Înmatriculări în județul Mehedinți, ianuarie 2025

Noi43+95,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare423-2,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări642-1,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri31

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 46 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 43 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200003
200106
200208
200308
2004011
2005035
2006046
2007026
2008032
2009036
2010041
2011030
2012027
2013026
2014013
2015016
2016010
201708
2018010
201909
2020010
202106
202202
202301
2024432

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11524,7%
BMW6413,7%
DACIA449,4%
AUDI388,2%
FORD275,8%
MERCEDES-BENZ275,8%
OPEL234,9%
RENAULT204,3%
SKODA173,6%
PEUGEOT143,0%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN132,8%
SEAT112,4%
LEAPMOTOR91,9%
VOLVO81,7%
CITROEN61,3%
HYUNDAI51,1%
MITSUBISHI40,9%
MAZDA30,6%
SUZUKI30,6%
KIA20,4%
MINI20,4%
TOYOTA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
FIAT10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT316,7%
VOLKSWAGEN GOLF306,4%
AUDI A4204,3%
DACIA DUSTER173,6%
BMW SERIA 3153,2%
BMW SERIA 5132,8%
DACIA SANDERO122,6%
VOLKSWAGEN POLO122,6%
VOLKSWAGEN TOURAN112,4%
BMW SERIA 1102,1%
Toate (133)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3102,1%
DACIA LOGAN91,9%
LEAPMOTOR T0391,9%
SKODA OCTAVIA91,9%
VOLKSWAGEN SHARAN91,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,7%
NISSAN QASHQAI81,7%
FORD FOCUS71,5%
OPEL ASTRA71,5%
DACIA SPRING61,3%
FORD FIESTA61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A61,3%
SEAT ALHAMBRA61,3%
SKODA FABIA61,3%
AUDI A551,1%
AUDI A651,1%
BMW X551,1%
BMW X651,1%
RENAULT CLIO51,1%
RENAULT MEGANE51,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,1%
VOLVO XC6051,1%
AUDI Q540,9%
FORD S-MAX40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,9%
OPEL VIVARO40,9%
OPEL ZAFIRA40,9%
PEUGEOT 40740,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,9%
FORD GALAXY30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI A320,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X420,4%
FORD C-MAX20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 20820,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT IBIZA20,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,4%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW M410,2%
BMW X110,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS410,2%
CITROEN EVASION10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI BALENO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO V4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10823,2%
Compacte (C)9720,8%
Medii (D)9119,5%
Mici (B)6513,9%
Monovolume (MPV)6313,5%
Mari și de lux (E)234,9%
Mini (A)153,2%
Sport30,6%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42390,8%
Noi439,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33471,7%
Benzină9420,2%
Electric153,2%
Hibrid153,2%
GPL71,5%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42992,1%
Companie377,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18439,5%
Berlină cu hayon10422,3%
Berlină9420,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7917,0%
Cabriolet30,6%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10021,5%
75-109 kW21245,5%
110-149 kW10522,5%
150-219 kW265,6%
220 kW și peste81,7%
Necompletat153,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc245,2%
1000-1399 cmc5110,9%
1400-1599 cmc8017,2%
1600-1999 cmc25354,3%
2000-2999 cmc439,2%
Necompletat153,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14923,2%
AUDI9715,1%
BMW8513,2%
OPEL467,2%
FORD396,1%
DACIA314,8%
MERCEDES-BENZ274,2%
RENAULT253,9%
SKODA213,3%
PEUGEOT182,8%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI172,6%
SEAT111,7%
MAZDA91,4%
HYUNDAI71,1%
LAND ROVER60,9%
MITSUBISHI60,9%
VOLVO60,9%
CITROEN50,8%
FIAT50,8%
NISSAN50,8%
HONDA40,6%
KIA40,6%
PORSCHE40,6%
DAEWOO30,5%
ALFA ROMEO20,3%
MINI20,3%
SMART20,3%
TOYOTA20,3%
CHEVROLET10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
SAAB10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1651,6%
Dezmembrare1548,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW619,4%
VOLKSWAGEN619,4%
OPEL516,1%
DACIA39,7%
AUDI26,5%
FORD26,5%
MERCEDES-BENZ26,5%
CITROEN13,2%
DAEWOO13,2%
DODGE13,2%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT13,2%
SEAT13,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.