733,0%
Bacău1482,6%
Teleorman1482,6%
Timiș1472,5%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Galați1452,5%
Giurgiu1452,5%
Iași1392,4%
Buzău1372,4%
Brașov1342,3%
Constanța1342,3%
Bihor1242,1%
Olt1232,1%
Călărași1172,0%
Vâlcea1142,0%
Suceava1101,9%
Vaslui1061,8%
Sibiu1021,8%
Gorj1011,7%
Alba991,7%
Mureș941,6%
Vrancea901,6%
Hunedoara841,4%
Arad821,4%
Brăila771,3%
Harghita691,2%
Neamț681,2%
Maramureș631,1%
Caraș-Severin611,1%
Satu Mare591,0%
Botoșani450,8%
Ialomița430,7%
Covasna400,7%
Mehedinți310,5%
Bistrița-Năsăud300,5%
Tulcea280,5%
Sălaj200,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export36657,8%
Dezmembrare26742,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.