Înmatriculări în județul Suceava, ianuarie 2025

Noi107-1,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.165+8,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.733-6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri256

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 60 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 76 rulate, prima înmatriculare2009: 82 rulate, prima înmatriculare2010: 80 rulate, prima înmatriculare2011: 121 rulate, prima înmatriculare2012: 88 rulate, prima înmatriculare2013: 80 rulate, prima înmatriculare2014: 63 rulate, prima înmatriculare2015: 81 rulate, prima înmatriculare2016: 55 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 52 rulate, prima înmatriculare2020: 37 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 105 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000016
200003
200109
2002012
2003015
2004028
2005041
2006060
2007048
2008076
2009082
2010080
20110121
2012088
2013080
2014063
2015081
2016055
2017037
2018038
2019052
2020037
2021017
202205
2023212
20241059

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28222,2%
AUDI18614,6%
BMW1118,7%
MERCEDES-BENZ957,5%
DACIA816,4%
SKODA715,6%
FORD624,9%
VOLVO574,5%
RENAULT514,0%
NISSAN423,3%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT282,2%
OPEL272,1%
PEUGEOT272,1%
TOYOTA262,0%
HYUNDAI221,7%
SUZUKI120,9%
CITROEN110,9%
MITSUBISHI110,9%
FIAT100,8%
LAND ROVER90,7%
KIA80,6%
HONDA60,5%
CUPRA40,3%
PORSCHE40,3%
LEXUS30,2%
MAZDA30,2%
SMART30,2%
SSANGYONG30,2%
ALFA ROMEO20,2%
MG20,2%
MINI20,2%
SUBARU20,2%
ASIA10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4715,6%
VOLKSWAGEN GOLF614,8%
VOLKSWAGEN PASSAT584,6%
DACIA DUSTER362,8%
SKODA OCTAVIA352,8%
AUDI A6342,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN342,7%
VOLVO XC60302,4%
AUDI Q5282,2%
NISSAN QASHQAI262,0%
Toate (237)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN262,0%
BMW X3252,0%
AUDI A3201,6%
BMW SERIA 3201,6%
BMW SERIA 5201,6%
DACIA SANDERO191,5%
VOLKSWAGEN POLO191,5%
VOLKSWAGEN CADDY181,4%
FORD FOCUS161,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,3%
DACIA LOGAN151,2%
RENAULT MEGANE151,2%
SKODA FABIA151,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS151,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG141,1%
BMW X1131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA B120,9%
RENAULT CLIO120,9%
VOLKSWAGEN SHARAN110,9%
SKODA SUPERB100,8%
AUDI Q390,7%
DACIA SPRING90,7%
FORD KUGA90,7%
HYUNDAI TUCSON90,7%
MERCEDES-BENZ GLE90,7%
SEAT IBIZA90,7%
MERCEDES-BENZ GLC80,6%
OPEL ASTRA80,6%
SEAT LEON80,6%
VOLVO XC9080,6%
AUDI A570,6%
FORD GALAXY70,6%
MERCEDES-BENZ ML70,6%
NISSAN X-TRAIL70,6%
PEUGEOT 50870,6%
AUDI Q760,5%
BMW SERIA 760,5%
BMW X560,5%
FORD MONDEO60,5%
FORD S-MAX60,5%
MITSUBISHI ASX60,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,5%
BMW SERIA 450,4%
FORD C-MAX50,4%
FORD FIESTA50,4%
HONDA CIVIC50,4%
HYUNDAI IX3550,4%
KIA SPORTAGE50,4%
MERCEDES-BENZ GLK50,4%
PEUGEOT 300850,4%
PEUGEOT 500850,4%
RENAULT SCENIC50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLKSWAGEN JETTA50,4%
VOLVO V6050,4%
BMW SERIA 140,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
OPEL CORSA40,3%
OPEL MOKKA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
RENAULT KANGOO40,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SEAT ALTEA40,3%
SUZUKI JIMNY40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
AUDI Q830,2%
BMW X430,2%
BMW X630,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
FIAT PANDA30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 30830,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SKODA RAPID30,2%
SMART FORFOUR30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TOYOTA LAND CRUISER30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO V5030,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A820,2%
BMW M420,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN XSARA PICASSO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V9020,2%
ASIA ROCSTA10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI Q210,1%
AUDI S610,1%
AUDI S710,1%
AUDI SQ810,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY MULSANNE10,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X210,1%
BMW X710,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C610,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43334,0%
Compacte (C)21917,2%
Medii (D)21316,7%
Monovolume (MPV)16212,7%
Mici (B)1199,4%
Mari și de lux (E)866,8%
Mini (A)211,7%
Sport90,7%
Neclasificate70,6%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.16591,6%
Noi1078,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină94274,1%
Benzină19715,5%
Hibrid1048,2%
GPL171,3%
Electric120,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.10987,2%
Companie16312,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break69654,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21316,7%
Berlină cu hayon17713,9%
Berlină16913,3%
Cabriolet131,0%
Cupeu40,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19615,4%
75-109 kW56644,5%
110-149 kW36628,8%
150-219 kW1017,9%
220 kW și peste312,4%
Necompletat120,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc453,5%
1000-1399 cmc947,4%
1400-1599 cmc28322,2%
1600-1999 cmc65251,3%
2000-2999 cmc18114,2%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat120,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN52930,5%
AUDI23813,7%
BMW17510,1%
MERCEDES-BENZ1166,7%
DACIA1106,3%
SKODA794,6%
FORD643,7%
OPEL633,6%
TOYOTA472,7%
RENAULT422,4%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO392,3%
SEAT281,6%
HYUNDAI231,3%
PEUGEOT221,3%
NISSAN211,2%
LAND ROVER160,9%
SUZUKI160,9%
CITROEN140,8%
FIAT140,8%
MAZDA120,7%
SMART100,6%
MITSUBISHI90,5%
CHEVROLET70,4%
KIA70,4%
PORSCHE60,3%
JEEP50,3%
MINI40,2%
ALFA ROMEO30,2%
DODGE30,2%
DAEWOO20,1%
DAIHATSU20,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18873,4%
Export6726,2%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6726,2%
FORD3714,5%
DACIA2610,2%
AUDI239,0%
OPEL176,6%
BMW135,1%
MERCEDES-BENZ103,9%
TOYOTA93,5%
SKODA72,7%
RENAULT62,3%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT62,3%
FIAT52,0%
PEUGEOT52,0%
VOLVO52,0%
CHEVROLET31,2%
CITROEN20,8%
MAZDA20,8%
ROVER20,8%
ALFA ROMEO10,4%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
PORSCHE10,4%
SMART10,4%
SUBARU10,4%
SUZUKI10,4%
TESLA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.