Înmatriculări în județul Botoșani, ianuarie 2025

Noi63+31,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare588+17,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.062+6,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri73

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 61 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200001
200103
200202
2003011
2004020
2005019
2006033
2007050
2008045
2009048
2010049
2011061
2012035
2013038
2014041
2015034
2016022
2017016
2018015
2019018
202009
2021011
202201
202322
2024610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15023,0%
AUDI8513,1%
BMW7511,5%
DACIA426,5%
RENAULT365,5%
FORD314,8%
VOLVO304,6%
MERCEDES-BENZ284,3%
OPEL243,7%
NISSAN233,5%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA223,4%
TOYOTA192,9%
SEAT162,5%
HYUNDAI152,3%
CITROEN71,1%
MAZDA71,1%
PEUGEOT71,1%
SUZUKI50,8%
HONDA40,6%
LAND ROVER40,6%
KIA30,5%
MITSUBISHI30,5%
MG20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4406,2%
VOLKSWAGEN GOLF375,7%
VOLKSWAGEN PASSAT304,6%
BMW SERIA 3213,2%
DACIA SPRING203,1%
BMW X3192,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,8%
VOLKSWAGEN TOURAN162,5%
BMW SERIA 5152,3%
FORD FOCUS142,2%
Toate (161)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE142,2%
VOLKSWAGEN POLO142,2%
AUDI A6132,0%
NISSAN QASHQAI111,7%
VOLVO XC60111,7%
RENAULT CLIO101,5%
AUDI Q591,4%
DACIA DUSTER91,4%
OPEL ASTRA91,4%
TOYOTA RAV491,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,4%
SKODA FABIA81,2%
VOLKSWAGEN SHARAN81,2%
BMW X171,1%
DACIA SANDERO71,1%
SKODA OCTAVIA71,1%
AUDI A360,9%
BMW SERIA 160,9%
DACIA LOGAN60,9%
SEAT IBIZA60,9%
VOLKSWAGEN CADDY60,9%
AUDI Q350,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
RENAULT SCENIC50,8%
SEAT LEON50,8%
FORD KUGA40,6%
FORD MONDEO40,6%
HYUNDAI I3040,6%
NISSAN QASHQAI+240,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLVO XC9040,6%
AUDI A730,5%
AUDI Q730,5%
BMW X530,5%
HONDA CIVIC30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
LAND ROVER FREELANDER30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
NISSAN JUKE30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 40730,5%
TOYOTA YARIS30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLVO S4030,5%
VOLVO V5030,5%
VOLVO XC4030,5%
BMW X620,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SKODA YETI20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLKSWAGEN UP20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A110,2%
AUDI A510,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q810,2%
AUDI SQ810,2%
BMW I410,2%
BMW SERIA 410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,2%
CITROEN XSARA10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CONNECT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI KIZASHI10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19329,6%
Compacte (C)13020,0%
Medii (D)12118,6%
Monovolume (MPV)7411,4%
Mici (B)619,4%
Mari și de lux (E)396,0%
Mini (A)243,7%
Utilitare50,8%
Neclasificate30,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58890,3%
Noi639,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46070,7%
Benzină11317,4%
Hibrid446,8%
Electric243,7%
GPL91,4%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58389,6%
Companie6810,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31848,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12218,7%
Berlină cu hayon12118,6%
Berlină8813,5%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10215,7%
75-109 kW30246,4%
110-149 kW17927,5%
150-219 kW324,9%
220 kW și peste121,8%
Necompletat243,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc192,9%
1000-1399 cmc599,1%
1400-1599 cmc13120,1%
1600-1999 cmc34553,0%
2000-2999 cmc6910,6%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat243,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32730,8%
AUDI15414,5%
BMW1019,5%
FORD686,4%
OPEL595,6%
MERCEDES-BENZ565,3%
DACIA454,2%
SKODA424,0%
RENAULT373,5%
TOYOTA252,4%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT201,9%
SEAT191,8%
VOLVO191,8%
FIAT121,1%
NISSAN111,0%
MAZDA100,9%
JEEP60,6%
ALFA ROMEO50,5%
CITROEN50,5%
LAND ROVER50,5%
SUZUKI50,5%
CHEVROLET40,4%
HONDA40,4%
HYUNDAI40,4%
PORSCHE40,4%
KIA30,3%
MITSUBISHI30,3%
MINI20,2%
CUPRA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5980,8%
Export1419,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1621,9%
FORD1013,7%
OPEL811,0%
MERCEDES-BENZ68,2%
AUDI56,8%
DACIA56,8%
RENAULT34,1%
SEAT34,1%
SKODA34,1%
TOYOTA34,1%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW22,7%
DAEWOO22,7%
ALFA ROMEO11,4%
CHEVROLET11,4%
CITROEN11,4%
MAZDA11,4%
PEUGEOT11,4%
ROVER11,4%
SUZUKI11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.