Înmatriculări în județul Arad, ianuarie 2025

Noi89-13,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare816+9,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.207+5,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri88

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 46 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 72 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 88 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200001
200103
200209
2003015
2004017
2005046
2006042
2007059
2008066
2009064
2010072
2011056
2012062
2013045
2014037
2015046
2016033
2017030
2018023
2019029
2020022
2021014
202205
202316
2024882

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18820,8%
AUDI9910,9%
BMW819,0%
MERCEDES-BENZ738,1%
DACIA667,3%
OPEL667,3%
FORD485,3%
SKODA374,1%
MAZDA283,1%
RENAULT273,0%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN192,1%
PEUGEOT192,1%
VOLVO192,1%
KIA171,9%
HYUNDAI151,7%
SUZUKI151,7%
TOYOTA151,7%
CITROEN111,2%
SEAT111,2%
LAND ROVER60,7%
MG50,6%
FIAT40,4%
MITSUBISHI40,4%
PORSCHE40,4%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
BAIC10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4515,6%
VOLKSWAGEN GOLF465,1%
VOLKSWAGEN PASSAT394,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN283,1%
BMW SERIA 3232,5%
OPEL ASTRA222,4%
DACIA DUSTER202,2%
SKODA OCTAVIA202,2%
AUDI A6192,1%
DACIA SANDERO182,0%
Toate (210)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN171,9%
FORD FOCUS171,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG161,8%
BMW SERIA 5141,6%
NISSAN QASHQAI131,4%
OPEL ZAFIRA131,4%
AUDI Q5121,3%
VOLKSWAGEN POLO121,3%
VOLKSWAGEN TOURAN121,3%
BMW SERIA 1111,2%
OPEL CORSA111,2%
VOLKSWAGEN SHARAN111,2%
MERCEDES-BENZ ML101,1%
BMW X380,9%
MAZDA 380,9%
VOLVO XC6080,9%
BMW X170,8%
KIA SPORTAGE70,8%
AUDI A360,7%
BMW X560,7%
FORD GALAXY60,7%
HYUNDAI TUCSON60,7%
OPEL MERIVA60,7%
RENAULT CLIO60,7%
SKODA FABIA60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
FORD FIESTA50,6%
MAZDA CX-550,6%
PEUGEOT 50850,6%
RENAULT SCENIC50,6%
TOYOTA RAV450,6%
AUDI A540,4%
DACIA SPRING40,4%
FORD KUGA40,4%
FORD S-MAX40,4%
HYUNDAI I3040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
VOLVO XC9040,4%
AUDI Q330,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW SERIA 730,3%
BMW X630,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA DOKKER30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
KIA CEED30,3%
KIA SORENTO30,3%
KIA XCEED30,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MG ZS30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT MEGANE30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
AUDI Q720,2%
BMW X420,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
NISSAN JUKE20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI S810,1%
BAIC X2510,1%
BMW SERIA 210,1%
CADILLAC ESCALADE10,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN E-C310,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT 500L10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
GEELY STARRAY10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-TYPE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP COMPASS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28231,2%
Compacte (C)18220,1%
Medii (D)14716,2%
Monovolume (MPV)10912,0%
Mici (B)10211,3%
Mari și de lux (E)606,6%
Mini (A)101,1%
Sport50,6%
Neclasificate40,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81690,2%
Noi899,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59465,6%
Benzină21423,6%
Hibrid677,4%
GPL222,4%
Electric80,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80889,3%
Companie9710,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43848,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17419,2%
Berlină cu hayon14115,6%
Berlină13615,0%
Cabriolet80,9%
Cupeu80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15917,6%
75-109 kW38542,5%
110-149 kW26128,8%
150-219 kW728,0%
220 kW și peste202,2%
Necompletat80,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc424,6%
1000-1399 cmc11412,6%
1400-1599 cmc18220,1%
1600-1999 cmc40745,0%
2000-2999 cmc14215,7%
3000 cmc și peste101,1%
Necompletat80,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28723,8%
OPEL13511,2%
BMW1139,4%
AUDI1078,9%
DACIA826,8%
MERCEDES-BENZ826,8%
FORD625,1%
RENAULT443,6%
SKODA403,3%
PEUGEOT383,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA221,8%
SUZUKI221,8%
SEAT161,3%
VOLVO141,2%
CITROEN131,1%
FIAT131,1%
LAND ROVER131,1%
NISSAN131,1%
TOYOTA131,1%
HYUNDAI110,9%
KIA110,9%
PORSCHE70,6%
CHEVROLET60,5%
JEEP60,5%
MITSUBISHI60,5%
SUBARU50,4%
HONDA40,3%
SMART40,3%
DAIHATSU30,2%
LEXUS30,2%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
MINI20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
LINCOLN10,1%
MASERATI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5967,0%
Export2831,8%
Înmatriculat pentru export11,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1820,5%
OPEL1517,0%
DACIA1011,4%
BMW78,0%
RENAULT66,8%
AUDI55,7%
MAZDA55,7%
MERCEDES-BENZ55,7%
FIAT33,4%
FORD33,4%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA22,3%
CITROEN11,1%
DAEWOO11,1%
HYUNDAI11,1%
MITSUBISHI11,1%
NISSAN11,1%
PEUGEOT11,1%
SEAT11,1%
SSANGYONG11,1%
TOYOTA11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.