Înmatriculări în județul Dâmbovița, ianuarie 2025

Noi88-20,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare498-5,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.490-7,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri57

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 87 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200005
200100
200201
200301
200402
200504
2006016
2007022
2008024
2009035
2010028
2011050
2012048
2013031
2014034
2015030
2016023
2017016
2018029
2019032
2020030
2021017
202205
202319
2024873

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10818,4%
DACIA6511,1%
BMW589,9%
SKODA589,9%
AUDI488,2%
RENAULT417,0%
MERCEDES-BENZ325,5%
FORD274,6%
OPEL213,6%
HYUNDAI203,4%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN132,2%
VOLVO122,0%
SEAT111,9%
TOYOTA111,9%
PEUGEOT91,5%
CITROEN61,0%
MG50,9%
SUZUKI50,9%
CUPRA40,7%
MAZDA40,7%
JEEP30,5%
MITSUBISHI30,5%
SSANGYONG30,5%
SUBARU30,5%
HONDA20,3%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
TESLA20,3%
FIAT10,2%
MINI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF366,2%
SKODA OCTAVIA325,5%
DACIA LOGAN305,1%
VOLKSWAGEN PASSAT295,0%
AUDI A4183,1%
DACIA DUSTER183,1%
BMW SERIA 3172,9%
RENAULT MEGANE152,6%
BMW SERIA 5142,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,4%
Toate (159)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO132,2%
NISSAN QASHQAI122,1%
AUDI A6101,7%
SKODA FABIA101,7%
OPEL ASTRA91,5%
RENAULT CLIO91,5%
FORD KUGA81,4%
BMW X171,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
AUDI A561,0%
AUDI Q561,0%
BMW X361,0%
BMW X561,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
SEAT LEON61,0%
SKODA SUPERB61,0%
VOLKSWAGEN POLO61,0%
FORD FOCUS50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,9%
MERCEDES-BENZ GLC50,9%
SKODA KODIAQ50,9%
VOLVO XC6050,9%
CUPRA FORMENTOR40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
SEAT IBIZA40,7%
FORD FIESTA30,5%
FORD PUMA30,5%
FORD TRANSIT30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI I3030,5%
MG ZS30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
RENAULT ARKANA30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SKODA KAROQ30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLVO V4030,5%
AUDI A320,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 420,3%
DACIA SPRING20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
LEXUS NX20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG HS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI RS Q810,2%
AUDI SQ710,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FORD KA+10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUBARU TREZIA10,2%
SUBARU XV10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17429,7%
Compacte (C)14023,9%
Medii (D)9315,9%
Mici (B)8614,7%
Monovolume (MPV)417,0%
Mari și de lux (E)315,3%
Mini (A)91,5%
Utilitare61,0%
Sport40,7%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49885,0%
Noi8815,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32355,1%
Benzină16327,8%
Hibrid7512,8%
GPL203,4%
Electric50,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52789,9%
Companie5910,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27847,4%
Berlină11018,8%
Berlină cu hayon9716,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9215,7%
Cupeu71,2%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13222,5%
75-109 kW22738,7%
110-149 kW18431,4%
150-219 kW233,9%
220 kW și peste152,6%
Necompletat50,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc467,8%
1000-1399 cmc8013,7%
1400-1599 cmc17429,7%
1600-1999 cmc22137,7%
2000-2999 cmc589,9%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat50,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26918,1%
DACIA19613,2%
BMW15210,2%
OPEL1429,5%
SKODA986,6%
AUDI936,2%
FORD936,2%
RENAULT885,9%
MERCEDES-BENZ714,8%
SEAT392,6%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT352,3%
HYUNDAI241,6%
TOYOTA211,4%
NISSAN201,3%
CITROEN181,2%
SUZUKI181,2%
FIAT120,8%
VOLVO120,8%
CHEVROLET110,7%
DAEWOO100,7%
KIA100,7%
LAND ROVER80,5%
MINI80,5%
MAZDA70,5%
JEEP60,4%
MITSUBISHI50,3%
SMART50,3%
HONDA40,3%
DAIHATSU30,2%
PORSCHE30,2%
CHRYSLER20,1%
ALFA ROMEO10,1%
ALPINA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4884,2%
Export915,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1017,5%
OPEL1017,5%
VOLKSWAGEN1017,5%
BMW58,8%
SKODA47,0%
AUDI23,5%
DAEWOO23,5%
FORD23,5%
KIA23,5%
LANCIA23,5%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT23,5%
SEAT23,5%
CHEVROLET11,8%
HYUNDAI11,8%
MERCEDES-BENZ11,8%
TOYOTA11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.