Înmatriculări în județul Neamț, ianuarie 2025

Noi82-24,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare612-11,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.216-13,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 82 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200003
200100
200205
2003011
200406
2005024
2006029
2007040
2008039
2009045
2010059
2011063
2012043
2013035
2014038
2015027
2016029
2017025
2018024
2019022
2020018
2021018
202203
202301
2024820

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14921,5%
AUDI7110,2%
BMW588,4%
DACIA415,9%
RENAULT415,9%
FORD405,8%
MERCEDES-BENZ365,2%
SKODA355,0%
HYUNDAI294,2%
VOLVO294,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL273,9%
TOYOTA253,6%
NISSAN243,5%
SEAT182,6%
KIA91,3%
MAZDA71,0%
PEUGEOT71,0%
SUZUKI71,0%
FIAT60,9%
PORSCHE50,7%
HONDA40,6%
MITSUBISHI40,6%
CITROEN30,4%
LAND ROVER30,4%
MG30,4%
MINI30,4%
JEEP20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT415,9%
VOLKSWAGEN GOLF355,1%
DACIA DUSTER233,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN213,0%
AUDI A4202,9%
BMW SERIA 3172,5%
AUDI A6162,3%
FORD FOCUS152,2%
BMW X3131,9%
NISSAN QASHQAI131,9%
Toate (189)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA131,9%
SKODA OCTAVIA131,9%
VOLKSWAGEN TOURAN131,9%
RENAULT MEGANE121,7%
VOLVO XC60121,7%
AUDI A3101,4%
AUDI Q5101,4%
BMW SERIA 5101,4%
HYUNDAI TUCSON101,4%
FORD KUGA91,3%
DACIA LOGAN71,0%
DACIA SANDERO71,0%
RENAULT KADJAR71,0%
SEAT LEON71,0%
SKODA FABIA71,0%
VOLKSWAGEN POLO71,0%
BMW X160,9%
HYUNDAI I3060,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,9%
AUDI Q350,7%
FORD FIESTA50,7%
RENAULT CLIO50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SEAT ALTEA50,7%
TOYOTA COROLLA50,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
BMW SERIA 140,6%
FORD MONDEO40,6%
HYUNDAI I2040,6%
OPEL CORSA40,6%
PORSCHE CAYENNE40,6%
SKODA SUPERB40,6%
TOYOTA C-HR40,6%
TOYOTA YARIS40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
VOLVO V4040,6%
BMW X530,4%
DACIA SPRING30,4%
FIAT PUNTO30,4%
HONDA CIVIC30,4%
KIA CEED30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ VIANO30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
TOYOTA PRIUS30,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V6030,4%
VOLVO XC4030,4%
AUDI A520,3%
AUDI A720,3%
AUDI A820,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MG HS20,3%
MINI COOPER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLVO S9020,3%
VOLVO V7020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW IX310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD KA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA FR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA VENGA10,1%
LAMBORGHINI GALLARDO10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MG ZS10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
NISSAN NOTE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23734,1%
Compacte (C)14921,5%
Medii (D)11015,9%
Monovolume (MPV)7711,1%
Mici (B)689,8%
Mari și de lux (E)415,9%
Mini (A)81,2%
Neclasificate20,3%
Sport10,1%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61288,2%
Noi8211,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47268,0%
Benzină14520,9%
Hibrid639,1%
GPL81,2%
Electric60,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62289,6%
Companie7210,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33948,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14420,7%
Berlină cu hayon12317,7%
Berlină8011,5%
Cupeu50,7%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12017,3%
75-109 kW31745,7%
110-149 kW20028,8%
150-219 kW405,8%
220 kW și peste111,6%
Necompletat60,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc273,9%
1000-1399 cmc7210,4%
1400-1599 cmc17525,2%
1600-1999 cmc33147,7%
2000-2999 cmc8111,7%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat60,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30625,2%
BMW1199,8%
AUDI1139,3%
OPEL806,6%
SKODA756,2%
MERCEDES-BENZ725,9%
FORD695,7%
DACIA685,6%
RENAULT665,4%
PEUGEOT302,5%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA221,8%
NISSAN211,7%
SEAT211,7%
FIAT181,5%
LAND ROVER171,4%
SUZUKI161,3%
HYUNDAI151,2%
VOLVO141,2%
KIA131,1%
CITROEN100,8%
HONDA60,5%
MAZDA60,5%
MINI60,5%
MITSUBISHI60,5%
ALFA ROMEO40,3%
DAEWOO40,3%
CHEVROLET30,2%
JAGUAR30,2%
JEEP30,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6578,3%
Export1821,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1720,5%
OPEL910,8%
DACIA89,6%
FORD78,4%
AUDI67,2%
RENAULT67,2%
MERCEDES-BENZ56,0%
FIAT44,8%
SEAT44,8%
BMW33,6%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA22,4%
ALFA ROMEO11,2%
CITROEN11,2%
HYUNDAI11,2%
JAGUAR11,2%
JEEP11,2%
KIA11,2%
LANCIA11,2%
LAND ROVER11,2%
MAZDA11,2%
MITSUBISHI11,2%
SUZUKI11,2%
TOYOTA11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.