Înmatriculări în județul Ialomița, ianuarie 2025

Noi46-19,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare185-3,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări588-8,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri44

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 45 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200100
200201
200301
200404
200501
200606
200709
2008011
2009020
2010018
2011016
2012011
2013015
2014010
201508
201607
2017011
201807
2019011
202009
202103
202201
202312
2024452

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4117,7%
BMW2912,6%
AUDI198,2%
DACIA198,2%
SKODA177,4%
RENAULT156,5%
HYUNDAI104,3%
MERCEDES-BENZ104,3%
NISSAN73,0%
PEUGEOT73,0%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD62,6%
KIA52,2%
OPEL52,2%
TOYOTA52,2%
LEXUS41,7%
SEAT41,7%
VOLVO41,7%
MITSUBISHI31,3%
SSANGYONG31,3%
TESLA31,3%
CITROEN20,9%
JEEP20,9%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
DAIHATSU10,4%
DODGE10,4%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MG10,4%
SUBARU10,4%
SUZUKI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT156,6%
BMW SERIA 3135,7%
DACIA LOGAN93,9%
VOLKSWAGEN GOLF93,9%
SKODA OCTAVIA83,5%
AUDI A462,6%
RENAULT CLIO62,6%
AUDI A652,2%
BMW SERIA 552,2%
DACIA DUSTER52,2%
Toate (99)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI I3052,2%
NISSAN QASHQAI52,2%
SKODA KODIAQ52,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN52,2%
DACIA SANDERO41,8%
HYUNDAI TUCSON41,8%
RENAULT MEGANE41,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER41,8%
AUDI A531,3%
BMW X331,3%
KIA SPORTAGE31,3%
PEUGEOT 30831,3%
TESLA MODEL 331,3%
VOLVO V4031,3%
BMW SERIA 120,9%
BMW X520,9%
BMW X620,9%
FORD KUGA20,9%
LEXUS IS20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,9%
MERCEDES-BENZ GLK20,9%
MITSUBISHI ASX20,9%
NISSAN QASHQAI+220,9%
PEUGEOT 300820,9%
RENAULT SCENIC20,9%
SEAT LEON20,9%
SKODA KAROQ20,9%
TOYOTA RAV420,9%
TOYOTA YARIS CROSS20,9%
VOLKSWAGEN JETTA20,9%
VOLKSWAGEN TOURAN20,9%
ALFA ROMEO JUNIOR10,4%
AUDI 10010,4%
AUDI A310,4%
AUDI Q510,4%
AUDI Q710,4%
BMW X110,4%
BMW XM10,4%
CHEVROLET SPARK10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C4 PICASSO10,4%
DACIA SPRING10,4%
DAIHATSU COPEN10,4%
DODGE CALIBER10,4%
FIAT PUNTO10,4%
FORD FOCUS10,4%
FORD MONDEO10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD S-MAX10,4%
HONDA 5DR10,4%
HYUNDAI IX3510,4%
JEEP AVENGER10,4%
JEEP RENEGADE10,4%
KIA SORENTO10,4%
KIA VENGA10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LEXUS ES10,4%
LEXUS RX10,4%
MAZDA 610,4%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MG ZS10,4%
MITSUBISHI OUTLANDER10,4%
OPEL ANTARA10,4%
OPEL ASTRA10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 40710,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT SYMBIOZ10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT ATECA10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SSANGYONG REXTON10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
VOLKSWAGEN BORA10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO V6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7532,5%
Medii (D)5021,6%
Compacte (C)4720,3%
Mici (B)2410,4%
Monovolume (MPV)146,1%
Mari și de lux (E)135,6%
Neclasificate52,2%
Mini (A)20,9%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18580,1%
Noi4619,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13558,4%
Benzină5122,1%
Hibrid2912,6%
GPL114,8%
Electric52,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21090,9%
Companie219,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9641,6%
Berlină5021,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4921,2%
Berlină cu hayon3213,9%
Cabriolet20,9%
Cupeu20,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4720,3%
75-109 kW8637,2%
110-149 kW6729,0%
150-219 kW208,7%
220 kW și peste62,6%
Necompletat52,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc146,1%
1000-1399 cmc2410,4%
1400-1599 cmc5925,5%
1600-1999 cmc9541,1%
2000-2999 cmc3213,9%
3000 cmc și peste20,9%
Necompletat52,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12521,3%
BMW8013,6%
AUDI569,5%
OPEL528,8%
DACIA437,3%
FORD396,6%
SKODA356,0%
MERCEDES-BENZ335,6%
RENAULT325,4%
PEUGEOT132,2%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI81,4%
SEAT81,4%
TOYOTA81,4%
CHEVROLET61,0%
FIAT50,9%
MAZDA50,9%
LAND ROVER40,7%
PORSCHE40,7%
ALFA ROMEO30,5%
CITROEN30,5%
DAEWOO30,5%
KIA30,5%
MITSUBISHI30,5%
NISSAN30,5%
VOLVO30,5%
JEEP20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
VAUXHALL20,3%
LANCIA10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2863,6%
Export1636,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN715,9%
BMW613,6%
MERCEDES-BENZ613,6%
OPEL511,4%
DACIA49,1%
AUDI36,8%
DAEWOO24,5%
FORD24,5%
IVECO24,5%
PEUGEOT24,5%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,3%
RENAULT12,3%
SKODA12,3%
SUBARU12,3%
VOLVO12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.