Înmatriculări în județul Brașov, ianuarie 2025

Noi311-14,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare755+3,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.405-18,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri93

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 52 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 45 rulate, prima înmatriculare2021: 46 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 306 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200104
200202
200309
2004012
2005018
2006023
2007032
2008031
2009036
2010039
2011055
2012056
2013042
2014047
2015044
2016047
2017052
2018035
2019047
2020045
2021046
2022011
2023411
20243064
202510

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA16115,1%
VOLKSWAGEN13712,9%
BMW868,1%
AUDI858,0%
SKODA837,8%
TOYOTA615,7%
RENAULT514,8%
FORD504,7%
MERCEDES-BENZ484,5%
OPEL333,1%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI292,7%
SUZUKI272,5%
KIA232,2%
NISSAN232,2%
SEAT222,1%
MAZDA191,8%
PEUGEOT161,5%
VOLVO161,5%
CITROEN111,0%
MITSUBISHI111,0%
TESLA80,8%
JAGUAR70,7%
SSANGYONG70,7%
LAND ROVER60,6%
FIAT50,5%
HONDA50,5%
LEXUS50,5%
ALFA ROMEO40,4%
JEEP40,4%
CHEVROLET30,3%
CUPRA30,3%
MG30,3%
DS20,2%
GEELY20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LINCOLN10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO676,3%
VOLKSWAGEN GOLF454,2%
SKODA OCTAVIA444,2%
DACIA DUSTER434,1%
DACIA LOGAN343,2%
AUDI A4312,9%
BMW SERIA 3252,4%
BMW SERIA 5242,3%
VOLKSWAGEN PASSAT222,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,8%
Toate (249)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS161,5%
NISSAN QASHQAI161,5%
AUDI A6151,4%
FORD KUGA141,3%
OPEL ASTRA141,3%
SKODA FABIA141,3%
RENAULT MEGANE131,2%
TOYOTA RAV4121,1%
SEAT LEON111,0%
VOLKSWAGEN POLO111,0%
VOLKSWAGEN TOURAN111,0%
AUDI A3100,9%
HYUNDAI TUCSON100,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,9%
SUZUKI VITARA100,9%
TOYOTA COROLLA100,9%
BMW SERIA 190,8%
BMW X390,8%
DACIA SPRING90,8%
KIA SPORTAGE90,8%
TOYOTA YARIS CROSS90,8%
AUDI A570,7%
RENAULT SCENIC70,7%
SKODA KODIAQ70,7%
SUZUKI S-CROSS70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
VOLVO XC6070,7%
AUDI Q360,6%
AUDI Q560,6%
HYUNDAI KONA60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
MERCEDES-BENZ GLE60,6%
SKODA SUPERB60,6%
BMW X550,5%
DACIA JOGGER50,5%
FORD TRANSIT CUSTOM50,5%
HYUNDAI I3050,5%
KIA CEED50,5%
MAZDA CX-350,5%
RENAULT CLIO50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
TOYOTA YARIS50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
BMW SERIA 240,4%
BMW X140,4%
FORD FIESTA40,4%
MAZDA 340,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA G40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
TESLA MODEL 340,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 730,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
CITROEN C530,3%
FORD TRANSIT30,3%
JAGUAR XE30,3%
LAND ROVER DEFENDER30,3%
MAZDA 230,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG ZS30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL CORSA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA VERSO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
AUDI A820,2%
AUDI S620,2%
CHEVROLET SPARK20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT 50020,2%
FORD PUMA20,2%
GEELY COOLRAY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA NIRO20,2%
MAZDA CX-8020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL TIGRA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA PROACE20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CUPRA LEON10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU COPEN10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35533,3%
Compacte (C)23121,7%
Mici (B)16715,7%
Medii (D)12912,1%
Monovolume (MPV)827,7%
Mari și de lux (E)535,0%
Mini (A)242,3%
Utilitare100,9%
Neclasificate90,8%
Sport60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75570,8%
Noi31129,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46743,8%
Benzină31729,7%
Hibrid21320,0%
GPL434,0%
Electric262,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83878,6%
Companie22821,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46643,7%
Berlină cu hayon26324,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18817,6%
Berlină13412,6%
Cupeu90,8%
Cabriolet60,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22621,2%
75-109 kW41939,3%
110-149 kW29627,8%
150-219 kW656,1%
220 kW și peste343,2%
Necompletat262,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc13412,6%
1000-1399 cmc14713,8%
1400-1599 cmc27125,4%
1600-1999 cmc36534,2%
2000-2999 cmc11110,4%
3000 cmc și peste121,1%
Necompletat262,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28019,9%
DACIA1349,5%
AUDI1148,1%
SKODA1077,6%
BMW1067,5%
FORD936,6%
OPEL825,8%
MERCEDES-BENZ735,2%
RENAULT674,8%
TOYOTA483,4%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT312,2%
PEUGEOT292,1%
SUZUKI292,1%
HYUNDAI282,0%
KIA211,5%
MAZDA181,3%
NISSAN181,3%
LAND ROVER151,1%
FIAT130,9%
MITSUBISHI130,9%
CITROEN120,9%
VOLVO120,9%
CHEVROLET100,7%
MINI60,4%
ALFA ROMEO50,4%
HONDA50,4%
JEEP50,4%
SMART50,4%
SUBARU40,3%
TESLA40,3%
PORSCHE30,2%
DAEWOO20,1%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
SSANGYONG20,1%
DS10,1%
GWM10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export5963,4%
Dezmembrare3436,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3537,6%
VOLKSWAGEN99,7%
FORD88,6%
OPEL88,6%
AUDI66,5%
RENAULT66,5%
BMW55,4%
LAND ROVER22,2%
MERCEDES-BENZ22,2%
NISSAN22,2%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,2%
TOYOTA22,2%
DAIHATSU11,1%
DODGE11,1%
KIA11,1%
MICRO COMPACT CAR11,1%
PEUGEOT11,1%
SKODA11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.