Înmatriculări DACIA LOGAN, ianuarie 2025

Noi1.148-9,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare331+10,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri138

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 1.046 noinov 24: 345 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.081 noidec 24: 340 rulate, prima înmatriculareian 25: 1.148 noiian 25: 331 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.069 noifeb 25: 397 rulate, prima înmatricularemar 25: 905 noimar 25: 418 rulate, prima înmatriculareapr 25: 678 noiapr 25: 447 rulate, prima înmatricularemai 25: 835 noimai 25: 420 rulate, prima înmatriculareiun 25: 656 noiiun 25: 369 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.723 noiiul 25: 401 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.601 noiaug 25: 329 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.743 noisep 25: 417 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.281 noioct 25: 474 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.527 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.133 noidec 25: 375 rulate, prima înmatriculareian 26: 279 noiian 26: 334 rulate, prima înmatricularefeb 26: 361 noifeb 26: 406 rulate, prima înmatricularemar 26: 315 noimar 26: 412 rulate, prima înmatriculareapr 26: 306 noiapr 26: 327 rulate, prima înmatricularemai 26: 436 noimai 26: 354 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.041 noiiun 26: 377 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.260 noiiul 26: 389 rulate, prima înmatriculareaug 26: 809 noiaug 26: 323 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.148 noisep 26: 376 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.115 noioct 26: 377 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241.046345
dec 241.081340
ian 251.148331
feb 251.069397
mar 25905418
apr 25678447
mai 25835420
iun 25656369
iul 251.723401
aug 251.601329
sep 251.743417
oct 251.281474
nov 251.527430
dec 252.133375
ian 26279334
feb 26361406
mar 26315412
apr 26306327
mai 26436354
iun 261.041377
iul 261.260389
aug 26809323
sep 261.148376
oct 261.115377

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 60 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 1.145 noi2025: 3 noi200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200604
2007026
2008030
2009060
2010010
2011017
2012013
2013020
2014040
2015023
2016028
2017021
2018016
2019016
202006
202100
202200
202300
20241.1450
202530

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)1.479100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București51034,5%
Argeș1228,2%
Ilfov533,6%
Dolj523,5%
Cluj503,4%
Timiș412,8%
Vâlcea382,6%
Bihor372,5%
Hunedoara352,4%
Brașov342,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița302,0%
Prahova302,0%
Galați271,8%
Iași271,8%
Sibiu241,6%
Constanța231,6%
Caraș-Severin221,5%
Gorj221,5%
Harghita221,5%
Buzău211,4%
Olt211,4%
Giurgiu191,3%
Mureș191,3%
Arad171,1%
Maramureș171,1%
Teleorman171,1%
Bacău161,1%
Suceava151,0%
Călărași140,9%
Tulcea140,9%
Alba130,9%
Satu Mare120,8%
Vrancea100,7%
Ialomița90,6%
Mehedinți90,6%
Neamț70,5%
Bistrița-Năsăud60,4%
Botoșani60,4%
Brăila60,4%
Covasna60,4%
Vaslui40,3%
Sălaj20,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.14877,6%
Rulate, prima înmatriculare33122,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
GPL81254,9%
Benzină57839,1%
Motorină896,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97866,1%
Companie50133,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină1.19180,5%
Break28819,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.45298,2%
75-109 kW271,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1.25084,5%
1000-1399 cmc493,3%
1400-1599 cmc18012,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11281,2%
Export2618,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.