Înmatriculări în județul Covasna, ianuarie 2025

Noi52-22,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare287-19,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări462-21,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri14

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 33 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 51 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200104
200204
200306
2004010
200507
2006014
2007014
2008016
2009017
2010023
2011033
2012027
2013015
2014013
2015022
201609
201706
2018014
2019012
202009
202105
202203
202311
2024512

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6418,9%
DACIA4613,6%
SKODA4613,6%
FORD247,1%
NISSAN226,5%
AUDI195,6%
MERCEDES-BENZ144,1%
RENAULT133,8%
BMW123,5%
OPEL123,5%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI102,9%
SEAT92,7%
SUZUKI72,1%
TOYOTA72,1%
VOLVO61,8%
FIAT41,2%
MAZDA41,2%
PEUGEOT30,9%
SSANGYONG30,9%
CITROEN20,6%
KIA20,6%
TESLA20,6%
CHEVROLET10,3%
DAIHATSU10,3%
JAGUAR10,3%
LAND ROVER10,3%
MG10,3%
MINI10,3%
MITSUBISHI10,3%
SAAB10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA278,0%
DACIA DUSTER236,8%
NISSAN QASHQAI144,1%
DACIA SANDERO123,6%
VOLKSWAGEN POLO123,6%
VOLKSWAGEN PASSAT113,3%
SKODA FABIA82,4%
AUDI A472,1%
FORD FOCUS72,1%
VOLKSWAGEN GOLF72,1%
Toate (124)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN72,1%
DACIA LOGAN61,8%
FORD KUGA61,8%
VOLKSWAGEN CADDY61,8%
OPEL ASTRA51,5%
RENAULT MEGANE51,5%
AUDI Q541,2%
DACIA SPRING41,2%
FORD FIESTA41,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,2%
NISSAN QASHQAI+241,2%
SKODA SUPERB41,2%
SUZUKI S-CROSS41,2%
VOLKSWAGEN SHARAN41,2%
AUDI Q730,9%
BMW X330,9%
FORD TRANSIT30,9%
HYUNDAI IX3530,9%
HYUNDAI TUCSON30,9%
MERCEDES-BENZ GLE30,9%
RENAULT TRAFIC30,9%
SEAT IBIZA30,9%
VOLKSWAGEN TOURAN30,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,9%
AUDI A620,6%
BMW SERIA 520,6%
FORD MONDEO20,6%
MAZDA 620,6%
MERCEDES-BENZ GLC20,6%
OPEL CORSA20,6%
OPEL MERIVA20,6%
SEAT ALHAMBRA20,6%
SEAT ALTEA20,6%
SKODA KAMIQ20,6%
SKODA KODIAQ20,6%
SKODA YETI20,6%
SSANGYONG TIVOLI20,6%
SUZUKI GRAND VITARA20,6%
TESLA MODEL 320,6%
TOYOTA RAV420,6%
TOYOTA YARIS CROSS20,6%
VOLKSWAGEN FOX20,6%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,6%
VOLKSWAGEN TAIGO20,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,6%
VOLVO V6020,6%
VOLVO XC6020,6%
AUDI A310,3%
AUDI E-TRON10,3%
AUDI Q310,3%
BMW SERIA 110,3%
BMW SERIA 310,3%
BMW SERIA 410,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW X210,3%
BMW X510,3%
BMW XM10,3%
CHEVROLET CRUZE10,3%
CITROEN C510,3%
CITROEN XSARA10,3%
DACIA DOKKER10,3%
DAIHATSU TERIOS10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT BRAVO10,3%
FIAT DOBLO10,3%
FIAT TALENTO10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD PUMA10,3%
HYUNDAI BAYON10,3%
HYUNDAI GETZ10,3%
HYUNDAI I3010,3%
HYUNDAI KONA10,3%
JAGUAR F-PACE10,3%
KIA CEED10,3%
KIA SPORTAGE10,3%
LAND ROVER DISCOVERY10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA 510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ GL10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
MG ZS10,3%
MINI MINI10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
NISSAN ALMERA TINO10,3%
NISSAN JUKE10,3%
NISSAN PATROL10,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL CROSSLAND10,3%
OPEL VIVARO10,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 500810,3%
PEUGEOT E-RIFTER10,3%
RENAULT AUSTRAL10,3%
RENAULT FLUENCE10,3%
RENAULT KADJAR10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
RENAULT TALISMAN10,3%
SAAB 9-310,3%
SEAT LEON10,3%
SEAT TOLEDO10,3%
SKODA RAPID10,3%
SSANGYONG KORANDO10,3%
SUZUKI VITARA10,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA YARIS10,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLVO V4010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12737,5%
Compacte (C)7020,6%
Mici (B)5115,0%
Monovolume (MPV)3811,2%
Medii (D)3610,6%
Mini (A)72,1%
Mari și de lux (E)51,5%
Utilitare30,9%
Neclasificate20,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare28784,7%
Noi5215,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20460,2%
Benzină8725,7%
Hibrid329,4%
Electric102,9%
GPL61,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică30590,0%
Companie3410,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15746,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7622,4%
Berlină cu hayon7522,1%
Berlină278,0%
Cabriolet30,9%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7823,0%
75-109 kW15144,5%
110-149 kW7923,3%
150-219 kW144,1%
220 kW și peste72,1%
Necompletat102,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc154,4%
1000-1399 cmc5315,6%
1400-1599 cmc9828,9%
1600-1999 cmc12837,8%
2000-2999 cmc3410,0%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat102,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11524,9%
AUDI5111,0%
OPEL4710,2%
DACIA408,7%
SKODA367,8%
BMW275,8%
FORD245,2%
MERCEDES-BENZ194,1%
RENAULT163,5%
SUZUKI102,2%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI91,9%
PEUGEOT81,7%
TOYOTA81,7%
KIA61,3%
SEAT61,3%
LAND ROVER51,1%
MAZDA40,9%
CHEVROLET30,6%
JEEP30,6%
NISSAN30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CITROEN20,4%
DAEWOO20,4%
FIAT20,4%
MITSUBISHI20,4%
VOLVO20,4%
ARO10,2%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
OLTCIT10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUZUKY10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare964,3%
Export535,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW321,4%
OPEL321,4%
RENAULT214,3%
AUDI17,1%
FORD17,1%
MITSUBISHI17,1%
PEUGEOT17,1%
SEAT17,1%
VOLKSWAGEN17,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.