Înmatriculări în județul Vrancea, ianuarie 2025

Noi85+37,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare450-4,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări917-7,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri31

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 83 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200002
200102
200206
200308
200409
2005012
2006014
2007023
2008016
2009021
2010029
2011039
2012034
2013043
2014022
2015029
2016029
2017029
2018012
2019030
2020014
2021017
202202
202323
2024832

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9417,6%
DACIA5710,7%
AUDI407,5%
BMW407,5%
RENAULT356,5%
MERCEDES-BENZ315,8%
FORD295,4%
HYUNDAI275,0%
SKODA264,9%
NISSAN244,5%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL203,7%
TOYOTA203,7%
VOLVO142,6%
PEUGEOT132,4%
SEAT81,5%
MAZDA61,1%
FIAT50,9%
SUZUKI50,9%
CHEVROLET40,7%
MINI40,7%
SSANGYONG40,7%
KIA30,6%
LAND ROVER30,6%
MG30,6%
MITSUBISHI30,6%
PORSCHE30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CITROEN20,4%
JAGUAR20,4%
BENTLEY10,2%
INFINITI10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MORGAN10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING264,9%
VOLKSWAGEN GOLF234,3%
VOLKSWAGEN PASSAT203,8%
AUDI A4163,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,8%
DACIA DUSTER132,4%
BMW SERIA 3122,3%
NISSAN QASHQAI122,3%
HYUNDAI TUCSON112,1%
SKODA OCTAVIA112,1%
Toate (177)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN101,9%
FORD FOCUS91,7%
RENAULT MEGANE91,7%
VOLKSWAGEN POLO91,7%
BMW X371,3%
FORD KUGA71,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG71,3%
AUDI A661,1%
HYUNDAI KONA61,1%
OPEL ASTRA61,1%
AUDI Q550,9%
BMW SERIA 550,9%
BMW X150,9%
HYUNDAI I3050,9%
RENAULT KADJAR50,9%
SKODA SUPERB50,9%
TOYOTA RAV450,9%
TOYOTA YARIS50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
VOLVO XC6050,9%
BMW SERIA 140,8%
DACIA SANDERO40,8%
OPEL CORSA40,8%
RENAULT CLIO40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SEAT LEON40,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
VOLVO V4040,8%
AUDI A530,6%
AUDI Q330,6%
AUDI Q730,6%
BMW X430,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD MONDEO30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
MERCEDES-BENZ GLK30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
PEUGEOT 200830,6%
PEUGEOT 30830,6%
PEUGEOT 400830,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
SKODA KAROQ30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
AUDI A320,4%
DACIA JOGGER20,4%
DACIA LODGY20,4%
FIAT BRAVO20,4%
FORD S-MAX20,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MG ZS20,4%
MINI COOPER20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN LEAF20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 50820,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SKODA KAMIQ20,4%
SSANGYONG TIVOLI20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q210,2%
BENTLEY CONTINENTAL10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET EPICA10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 60010,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
INFINITI Q3010,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG HS10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MORGAN 4/4 200010,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN MURANO10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CALIBRA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19636,6%
Compacte (C)10720,0%
Medii (D)7914,8%
Mici (B)5510,3%
Monovolume (MPV)346,4%
Mini (A)315,8%
Mari și de lux (E)224,1%
Neclasificate50,9%
Utilitare40,7%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45084,1%
Noi8515,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33863,2%
Benzină11220,9%
Hibrid519,5%
Electric295,4%
GPL50,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44082,2%
Companie9517,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23944,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11020,6%
Berlină cu hayon10920,4%
Berlină6912,9%
Cabriolet40,7%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8415,7%
75-109 kW22542,1%
110-149 kW16430,7%
150-219 kW254,7%
220 kW și peste81,5%
Necompletat295,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc213,9%
1000-1399 cmc509,3%
1400-1599 cmc15128,2%
1600-1999 cmc22441,9%
2000-2999 cmc5710,7%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat295,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21123,0%
DACIA909,8%
OPEL869,4%
AUDI717,7%
BMW657,1%
FORD647,0%
MERCEDES-BENZ596,4%
SKODA454,9%
RENAULT363,9%
TOYOTA303,3%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT232,5%
HYUNDAI202,2%
SEAT141,5%
LAND ROVER121,3%
SUZUKI101,1%
FIAT91,0%
MITSUBISHI91,0%
VOLVO91,0%
NISSAN80,9%
CITROEN60,7%
SMART50,5%
CHEVROLET40,4%
KIA40,4%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
MAZDA30,3%
MINI30,3%
CHRYSLER20,2%
DAIHATSU20,2%
MCC20,2%
SAAB20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
DAEWOO10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2787,1%
Export39,7%
Înmatriculat pentru export13,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA412,9%
FORD412,9%
DAEWOO39,7%
OPEL39,7%
AUDI26,5%
MERCEDES-BENZ26,5%
PEUGEOT26,5%
VOLKSWAGEN26,5%
BENTLEY13,2%
CHEVROLET13,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHRYSLER13,2%
CITROEN13,2%
FIAT13,2%
NISSAN13,2%
RENAULT13,2%
SEAT13,2%
VOLVO13,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.