Înmatriculări în județul Maramureș, ianuarie 2025

Noi142+13,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare866+2,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.243-0,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri105

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 56 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 71 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 53 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 31 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 140 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
2000010
200104
200208
2003012
2004019
2005038
2006039
2007056
2008056
2009051
2010058
2011072
2012071
2013051
2014049
2015053
2016046
2017042
2018018
2019029
2020022
2021031
202208
202327
20241403

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16716,6%
AUDI11811,7%
BMW949,3%
DACIA878,6%
RENAULT777,6%
MERCEDES-BENZ575,7%
FORD474,7%
SKODA404,0%
TOYOTA353,5%
VOLVO353,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN343,4%
PEUGEOT333,3%
HYUNDAI222,2%
OPEL161,6%
CITROEN151,5%
KIA141,4%
SUZUKI141,4%
LEAPMOTOR121,2%
MITSUBISHI121,2%
MAZDA111,1%
LAND ROVER101,0%
SEAT101,0%
FIAT80,8%
JEEP60,6%
MINI50,5%
PORSCHE40,4%
SSANGYONG40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DFSK30,3%
JAGUAR30,3%
SMART30,3%
CHEVROLET20,2%
TESLA20,2%
BAIC10,1%
INFINITI10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT494,9%
AUDI A4454,5%
VOLKSWAGEN GOLF404,0%
DACIA DUSTER373,7%
BMW SERIA 3292,9%
SKODA OCTAVIA212,1%
AUDI A6202,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,0%
AUDI Q5191,9%
DACIA SANDERO191,9%
Toate (223)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN171,7%
FORD FOCUS171,7%
NISSAN QASHQAI171,7%
VOLVO XC60171,7%
RENAULT MEGANE161,6%
DACIA SPRING141,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,4%
RENAULT SCENIC141,4%
BMW SERIA 5131,3%
VOLKSWAGEN TOURAN131,3%
BMW X1121,2%
BMW X3121,2%
LEAPMOTOR T03121,2%
TOYOTA RAV4121,2%
AUDI A3111,1%
AUDI Q3111,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG111,1%
PEUGEOT 308101,0%
RENAULT CLIO101,0%
HYUNDAI TUCSON90,9%
VOLKSWAGEN POLO90,9%
CITROEN C4 PICASSO80,8%
FORD FIESTA80,8%
PEUGEOT 300880,8%
RENAULT KADJAR80,8%
SKODA FABIA80,8%
BMW X470,7%
RENAULT CAPTUR70,7%
TOYOTA YARIS70,7%
FORD KUGA60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
RENAULT KOLEOS60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
BMW SERIA 450,5%
FORD MONDEO50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
NISSAN PATROL50,5%
OPEL CORSA50,5%
RENAULT TRAFIC50,5%
AUDI A540,4%
BMW SERIA 140,4%
BMW X540,4%
HYUNDAI IX3540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL ASTRA40,4%
SUZUKI S-CROSS40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
VOLVO V4040,4%
VOLVO V5040,4%
VOLVO XC9040,4%
AUDI A830,3%
DFSK E530,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI GALLOPER30,3%
JEEP COMPASS30,3%
KIA CEED30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MINI ONE30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT EXEO30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA SUPERB30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
CITROEN XSARA PICASSO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FIAT TIPO20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JAGUAR XF20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
OPEL COMBO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 80720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q410,1%
BAIC X7510,1%
BMW I510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X XDRIVE 20D10,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37236,9%
Compacte (C)16816,7%
Medii (D)16316,2%
Mici (B)10510,4%
Monovolume (MPV)989,7%
Mari și de lux (E)606,0%
Mini (A)282,8%
Neclasificate60,6%
Utilitare50,5%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare86685,9%
Noi14214,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină69969,3%
Benzină16416,3%
Hibrid959,4%
Electric353,5%
GPL151,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică87186,4%
Companie13713,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46446,0%
Berlină cu hayon19719,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17817,7%
Berlină15515,4%
Cupeu90,9%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18418,3%
75-109 kW41341,0%
110-149 kW28828,6%
150-219 kW757,4%
220 kW și peste131,3%
Necompletat353,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc444,4%
1000-1399 cmc888,7%
1400-1599 cmc23623,4%
1600-1999 cmc46446,0%
2000-2999 cmc13713,6%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat353,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27522,1%
AUDI13310,7%
FORD1098,8%
BMW917,3%
OPEL715,7%
MERCEDES-BENZ705,6%
DACIA635,1%
RENAULT635,1%
SKODA504,0%
SUZUKI342,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT322,6%
CITROEN292,3%
NISSAN292,3%
TOYOTA241,9%
VOLVO241,9%
HYUNDAI181,4%
LAND ROVER181,4%
FIAT161,3%
SEAT161,3%
JEEP131,0%
MAZDA100,8%
MITSUBISHI90,7%
KIA80,6%
ALFA ROMEO60,5%
DAIHATSU50,4%
PORSCHE50,4%
SMART50,4%
HONDA40,3%
CHEVROLET30,2%
MINI30,2%
ROVER20,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7773,3%
Export2826,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2019,0%
RENAULT1211,4%
FORD1110,5%
DACIA109,5%
AUDI87,6%
MERCEDES-BENZ76,7%
OPEL76,7%
BMW65,7%
SKODA43,8%
FIAT32,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT32,9%
CITROEN21,9%
LAND ROVER21,9%
PEUGEOT21,9%
SUBARU21,9%
SUZUKI21,9%
DAEWOO11,0%
KIA11,0%
MAZDA11,0%
ROVER11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.