Înmatriculări în județul Prahova, ianuarie 2025

Noi263+4,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.062+4,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.063-8,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri165

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 112 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 65 rulate, prima înmatriculare2015: 73 rulate, prima înmatriculare2016: 68 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 53 rulate, prima înmatriculare2019: 71 rulate, prima înmatriculare2020: 61 rulate, prima înmatriculare2021: 33 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 257 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000010
200003
200101
200207
200309
2004012
2005014
2006038
2007036
2008046
2009059
2010060
2011080
20120112
2013070
2014065
2015073
2016068
2017043
2018053
2019071
2020061
2021033
2022014
2023613
202425711

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20815,7%
RENAULT1188,9%
BMW1068,0%
SKODA1068,0%
DACIA1017,6%
AUDI866,5%
FORD755,7%
MERCEDES-BENZ725,4%
HYUNDAI614,6%
OPEL574,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA443,3%
PEUGEOT392,9%
VOLVO362,7%
NISSAN352,6%
SEAT221,7%
MAZDA211,6%
CITROEN161,2%
KIA151,1%
SUZUKI151,1%
LAND ROVER110,8%
MG110,8%
MINI90,7%
SSANGYONG80,6%
LEXUS70,5%
PORSCHE70,5%
ALFA ROMEO60,5%
TESLA50,4%
DS40,3%
HONDA40,3%
MITSUBISHI40,3%
SMART30,2%
CHEVROLET20,2%
FIAT20,2%
JEEP20,2%
LEAPMOTOR20,2%
ARO10,1%
AUSTIN ROVER10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA604,5%
VOLKSWAGEN GOLF584,4%
RENAULT MEGANE574,3%
VOLKSWAGEN PASSAT463,5%
AUDI A4352,6%
BMW SERIA 3322,4%
DACIA DUSTER322,4%
DACIA LOGAN302,3%
FORD FOCUS292,2%
BMW SERIA 5262,0%
Toate (248)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI I30262,0%
OPEL ASTRA251,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN241,8%
NISSAN QASHQAI231,7%
DACIA SANDERO211,6%
FORD KUGA201,5%
SKODA FABIA191,4%
VOLVO XC60191,4%
VOLKSWAGEN POLO171,3%
AUDI A3141,1%
HYUNDAI TUCSON141,1%
SKODA SUPERB141,1%
DACIA SPRING131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,0%
OPEL CORSA131,0%
AUDI A6120,9%
RENAULT KADJAR120,9%
TOYOTA COROLLA120,9%
TOYOTA RAV4120,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS120,9%
BMW SERIA 1100,8%
BMW X5100,8%
RENAULT CAPTUR100,8%
RENAULT CLIO100,8%
AUDI Q590,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
PEUGEOT 30890,7%
PEUGEOT 50890,7%
VOLKSWAGEN TOURAN90,7%
FORD FIESTA80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,6%
MG ZS80,6%
SEAT LEON80,6%
VOLKSWAGEN CC80,6%
AUDI A570,5%
BMW X170,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,5%
PEUGEOT 300870,5%
SEAT IBIZA70,5%
BMW X360,5%
HYUNDAI I2060,5%
KIA SPORTAGE60,5%
MAZDA 360,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
VOLKSWAGEN JETTA60,5%
DACIA LODGY50,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MINI COOPER50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
PEUGEOT 200850,4%
RENAULT LAGUNA50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SUZUKI S-CROSS50,4%
BMW SERIA 240,3%
DS DS740,3%
FORD MONDEO40,3%
HONDA CIVIC40,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT40,3%
LEXUS NX40,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SKODA RAPID40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
SSANGYONG TIVOLI40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI A830,2%
BMW SERIA 730,2%
CITROEN C4 CACTUS30,2%
CITROEN E-C430,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD PUMA30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
KIA CEED30,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MAZDA 230,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
OPEL GRANDLAND30,2%
PEUGEOT 40730,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
AUDI Q320,2%
AUDI TT20,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET SPARK20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEAPMOTOR T0320,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN LEAF20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE 91120,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT DUSTER20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SMART FORFOUR20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV41131,0%
Compacte (C)37928,6%
Medii (D)18914,3%
Mici (B)15912,0%
Monovolume (MPV)775,8%
Mari și de lux (E)675,1%
Mini (A)241,8%
Sport110,8%
Neclasificate40,3%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.06280,2%
Noi26319,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71754,1%
Benzină33325,1%
Hibrid20615,5%
Electric403,0%
GPL292,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.11384,0%
Companie21216,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break60445,6%
Berlină cu hayon28321,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21316,1%
Berlină20015,1%
Cupeu141,1%
Cabriolet110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26019,6%
75-109 kW57343,2%
110-149 kW36827,8%
150-219 kW584,4%
220 kW și peste262,0%
Necompletat403,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc765,7%
1000-1399 cmc17713,4%
1400-1599 cmc43232,6%
1600-1999 cmc48036,2%
2000-2999 cmc1158,7%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat403,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33816,4%
DACIA21310,3%
OPEL1869,0%
BMW1859,0%
SKODA1577,6%
FORD1487,2%
AUDI1406,8%
RENAULT1376,6%
MERCEDES-BENZ954,6%
PEUGEOT683,3%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT492,4%
TOYOTA432,1%
HYUNDAI341,6%
FIAT311,5%
SUZUKI291,4%
NISSAN271,3%
VOLVO271,3%
CITROEN251,2%
KIA160,8%
MAZDA130,6%
HONDA110,5%
MINI110,5%
CHEVROLET100,5%
LAND ROVER100,5%
MITSUBISHI100,5%
ALFA ROMEO90,4%
DAEWOO80,4%
SMART60,3%
JEEP50,2%
LEXUS50,2%
DAIHATSU40,2%
PORSCHE30,1%
SUBARU30,1%
DS20,1%
SSANGYONG20,1%
CUPRA10,0%
JAGUAR10,0%
LTI10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13682,4%
Export2917,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD2414,5%
OPEL2313,9%
VOLKSWAGEN2112,7%
DACIA2012,1%
MERCEDES-BENZ95,5%
PEUGEOT95,5%
SKODA95,5%
RENAULT74,2%
AUDI53,0%
BMW53,0%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,4%
DAEWOO31,8%
HYUNDAI31,8%
LAND ROVER31,8%
FIAT21,2%
MINI21,2%
MITSUBISHI21,2%
NISSAN21,2%
ALFA ROMEO10,6%
BENTLEY10,6%
CHEVROLET10,6%
CITROEN10,6%
HONDA10,6%
JEEP10,6%
KIA10,6%
MAZDA10,6%
SMART10,6%
SUBARU10,6%
TESLA10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.