Înmatriculări în județul Vâlcea, ianuarie 2025

Noi135-2,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare605+6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.220+6,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri53

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 133 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200001
200102
200205
200309
2004014
2005025
2006027
2007040
2008047
2009048
2010032
2011046
2012043
2013037
2014036
2015028
2016030
2017025
2018021
2019031
2020028
2021016
202205
202324
20241332

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15320,7%
DACIA10814,6%
BMW8912,0%
AUDI527,0%
SKODA527,0%
MERCEDES-BENZ466,2%
RENAULT354,7%
FORD283,8%
HYUNDAI223,0%
OPEL223,0%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,4%
SEAT152,0%
SUZUKI141,9%
TOYOTA131,8%
VOLVO131,8%
NISSAN101,4%
CITROEN70,9%
KIA70,9%
CHEVROLET40,5%
FIAT40,5%
HONDA40,5%
MAZDA40,5%
MG40,5%
ALFA ROMEO20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LAND ROVER10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF567,6%
DACIA LOGAN385,2%
DACIA DUSTER334,5%
VOLKSWAGEN PASSAT304,1%
SKODA OCTAVIA283,8%
AUDI A4223,0%
BMW SERIA 5212,9%
BMW SERIA 3202,7%
DACIA SANDERO202,7%
BMW X3172,3%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE172,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,9%
DACIA SPRING121,6%
SKODA SUPERB121,6%
BMW SERIA 1111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,5%
FORD FOCUS101,4%
AUDI A691,2%
OPEL ASTRA91,2%
FORD KUGA81,1%
VOLKSWAGEN CC81,1%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
NISSAN QASHQAI71,0%
OPEL CORSA71,0%
PEUGEOT 30871,0%
VOLKSWAGEN POLO71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
AUDI A360,8%
HYUNDAI I3060,8%
SEAT IBIZA60,8%
SKODA FABIA60,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,8%
VOLVO XC6060,8%
BMW SERIA 750,7%
FORD FIESTA50,7%
SEAT LEON50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
BMW X540,5%
KIA SPORTAGE40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT CLIO40,5%
SKODA KAROQ40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
AUDI Q530,4%
HONDA CIVIC30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI KONA30,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
MG HS30,4%
PEUGEOT 200830,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
AUDI A520,3%
AUDI A720,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X120,3%
BMW X220,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA LODGY20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA SORENTO20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
PEUGEOT 30720,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ710,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET MALIBU10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI ATOS10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP COMMANDER10,1%
KIA CARENS10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG ZS10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN PULSAR10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 300810,1%
PEUGEOT 40710,1%
PEUGEOT 500810,1%
PEUGEOT 50810,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
PORSCHE MACAN10,1%
RENAULT AUSTRAL10,1%
RENAULT CAPTUR10,1%
RENAULT LAGUNA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20527,7%
Compacte (C)18725,3%
Mici (B)10914,7%
Medii (D)10514,2%
Mari și de lux (E)577,7%
Monovolume (MPV)476,4%
Mini (A)202,7%
Neclasificate50,7%
Sport30,4%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60581,8%
Noi13518,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43458,6%
Benzină18725,3%
Hibrid739,9%
GPL293,9%
Electric172,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65188,0%
Companie8912,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34646,8%
Berlină14219,2%
Berlină cu hayon14119,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9713,1%
Cupeu81,1%
Cabriolet60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16622,4%
75-109 kW29640,0%
110-149 kW20127,2%
150-219 kW496,6%
220 kW și peste111,5%
Necompletat172,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc527,0%
1000-1399 cmc9713,1%
1400-1599 cmc18825,4%
1600-1999 cmc30641,4%
2000-2999 cmc7810,5%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat172,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28123,0%
BMW13411,0%
DACIA1149,3%
AUDI957,8%
SKODA826,7%
OPEL816,6%
FORD776,3%
RENAULT625,1%
MERCEDES-BENZ615,0%
SUZUKI262,1%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT242,0%
CITROEN231,9%
PEUGEOT231,9%
HYUNDAI191,6%
LAND ROVER141,1%
NISSAN141,1%
FIAT110,9%
KIA110,9%
TOYOTA110,9%
VOLVO90,7%
SMART70,6%
MAZDA60,5%
MITSUBISHI50,4%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
CHEVROLET30,2%
JEEP30,2%
LANCIA30,2%
DAEWOO20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3056,6%
Dezmembrare2343,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2343,4%
DACIA713,2%
AUDI59,4%
RENAULT47,5%
MERCEDES-BENZ35,7%
FORD23,8%
CHEVROLET11,9%
CITROEN11,9%
FIAT11,9%
LAND ROVER11,9%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MITSUBISHI11,9%
OPEL11,9%
PEUGEOT11,9%
SEAT11,9%
SKODA11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.