Înmatriculări în județul Brăila, ianuarie 2025

Noi119+95,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare300-1,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări836-0,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri90

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 118 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200103
200203
200303
200406
200506
200606
200709
2008013
2009018
2010027
2011021
2012022
2013019
2014025
2015020
2016013
2017017
2018020
2019017
202009
2021012
202204
202313
20241184

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6515,5%
VOLKSWAGEN5813,8%
BMW389,1%
RENAULT327,6%
SKODA296,9%
FORD266,2%
AUDI235,5%
OPEL163,8%
TOYOTA163,8%
MERCEDES-BENZ143,3%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI133,1%
VOLVO122,9%
NISSAN92,1%
PEUGEOT92,1%
MG81,9%
SEAT81,9%
KIA71,7%
LAND ROVER71,7%
MAZDA71,7%
SUZUKI51,2%
JEEP30,7%
ALFA ROMEO20,5%
CITROEN20,5%
MITSUBISHI20,5%
SSANGYONG20,5%
BENTLEY10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MAHINDRA10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER358,4%
DACIA SANDERO235,5%
VOLKSWAGEN GOLF153,6%
BMW SERIA 3133,1%
VOLKSWAGEN PASSAT122,9%
RENAULT MEGANE112,6%
FORD FOCUS102,4%
SKODA OCTAVIA102,4%
TOYOTA RAV492,1%
AUDI A481,9%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA81,9%
RENAULT CLIO81,9%
VOLKSWAGEN CC81,9%
BMW X371,7%
BMW SERIA 561,4%
DACIA LOGAN61,4%
NISSAN X-TRAIL61,4%
FORD KUGA51,2%
HYUNDAI TUCSON51,2%
SKODA FABIA51,2%
VOLKSWAGEN TOURAN51,2%
KIA SPORTAGE41,0%
MG HS41,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,0%
VOLVO XC6041,0%
AUDI A630,7%
AUDI Q530,7%
BMW X130,7%
BMW X530,7%
FORD FIESTA30,7%
HYUNDAI I3030,7%
MAZDA 330,7%
NISSAN QASHQAI30,7%
SEAT LEON30,7%
SKODA KAROQ30,7%
SKODA KODIAQ30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
VOLKSWAGEN POLO30,7%
AUDI A320,5%
AUDI A520,5%
AUDI A720,5%
AUDI Q820,5%
BMW SERIA 120,5%
BMW X620,5%
FORD MONDEO20,5%
HYUNDAI IONIQ20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,5%
MAZDA CX-3020,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
MERCEDES-BENZ GLK20,5%
MERCEDES-BENZ VITO20,5%
MG MG320,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
PEUGEOT 20620,5%
PEUGEOT 300820,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA RAPID20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN TAIGO20,5%
VOLVO S6020,5%
VOLVO XC9020,5%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI Q710,2%
BENTLEY BENTAYGA10,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW XM10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
DACIA SPRING10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I4010,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP AVENGER10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA EV610,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAHINDRA XUV50010,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MG EHS10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI BALENO10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16739,9%
Compacte (C)8019,1%
Medii (D)6515,5%
Mici (B)6114,6%
Monovolume (MPV)235,5%
Mari și de lux (E)174,1%
Mini (A)41,0%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare30071,6%
Noi11928,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20749,4%
Benzină10424,8%
Hibrid8821,0%
GPL153,6%
Electric51,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică32677,8%
Companie9322,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17040,6%
Berlină cu hayon12429,6%
Berlină6214,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5813,8%
Cupeu30,7%
Cabriolet20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7317,4%
75-109 kW18043,0%
110-149 kW12830,5%
150-219 kW215,0%
220 kW și peste122,9%
Necompletat51,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4410,5%
1000-1399 cmc6014,3%
1400-1599 cmc11226,7%
1600-1999 cmc14634,8%
2000-2999 cmc4711,2%
3000 cmc și peste51,2%
Necompletat51,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13315,9%
BMW9511,4%
OPEL8510,2%
RENAULT819,7%
DACIA779,2%
FORD617,3%
AUDI607,2%
MERCEDES-BENZ425,0%
SKODA404,8%
HYUNDAI202,4%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT141,7%
SEAT131,6%
TOYOTA121,4%
CHEVROLET111,3%
MAZDA111,3%
NISSAN111,3%
FIAT101,2%
CITROEN91,1%
KIA91,1%
LAND ROVER60,7%
SUZUKI50,6%
VOLVO50,6%
ALFA ROMEO40,5%
HONDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
LEXUS30,4%
SMART30,4%
DAEWOO20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
MG10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5864,4%
Export3235,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2325,6%
VOLKSWAGEN1314,4%
OPEL1213,3%
FORD88,9%
RENAULT77,8%
BMW66,7%
AUDI55,6%
DAEWOO22,2%
LAND ROVER22,2%
MERCEDES-BENZ22,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN22,2%
PEUGEOT22,2%
SKODA22,2%
HYUNDAI11,1%
SEAT11,1%
TESLA11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.