Înmatriculări în județul Harghita, ianuarie 2025

Noi111-3,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare326-22,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări704-26,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri28

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2024: 107 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200002
200103
200200
200303
2004015
200508
2006015
200707
2008023
2009033
2010026
2011031
2012023
2013021
2014021
2015014
2016013
2017015
2018015
2019015
202004
202105
202202
202340
20241071

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA11325,9%
VOLKSWAGEN5913,5%
SKODA337,6%
SUZUKI276,2%
AUDI235,3%
FORD204,6%
VOLVO184,1%
OPEL173,9%
BMW163,7%
TOYOTA143,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT122,7%
MERCEDES-BENZ112,5%
NISSAN92,1%
HYUNDAI71,6%
MAZDA61,4%
MITSUBISHI61,4%
PEUGEOT61,4%
HONDA51,1%
LAND ROVER51,1%
LEXUS40,9%
CITROEN30,7%
KIA30,7%
MG30,7%
SSANGYONG30,7%
MINI20,5%
SEAT20,5%
SUBARU20,5%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DFSK10,2%
JEEP10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER4811,0%
DACIA SANDERO296,7%
DACIA LOGAN225,0%
SKODA OCTAVIA173,9%
AUDI A4163,7%
VOLKSWAGEN GOLF153,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN153,4%
SUZUKI GRAND VITARA143,2%
DACIA SPRING92,1%
SKODA FABIA81,8%
Toate (145)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X361,4%
FORD FOCUS61,4%
OPEL ASTRA61,4%
SUZUKI VITARA61,4%
VOLKSWAGEN TOURAN61,4%
TOYOTA RAV451,1%
VOLKSWAGEN POLO51,1%
VOLVO V4051,1%
VOLVO XC6051,1%
FORD FIESTA40,9%
NISSAN QASHQAI40,9%
OPEL CORSA40,9%
SUZUKI S-CROSS40,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,9%
AUDI A630,7%
DACIA JOGGER30,7%
FORD KUGA30,7%
LEXUS NX30,7%
MITSUBISHI ASX30,7%
OPEL MERIVA30,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
RENAULT CLIO30,7%
RENAULT MEGANE30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
VOLKSWAGEN PASSAT30,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,7%
BMW SERIA 120,5%
BMW SERIA 320,5%
BMW X120,5%
DACIA LODGY20,5%
FORD MONDEO20,5%
FORD TRANSIT20,5%
HONDA ACCORD20,5%
HONDA CIVIC20,5%
HYUNDAI TUCSON20,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,5%
MAZDA 520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,5%
MERCEDES-BENZ GLS20,5%
MG MG420,5%
MINI COOPER20,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
NISSAN JUKE20,5%
PEUGEOT 300820,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SKODA YETI20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
SUZUKI SX420,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA YARIS CROSS20,5%
VOLVO S6020,5%
VOLVO XC4020,5%
VOLVO XC9020,5%
AUDI 8010,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 510,2%
BMW SERIA 710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DFSK E510,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI TERRACAN10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS CT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA MX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QUASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT ION10,2%
PORSCHE BOXSTER10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA URBAN CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TRABANT 1,1 N10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN GOLF GTE10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19143,7%
Mici (B)8419,2%
Compacte (C)6615,1%
Medii (D)358,0%
Monovolume (MPV)358,0%
Mini (A)102,3%
Mari și de lux (E)71,6%
Neclasificate40,9%
Sport30,7%
Utilitare20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32674,6%
Noi11125,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină19544,6%
Benzină14232,5%
Hibrid6915,8%
GPL163,7%
Electric153,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică34979,9%
Companie8820,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21048,1%
Berlină cu hayon11827,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7316,7%
Berlină306,9%
Cabriolet40,9%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11325,9%
75-109 kW20346,5%
110-149 kW8519,5%
150-219 kW133,0%
220 kW și peste81,8%
Necompletat153,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc368,2%
1000-1399 cmc8920,4%
1400-1599 cmc11927,2%
1600-1999 cmc13230,2%
2000-2999 cmc429,6%
3000 cmc și peste40,9%
Necompletat153,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14120,0%
OPEL8111,5%
DACIA699,8%
SKODA679,5%
AUDI618,7%
FORD497,0%
SUZUKI304,3%
BMW243,4%
TOYOTA202,8%
RENAULT192,7%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT172,4%
VOLVO152,1%
DAIHATSU142,0%
MERCEDES-BENZ142,0%
HYUNDAI121,7%
MAZDA91,3%
MITSUBISHI91,3%
NISSAN91,3%
PEUGEOT91,3%
DAEWOO60,9%
FIAT50,7%
KIA50,7%
LAND ROVER50,7%
CITROEN30,4%
JEEP30,4%
HONDA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
FERRARI10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1450,0%
Export1450,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1346,4%
OPEL310,7%
FORD27,1%
PEUGEOT27,1%
RENAULT27,1%
VOLKSWAGEN27,1%
AUDI13,6%
BMW13,6%
KIA13,6%
NISSAN13,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.